Şubat ayında Bridgestone ve Lassa’nın kış lastiklerini denemek için yolumuz Vidsel’e düştü. Vidsel, yaklaşık 600  nüfusuyla Älvsbyn’de yer alan İsveç’in sakin kasabalarından biri. Ancak bu kasabanın sakinliği kış aylarında bir nebze de olsa bozuluyor. Dünyanın unuttuğu bu kasabayı lastik üreticileri unutmuyor. 19. yüzyıldan bu yana kalıcı bir yerleşim yeri olan Vidsel geniş arazisi ve sıra dışı iklim koşullarıyla önemli bir test merkezi.

Bridgestone test merkezinin yanı sıra Vidsel, İsveç Hava Kuvvetleri’nin önemli bir hava üssü ve test merkezine de ev sahipliği yapıyor. Vidsel ve çevresindeki yerleşim merkezleri farklı bir kış deneyimi yaşamak isteyenler için ilginç bir tatil alternatifi olabilir.

Böyle bir tatil alternatifini değerlendirmek isteyenlerin Vidsel’e ulaşmak için önce İstanbul’dan Stockholm’e uçmaları gerekiyor. Stockholm’den araba ile Vidsel’e devam etmek istenirse kuzeye doğru 900 km boyunca direksiyon sallamak gerekiyor. Bunun yerine Lulea’ya 1,5 saatlik bir uçuş çok daha iyi bir alternatif olabilir.

Lulea Havalimanı’na geldiğinizde kendinizi ayrı bir dünyada hissediyorsunuz. Havalimanı çok kalın paltolu, bereli insanlarla dolu. Dışarıda ise sizi bembeyaz bir örtüye bürünmüş bir dünya bekliyor. Sanki birisi bilgisayarda tüm şehri beyaza boyamış. Havalimanından yaklaşık bir saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında kendimizi Vidsel’de buluyorsunuz. Yolculuk boyunca asfalta rastlamıyorsunuz. Ancak bu yol şartlarında otomobillerin sanki kar yokmuşçasına rahat bir şekilde hareket etmesi İstanbul’da yaşayan bizleri şaşırtıyor.

Kuzey Kutup Dairesi’ne yaklaşık 97 km uzaklıktaki bu 600 kişilik kasabada açıkçası bir otelin olması bile ilginç geliyor insana. Ancak kış lastiği testleri boyunca mühendisler değişimli olarak Vidsel’de, doğal olarak da bu otelde kalıyorlar. Çevresinde kar ve ormanlar dışında çok da bir etkinlik alanının olmadığı bu otele yolu düşenler için açık alanda bulunan jakuzi sıra dışı bir deneyim sunuyor. Etrafınız -10 derece iken siz sıcak su doldurulmuş jakuzide anın tadını çıkarabilirsiniz. Tabii bu jakuziye girerken mayonuzla birlikte yanınızda kafanızı korumak için bir kalpak getirmenizde fayda var.

IMG_6215

İlk günün yol yorgunluğunu güzel bir uykuyla attıktan sonra Vidsel’deki ikinci günümüzde ilk durağımız Bridgestone’un kış lastiği test merkezi Sweden Proving Ground (SPG) oluyor. Bridgestone’un Avrupa’daki iki test merkezinden biri olan SPG, 78 hektarlık bir alan üzerine kurulu. 2009 yılından beri kullanılan bu pistte Bridgestone mühendisleri kasım ortasından mart sonuna kadar kış lastiklerini test ediyorlar. Aston Martin, Volkswagen, ADAC ve bazı otomotiv dergileri de bu pisti testler için kullanıyor.

Test günümüzde SPG’deki hava şartları şubat ayı için oldukça iyi idi. Test esnasında hava sıcaklığı -7 ile -10 seviyelerindeydi. Ancak test pilotlarından biri geçtiğimiz yıl test esnasında bu sıcaklığın -45 olduğunu söyleyip bir de bunu bir fotoğrafla kanıtlayınca aslında havanın ne kadar sıcak olduğunu daha da iyi anlamış olduk.

SPG’de kış lastikleri ve test pistleri hakkında kısa bir bilgilendirmenin ardından dört farklı test gerçekleştiriyoruz. Bunlardan ilki “Emniyetli Sürüş” testi. Volvo’nun 4×4 modeli XC70’lerle gerçekleştirdiğimiz bu testte, bir otomobilde Bridgestone’un kış lastiği Blizzak LM-80 diğerinde ise yine aynı markanın yaz lastiği Dueler H/P takılı. İki araçla da önce slalom, sonra hızlanma, ardından sert fren yapıyoruz. Bu test esnasında karlı havalarda 4X4’lerin kış lastiğine ihtiyaç duymadığının bir şehir efsanesi olduğunu deneyimleme imkanımız oluyor. Kış lastikli otomobiller tamamen kar kaplı yolda sanki asfaltta gibi hareket ederken, yaz lastikli otomobili kontrol etmek pek de kolay olmuyor. Üstelik lastikleri dışında iki otomobilin birebir aynı olmasına rağmen.

Birinci testimizi bitirdikten sonra diğer pistte Lassa’nın mevcut kar lastiği Lassa Snow Era ve geliştirilme aşamasında olan yeni kış lastiği Lassa Snoways3’ü karşılaştırıyoruz. Bu etapta test araçlarımız Audi A3 Sportback 2.0 TDI. Karlı düz bir pistte, çekiş, slalom ve frenlemeler yapıyoruz. İki otomobilde de bulunan ölçüm cihazları sayesinde hem hızlanmada, hem de fren mesafelerinde geliştirme aşamasında olan lastiğin farkı görülüyor. Örneğin geliştirme aşamasındaki Snoways3’e sahip Audi A3, mevcut kış lastikli otomobile göre 50 km süratteyken üç metre daha kısa mesafede durabiliyor.

Bu testin ardından üçüncü etapta otomobillerimiz yine Audi A3. Yumuşak kar yol tutuş testinde Bridgestone’un eski nesil kış lastiği Blizzak LM-30 ile yeni nesil kış lastiği Blizzak LM 32’si arasındaki farkı görme imkanımız oluyor. 1880 metrelik bir pistte iki otomobilin direksiyon hâkimiyeti, direksiyona cevap verme, orta ve yavaş hızda frenleme, virajda çekiş gibi özelliklerini sınıyoruz. İki lastikle de otomobilleri bu karlı pistte zorlanmadan kullanabiliyorsunuz. Ancak yeni nesil lastiklerde yol tutuş, çekiş gibi özellikler size daha çok güven veriyor. Üstelik bunu ileri sürüş eğitimi olmayan sıradan biri de rahatlıkla anlayabiliyor.

Vidsel

Testlerin en sonuncusu olan tırmanma etabı, belki de en keyiflisiydi desek yalan olmaz. 3,3 km’lik dağ parkurunda Volvo XC70 ile Bridgestone’un Blizzak LM-80 kış lastiklerinin iniş, çıkış ve frenleme kabiliyetlerini sınıyoruz. Bu zorlu dağ parkurunda bile sanki asfaltta gidiyormuşçasına rahat otomobil kullanabilmenin keyfini yaşıyorsunuz. Bu parkurda yollar asfalt da olsa test esnasında yaptığımız süratlerin çok da üstüne çıkmamız mümkün olmayabilirdi. Asfaltta olmadığınızı ancak frenleme esnasında hissediyorsunuz. Ancak bu tür yol koşullarında bu fren mesafelerinin çok iyi olduğunu söylemekte fayda var.

  • Vidsel, yaklaşık 600  nüfusuyla Älvsbyn’de yer alan İsveç’in sakin kasabalarından biri.
  • Vidsel geniş arazisi ve sıra dışı iklim koşullarıyla önemli bir test merkezi. Bridgestone test merkezinin yanı sıra Vidsel, İsveç Hava Kuvvetleri’nin önemli bir hava üssü ve test merkezine de ev sahipliği yapıyor
  • Vidsel’e ulaşmak için önce İstanbul’dan Stockholm’e uçmaları gerekiyor. Stockholm’den araba ile Vidsel’e devam etmek istenirse kuzeye doğru 900 km boyunca direksiyon sallamak gerekiyor. Bunun yerine Lulea’ya 1,5 saatlik bir uçuş çok daha iyi bir alternatif olabilir.
  • Burada çok fazla sebze yetişmediği için geyik eti ve somon türevleri ile yetineceksiniz.

Not: Bu yazının devamı olan Brandö ve Lulea yazilari için “Sami, Kuzey Işıkları ve Daha Fazlası ile İlginç Bir Destinasyon: Lulea

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here