Toyota, ultra-kompakt elektrikli otomobiller ile şehir içi toplu taşıma sistemini entegre eden, tamamen yeni bir sürdürülebilir ulaşım “Cité lib by Ha:mo” (Harmonious Mobility, Uyumlu Ulaşım) projesine Fransa’nın Grenoble şehrinde başlıyor.

5 şirketin ortaklığında gerçekleştirilen bu projede Toyota, Grenoble Şehir Yönetimi, Metro Yönetimi, Fransız elektrik şirketi EDF, ona bağlı Sodetrel şirketi ve deneyimli araç paylaşım operatörü Cité lib yer alıyor. Bu yenilikçi otomobil paylaşım hizmeti, şehirlerde yaşayanlar için kişisel sürdürülebilir ulaşım adına devrim yaratacak bir çözüm sunuyor. Toyota, ultra kompakt i-ROAD ve Toyota Auto Body COMS kişisel mobilite otomobilleri ile gerçekleşecek projede önemli bir role sahip.

İlk Etapta 70 Araç


1 Ekim 2014 tarihinde başlanacak ve 3 yıl sürecek proje boyunca; 35 adet Toyota i-ROAD ve 35 adet Toyota Auto Body COMS elektrikli otomobil ve 27 şarj noktası kullanılacak. Toyota’nın ilk etapta 70 araçla hizmet vereceği ve süreç içinde geliştireceği sistemi kullanmak için, yolcuların Cité lib aplikasyonunu akıllı telefonlarına indirmeleri veya Cité lib web sitesinden otomobil rezervasyonu yaptıktan sonra, otomobili alacakları ve bırakacakları şarj noktalarını seçerek ödeme yapmaları yeterli oluyor. Araçlar ve şarj istasyonları, Grenoble ulaşım sisteminin bilgi teknolojileri altyapısına bağlı olarak çalışıyor. Kullanıcılar, otomobili bir şarj noktasından alıp, gidecekleri yerde bulunan diğer şarj noktasına bırakacaklar, bu sayede ilk aldıkları noktaya aracı teslim etmelerine gerek kalmayacak.

Diğer şehir içi taşımacılık ağlarıyla bağlantılı olan bu sistem, böylece CO2 emisyonlarının azalmasına önemli ölçüde katkı sağlayarak, insanların daha temiz bir hava solumasını sağlayacak.

Şehir içi seyahatler konusunda yapılan kapsamlı araştırmaların ardından genel olarak kısa seyahatler için düzenlenen sistem, 15 dakikaya kadar olan yolculuklarda 3 Euro’ya mal oluyor. Toplu Taşıma Kartı sistemi de olan uygulamada kartı olanlar ilk 15 dakikaya 2 Euro ve ardından her 15 dakikaya 1 Euro ödeyerek daha ucuza seyahat edebiliyorlar. Maksimum dört saatlik kullanım bedeli ise 17 Euro oluyor.

Pilot Uygulama Toyota City’de Yapıldı

Toyota projeye, sadece otomobil sağlayarak destek vermeyecek ayrıca daha önce “Toyota City”de pilot uygulamasını yaptığı otomobil paylaşımı yönetim sistemi olan *Ha:mo sisteminin yönetimini de üstlenecek.

Toyota orta ve uzun vadede Hibrit ve yakıt hücreli Fuel Cell teknolojilerinin en ekonomik ve ekolojik çözüm olduğuna inanıyor. Toyota, kompakt elektrikli otomobilleri de, şehir içi ulaşımlarda veya toplu taşıma ağına entegre edilerek son noktaya varış için uygun çözüm olarak görüyor. Bu otomobillerin kompakt yapıları ayrıca park alanı bulma sorununu da ortadan kaldırıyor. Kullanıcılar hedef şarj noktalarında kendileri için ayrılan yerlere park ederek, aracı tekrar şarja takıyorlar ve kullanma işlemi sona eriyor. Böylece elektrikli Toyota i-ROAD ve Toyota Auto Body COMS diğer kullanıcı için hazır şekilde bekletiliyor.

Eğlenceli bir sürüşe sahip Toyota i-ROAD, motosikletlerin sağladığı manevra kabiliyetini, otomobillerin sunduğu konfor ve denge ile birleştiriyor. Motosiklet gibi arka arkaya oturma düzeniyle i-ROAD, 2 kişilik ulaşımda tercih edilen model olacak. Diğer model olan 4 tekerlekli Toyota Auto Body COMS ise, kullanıcıya 1 kişilik oturma alanı ve ayrıca bagaj alanı sunuyor.

Grenoble Hakkında

Grenoble
Fransa Alp’lerinin kalbinde yer alan Grenoble’un tarihi bundan 2000 yıl öncesine kadar gidiyor. Ancak o zamanlar Galya’nın ufak bir köyü olduğunu söylemekte fayda var. 18. yy’dan sonra bir şehir hüviyeti kazanmaya başlayan Grenoble tabiki de Fransa’nın en büyük şehirlerinden biri değil. Ancak 49 kasabası ve 450 bin sakiniyle metropol alanı, sürekli gelişen ekonomisiyle toplu taşımacılık sistemini geliştirmek adına kusursuz bir bölge. Toyota burada kazanacağı deneyimi böylelikle çok daha büyük metropollerde uygulama fırsatı bulacak.

Grenoble Gezilecek Yerler

La Bastille, Grenoble Müzesi, Saint Laurent Arkeoloji Müzesi ve Dauphiné Parlemento Sarayı, Grenoble’un başlıca cazibe merkezileri.

Önceki İçerikSait Faik Abasıyanık ‘Akıllı’ Çocukları Evinde Oyuna Davet Ediyor
Sonraki İçerikDubai’de Denizaltı Otel Deneyimi: Water Discuss Hotel
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz