Geçtiğimiz günlerde Hollanda Kraliyet Hava Yolları KLM Türkiye ile Amsterdam Marketing’in birlikte düzenlediği “Amsterdam 2015” tanıtım toplantısı İstanbul Hollanda Konsolosluğu’nda yapıldı. Ben de bu etkinlikte davetliydim. Turizm yazarları ve turizmcilerin davetli olduğu toplantıya Hollanda İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Başkonsolos Vekili Hester Jonkman ile Amsterdam Marketing İletişim Müdürü Machteld Ligtvoet katıldı.

Lansmanda “I amsterdam” sloganıyla katılımcılara şehrin kültürel mirası ve gezilmesi gereken önemli yerleri tanıtıldı. Özellikle de 2015 yılında Amsterdam’a turistleri çekmek için neler planladıklarını anlattılar. Buraya sürekli gidip sadece Red Light District ve Kafeler dışında yer bilmeyen birçok insan tanıyorum. Buraları da birçok insan daha önce yazdığı için yazmayacağım. Onun yerine şehirde bu yıl muhakkak görmeniz gereken bazı yerleri işaret edeceğim. Üstelik bu yerlerden bir kısmında düzenlenecek etkinlikleri hayatınız boyunca bir daha görme şansınız da olmayacak. O zaman listeye başlayalım:

1) Van Gogh Müzesi 

2015 yılında Van Gogh Müzesi’nde sanatçı Van Gogh’un 125. ölüm yıldönümü nedeniyle 205 tablosu, 270 replikası ve 500 çizimi ile 850 mektubu yer alacak. Ayrıca sergide Vincent Van Gogh’un eserlerinden etkilenen ünlü ressam Edvard Munch’un karşılaştırmalı tabloları da bulunacak. Aynı dönemde yaşamış ama birbirlerini tanıdıkları bilinmeyen bu iki sanatçının eserleri ilk defa böyle bir amaç için bir araya gelecek. Munch’un eserleri de Norveç’ten getirilecek. Tabi aynı proje kapsamında Van Gogh’un bazı eserleri de Norveç’i ziyaret edecek.

Van Gogh Müzesi, geçtiğimiz yıl ciddi bir renovasyon geçirmiş, şimdi oldukça modern bir müze. Sosyal ağları da ciddi şekilde kullanıyorlar. Google+’da 4 milyon Facebook’ta da 500 bin like’ları var.

Nasıl Gidilir? 

Van Gogh Museum
Paulus Potterstraat 7
1071 CX Amsterdam

Toplu Taşıma ya da otomobille detaylı ulaşım bilgisi için ise: http://www.vangoghmuseum.nl/en/plan-your-visit/address-and-route

2) Rijks Müzesi

Resim için Kaynak: www.rijksmuseum.nl
Resim için Kaynak: www.rijksmuseum.nl

12 Şubat ile 17 Mayıs tarihleri arasında sanatseverleri belki de bir daha çok zor görecekleri bir etkinlik bekliyor. Rembrandt’ın eserleri yuvaya kısa süreliğine de olas geri dönüyor. 80’den fazla Rembrandt eseri bu tarihlerde Rijks Müzesi‘nde ziyaretçileri bekliyor. Bu etkinlikte sergilenecek birçok Rembrandt eseri İngiltere ve Almanya’dan ilk defa çıkıyor olacaklar.

Nasıl Gidilir?:

Rijksmuseum
Museumstraat 1
1071 XX Amsterdam
Telephone: +31 (0) 900 0745

Toplu Taşıma ya da otomobille detaylı ulaşım bilgisi için ise: https://www.rijksmuseum.nl/en/general-information/address-and-route

3) Sail 2015

Şehirde beş yılda bir yapılan dünyanın en iyi yelkenlilerinin yarışacağı Sail, 19-24 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Bu Avrupa’da düzenlenen en büyük deniz eventi ve 14 milyon ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Eğer deniz ve yelkenli tutkunuysanız bu şölen kaçmaz.

4) Plaj Voleybolu Dünya Kupası

Fotoğraf Kaynak: http://www.fivb.org/visasp/GetPhoto.aspx?type=press&no=44402
Fotoğraf Kaynak: http://www.fivb.org/visasp/GetPhoto.aspx?type=press&no=44402

2015 yılında  Plaj Voleybolu Dünya Kupası Hollanda’da olacak. Maçların gerçekleşeceği şehirlerden biri de Amsterdam.

5) Amsterdam Işık Festivali

01-house-of-cards-2Amsterdam’a kışın daha çok insan çekmek için ilginç etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan bir tanesi de 3 yıldır yapılan Amsterdam Light Festival. Şehrin tarihi merkezi 27 Kasım 2014’ten 18 Ocak 2015’e kadar dekoratif şekilde ışıklandırılacak ve birçok etkinlik yapılacak. Bu etkinliklerle ilgili detayları Amsterdam Light Festival‘in resmi sitesinden bulabilirsiniz.

6) KeukenhofKeukenhof 6Hollanda denince hemen akla laleler gelir. Amsterdam’daki Keukenhof diğer adıyla da Avrupa Bahçesi, Dünya’nın Dubai Miracle Garden’dan sonra en büyük çiçek bahçesi. Senenin bazı dönemlerinde açılan bu bahçe gerçekten de görülmeye değer bir yer. 2015 yılında 20 Mart’tan 17 Mayıs’a kadar açık olacak.

Nasıl Gidilir?

Keukenhof
Stationsweg 166A
2161 AM Lisse

Detaylı Bilgi için ise :http://www.keukenhof.nl/en/footer/about-keukenhof/

AMSTERDAM’DA ULAŞIM VE MÜZE ÜCRETLERİ

Amsterdam’da dolu dolu müzeleri gezip, bir yerden diğer yerlere sürekli hareket edecekseniz Amsterdam Kart almak en mantıklı çözüm. 1 Günlük 47, 2 günlük 57 3 günlük de 67 Euro. Ancak bu kartla toplu taşıma, kanal turu ve müzelerden ücretisz faydalanabiliyorsunuz. Üstelik bu kartı internetten satın alıp havalimanına gelince teslim alabiliyorsunuz. Bunun için Iamsterdam’ın web sitesine bakabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda Amsterdam’ın 3 günde gezebileceğiniz müzelerinin normal giriş ücretleri ve I amsterdam city kartınız olduğundaki fiyatları bulunuyor.

Amsterdam City card

Son olarak da Hollanda’nın geçen yıl hazırladığı komik tanıtım videolarından ilkini sizinle paylaşıyorum. Bakalım bu yıl bu kadar başarılı videolar paylaşacaklar mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz