Ukrayna’nın 1 milyonluk nüfusu ile en büyük dördüncü şehri Odessa, Türkler için de bir cazibe merkezi. Yaklaşık 15 bin Türk’ün yaşadığı şehre Türkiye’den de birçok şirket toplantılar ya da bayi organizasyonları için geliyorlar. Bu yüzden Türkiye’den birçok havayolu şirketi şehre sefer düzenliyor. Sizin de bir gün yolunuz Ukrayna’nın bu liman kentine iş için düşerse şehri gezmeyi ihmal etmeyin.

Odessa Hakkında

Şehrin bulunduğu topraklar yıllar boyunca Yunan, Osmanlı ve Rus hakimiyetlerine girmiş. Ancak resmi olarak şehir Çariçe II. Katerina tarafından 1789’da kurulur. Karadeniz kıyısında bir liman şehri olduğu için de şehir hızla gelişir.

Havalimanına indiğinizde çok köhne bir şehre geldiğiniz izlenimine kapılsanız da şehre ulaştığınızda ilk izlenimiz hemen siliniyor. Şehirde geniş caddeler ve tarihi binalar ile klasik Rus mimarisi kendini hissettiriyor. Şehir çok büyük olmadığı için kısa sürede gezmek mümkün. Tabi iyi bir zaman planlaması yaparsanız.

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Ukrayna

Deribasovskiy Caddesi

Odessa Ukrayna

Deribasovskiy Caddesi şehrin en popüler ve görülmesi gereken yerleri arasında. Burası bir anlamda şehrin İstiklal caddesi. Şehrin bu merkez caddesinde tarihi binalar, mağazalar, güzel kafe ve restoranlar bir arada yer alıyor. Cadde adını şehrin ve limanın kuruluşunu başlatan Josep de Ribas’tan alıyor.

Odessa Şehir Bahçesi (City Garden)

Odessa Ukrayna

Bu sokağın yakınlarında bulunan Şehir Bahçesi görülmesi gereken bir başka çekim merkezi.

Odessa Opera ve Balo Salonu

Odessa Ukrayna

Çaykovski’den Rahmaninof’a  birçok ünlü müzisyene ev sahipliği yapmış dünyaca ünlü Opera ve Balo Salonu belki de gezilmesi gerekenler listesinde en üst sıraya yazılması gereken yer. 1887 yılında Viyana barok mimarisine uygun şekilde inşa edilen Opera Binası eşsiz de bir akustiğe sahip.

Şehirde yine ünlü Şevşenko Parkı, Puşkin Caddesi, dönemin Odessa Valisi Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov tarafından 19. yüzyılda İtalyan mimar Francesco Boffo’ya yaptırılan Vorontsov Sarayı gezilebilecek cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Potemkin Merdiveni

Odessa Ukrayna Potemkin Merdivenleri

1925 yılında Sergei Eisenstein tarafından çekilen ‘Potemkin Zırhlısı’ filminin yuvarlanan bebek arabası sahnesi ile ünlenen Potemkin Merdiveni turistlerin fotoğraf çektirmeden dönmedikleri yerler arasında yer alıyor. Şehri limana bağlayan bu merdiven zamanla 8 basamağını kaybetti. Halihazırda merdiven 192 basamaktan oluşuyor.

Belvedere Kolonları

Merdivenlerin biraz ilerisinde yer alan bu kolonlarda fotoğraf çekinmek oldukça yaygın bir turist geleneği 🙂

Odessa Ukrayna

Yer Tünelleri

Odessa merkezinden biraz uzaklaşmaya hazırsanız, yer tünelleri görülmeye değer yerler arasında başı çekiyor. Şehrin geniş alanına uzanan bir yeraltı labirenti olan bu tüneller 200 yıl önce inşa edilmiş.  Yeraltı tünellerinin toplam uzunluğu yaklaşık olarak 100 km. civarında. İkinci Dünya Savaşı’nda bu tüneller sığınak olarak da kullanılmış.

Akkerman Kalesi

13 ile 15. yüzyıllar arasında Bizanslılar tarafında inşa ediliş şehirdeki Akkerman Kalesi de Unesco’nun korunmaya alınmış dünya mirası listesinde yer alıyor.

Odessa’da Yeme İçme (Odessa Restaurantları)

Odessa Ukrayna

Öte yandan Ukrayna mutfağı her ne kadar dünyanın sayılı mutfakları arasında yer almasa da Odessa başarılı restoranlarıyla sizi şaşırtmaya aday bir şehir.

  • Balık sevenler için Khutorok Restoran denenebilir.
  • Şehrin lüks restoranlarının yer aldığı Fransız Bulvarı’nda yer alan iki tarihi restoran olan Dacha ve Alexandrovskiy muhakkak uğranması gereken lezzet durakları. Bu iki restoran da 19. yüzyıldan beri Odessa’da özellikle iş dünyasına hizmet veriyorlar.

Odessa Gece Hayatı

Özellikle yaz aylarında turistler için bir cazibe merkezi olan şehrin gece hayatı da oldukça hareketli. Şehirde yoğun iş toplantılarından sonra akşamları kurtlarını dökmek isteyenler için Yo Club ve Palladium tavsiye edilir.

Odessa Alışveriş

Odessa Ukrayna

Artık ziyaretin sonuna gelindiğinde ise en önemli kaygı unsuru alışveriş olur. Malum hem kendinize, hem de sizi bekleyenlere ne alacağın telaşı kaplar insanı. Bir liman şehri olan Odessa doğal olarak bir alışveriş cenneti. Deribasovskiy Caddesi’nde birçok meşhur markayı bulmak mümkün. Cadde boyunca ve çevresinde alışveriş merkezileri de mevcut. Ama geleneksel bir yerlerde alışveriş yapmayı seviyorsanız ziyaret edilmesi gereken adres Privoz. Privoz Ukrayna’nın en büyük, Odessa’nın ise en eski pazarı.

Odessa Fotoğrafları

Odessa Ukrayna Odessa Ukrayna Odessa Ukrayna Odessa Ukrayna Odessa Ukrayna Odessa Ukrayna Odessa Ukrayna Odessa Ukrayna

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz