Muğla‘nın Fethiye ilçesinde Ölüdeniz bölgesinde yer alan Kelebekler Vadisi sanırım kampçıların gizli cenneti desem yalan olmaz. Adını vadide yaşayan 80 çeşit kelebekten alan, eşsiz denizi ve muazzam doğası ile yıllardır bölgenin en gözde kamp alanı burası. Vadiye karadan ulaşımın olmaması ve devlet tarafından sit alanı olarak korunmaya alınmış olması da bu zamana kadar bozulmadan gelmesini sağlayan unsurlar.

Babadağ yamaçlarında yer alan ve Faralya Köyü‘den vadiye akan şelalesi ile izole bir kamp alanı. Denizi dillere destan Kelebekler Vadisi özellikle son yıllarda instagram paylaşımları ile çok daha tanınan bir yer oluverdi. Peki, Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir, Kelebekler Vadisi’nde nerede kalınır, ve en güzel instagram fotoğrafları nereden çekilir? İşte tüm sorularınızın cevaplarını sıra ile anlatacağım Kelebekler Vadisi gezi notlarımda.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Kelebekler Vadisi gezi notları

Ben vadiyle ilk tanışmam 2018 yazında oldu. O sene Fethiye Kayaköy‘de kaldığım kampta bir gün Kayaköy’den Ölüdeniz’e kadar Likya Yolu rotasını yürüdük. Ölüdeniz’den de bizi bekleyen teknemize binip sıra ile koylara uğradık. Duraklarımızdan biri de tabi ki de Kelebekler Vadisi idi. Açıkçası vadiye yanaşırken büyülü manzara karşısında ne kadar şanslı olduğunuzu düşünüyorsunuz. Gerçekten de Türkiye cennet gibi bir ülke. Keşke biraz da bu cennet vatanı koruyabilsek.

Biz vadiye güneş batmadan biraz önce geldik. Önce sahilde biraz yüzdük. Denizi efsane. Zaten Fethiye’nin koyları genel olarak çok iyi. Burası da o geleneği koruyan yerlerden biri. Tabi bu efsane denizin arkasında endemik bitkiler ve şelale ile donatılmış bir vadi sizi kucaklıyor. Biz sonrasında biraz vadiyi keşfe çıktık. İçeriyi gezmek için yaklaşık 6 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

Öncelikle Fethiye Ölüdeniz’e gelmeniz gerekiyor. Buraya en yakın havalimanı Dalaman’da yer alıyor. Dalaman Havalimanı Ölüdeniz’e yaklaşık 61 km uzaklıkta yer alıyor. Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye Havaş mevcut. Oradan da minibüslerle Ölüdeniz’e geçebilirsiniz. Ölüdeniz’den sonra artık karayolu sonra eriyor ve deniz yoluna geçmeniz gerekiyor.

Bizim gibi tekne turu ile koy koy gezip Kelebekler Vadisi’ne uğramanın dışında Ölüdeniz’den sizi 30 TL’ye buraya getirecek tekneler de mevcut. Vadiye tekne seferleri şu şekilde gerçekleşiyor:

Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi: 11:00 – 12:30 – 13:30 – 14:30 – 18:00
Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz: 09:30 – 10:30 – 12:30 – 14:00 – 17:00 – 18:00
Ekstra bilgi için bu numara aklınızda olsun: (+90) 530 302 19 65 ( veya 66 – 67)

Kelebekler Vadisi’nde konaklama ve kamp

Kelebekler Vadisi

Vadi başta da söylediğim gibi kamp yapanların tercih ettiği bir yer. Burada kamp atabilmek için işletme sahibine ödeme yapmanız gerekiyor. “Geldim kafama göre çadırımı attım” olmuyor. Kendi çadırınızda kamp bedeli ödeyerek kalabileceğiniz gibi kampın size sunduğu lüks çadır ya da bungalowlarda da konaklayabilirsiniz.

2020 yılındaki kişi başı kamp ücret tarifesi (Haziran -Eylül)

  • Bungalov için standart 200 TL ve büyük 250 TL.
  • Kamp çadırı küçük 170 TL ve büyük kamp çadırı 185 TL
  • Kendi çadırınız için 140 TL 

Kampta kalanlara kahvaltı ve akşam yemeği açık büfe olarak veriliyormuş. Öğlen de yemek yemek için içeride bazı işletmeler mevcut. Açıkçası burası öyle salaş kamp ortamları gibi değil. Eskiden daha çok keyif verici maddeler kullanan arkadaşların rahatça takıldıkları bir yerken zamanla profil değişmiş. Malum mekanlar ünlendikçe fiyatlar artıyor ve ona göre profil değişiyor.

Öte yandan burası bu kadar meşhur olunca Ölüdeniz’den kalkan koy koy gezen teknelerin de uğrak duraklarından birisi de burası oluyor. Yani kafa dinlemek için bir kamp yapalım dediğiniz yerde yarım saatte bir turist akınına uğrama şansınız da var. Ben 2019 yılında Kayaköy’e Kurban bayramı dönemi gittim. O hafta bizim yine tekne turumuz vardı. Bu sefer tekne Kelebekler Koyu’nda çok fazla tekne olduğu için yanaşmadı ve başka koya gittik onun yerine. 2020 yılında COVID-19 nedeniyle kabul edilecek kişi sayısında bir azalma yaşanacak.

En güzel Kelebekler Vadisi fotoğrafları nereden çekiliyor?

Kelebekler Vadisi

Öte yandan Kayaköy’e ikinci gidişimde instagram’da herkesin paylaştığı efsane Kelebekler Vadisi paylaşımları nereden yapılıyorsa ben de gidip yapacağım demiştim. Malum buranın en güzel fotoğrafları vadinin tepesinden çekiliyor. Vadinin içinden buraya tırmanışlar gerçekleştiriliyormuş ama ben o kadar dağcı değilim diyenler için işin kolayı var. Ölüdeniz’den Yaklaşık 9 km’lik bir yol yapıp Faralya ya da Googlemaps’deki adıyla Uzunyurt Köyü‘ne ulaşıyorsunuz.

Kelebekler Vadisi’nde poz verilen yer olarak ünlenen kayalıklara inmek için yükseklik korkunuzun olmaması gerekiyor. Buradaki kayalıklardan inerek o efsane fotolar çekilebiliyor. Ancak burası korumasız ve oldukça tehlikeli bir yer. 2018 yılında burada fotoğraf çekilmeye çalışırken düşerek ölen 7 aylık hamile kadın ve bu sene ağustos ayında düşerek ölen Polonyalı turistin haberleri insanları korkutmaya yetmiyor. Biz gittiğimizde kayalıklar fotoğraf çekinmek isteyen insanlarla doluydu. Ben bir yerden sonra cesaret edemedim ve eldeki fotoğraflarla yetindim.

Ayrıca burada fotoğraf çekilmek öyle bir sektör olmuş ki, buraya gelen turistlere drone ile fotoğraf çekerek para kazanan gençler oluşmuş. Instagram çılgınlığı insanlara yeni gelir kapıları açmaya devam ediyor.

Bu arada Faralya’da vadinin sahil bölümüne göre daha uygun kamp alanları da mevcut. Burada manzara şahane ama bana kalırsa vadide kamp deyince sahilde arabaların ulaşmadığı yerde yapmak çok daha cazip.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz