Ana sayfa Destinasyonlar Yunanistan’daki Türk Köyleri

Yunanistan’daki Türk Köyleri

15871
19

“Orda bir köy var, uzakta,
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür” derken Ahmet Kutsi Tecer hangi köylerden bahsetmiş bilmiyorum. Ancak ben Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’ndeki Türk köylerini gezerken şairin bu dizeleri aklıma geldi. Belki gitmiyor, gezmiyoruz ama Batı Trakya’da Türkçe konuşan soydaşlarımız Anadolu’daki gibi hayatlarını Yunanistan’ın çeşitli baskılarına rağmen devam ettiriyor.

1923 yılında Lozan Antlaşması sonrasında Türkiye ile Yunanistan din temel alınarak bir nüfus mübadelesi gerçekleştirdi. Anadolu’da yaşayan 1,2 milyon Ortodoks Rum, Yunanistan’a, Yunanistan’da yaşayan yaklaşık 500 bin Türk de Türkiye’ye zorunlu göç ettiler. İstanbul, Bozcaada ve Gökçeada’da oturan Rumlar bu mübadeleden muaf tutulmuş. Onlara karşılık olarak da Batı Trakya’da yaşayan Türkler topraklarında kalmış.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

En Milliyetçi Yunanlar Türk Şehirlerine

Bugün burada yaşayan Türkler hem geçmişte hem de bugün Yunanistan’da zorluklarla karşı karşıyalar. Zamanında Türk şehri olarak bilinen Dedeağaç (Alexandrapolis), Gümülcine (Komotini), İskeçe (Xanthi) ve Kavala gibi şehirlere Yunanistan’ın en milliyetçi nüfusu kaydırılmış. Türk köylerinin olduğu bölgelerin birçoğuna yıllarca giriş ve çıkış kapatılmış. Bir nevi ülke içinde hapsedilmişler.

Ekonomik olarak da soydaşlarımızın büyümesine genel de pek de imkan verilmiyor. Bunun en acı örneklerinden biri de Yassıköy’de yaşanmış. Bölge Kuzey yarımkürede Kaliforniya’dan sonra en erken kiraz veren ağaçlara sahip. Bu açıdan dünyanın en değerli kirazlarından. Ancak buradaki kirazlar genellikle soydaşlarımıza ait. Nitekim Yunan Hükümeti Dimokritos Üniversitesi inşaatı için bu kirazlıklardan 6 bin dönümü komik rakamlara istimlak ediyor ve sonra da sadece 500 dönümünü kullanıyor.

Türk Köylerindeki Camiiler ve Hatim Törenleri

Basaykova Köyü hatim töreni

Soydaşlara yapılan baskılar sadece ekonomik değil. Bölgedeki soydaşlarımız oldukça mütedeyyin bir hayat yaşıyor. Camiler onların kimliklerini korudukları alanlar. Birçok camiiye girdiğinizde her yer ay yıldız. Hatta Kireççiler Camii kırmızı beyaz minaresi ile Türk kimliğini vurguluyor. Bu camiilerde imamlar halk tarafından tutuluyor ve maaşı ödeniyor. Türkiye’nin tanıdığı Gümülcine ve İskeçe Müftüleri’ne bağlılar. Yunanistan ise kendi müftülerini atamış ve bu müftüleri tanımıyor. Hatta bu müftüleri Türk camiilerini cezalandırmak için kullanıyorlar.

Zira bu camiler çocukların hem dini hem de milli eğitimi aldıkları önemli kurumlar. Her yıl nisan ayından itibaren de bu köylerde bu çocuklar hatim törenleri düzenliyor. Bu törenler tüm köyün katıldığı bir nevi şenlik şeklinde geçiyor. Bu törenlere bölgenin Türk müftüsü, belediye başkanı, milletvekilleri, konsolosluk yetkilileri katılıyor. Hatimi gerçekleştiren çocukların aileleri kurbanlar kestiriyor ve kazanlar dolusu etli pilavlar tüm davetlilere ikram ediliyor. Açıkçası hem geçen yıl hem de bu yıl ikişer farklı köyde hatim törenlerine katıldım. Bir nevi karnaval havasında geçen bu törenlere katılmanızı tavsiye ederim.


240 İmam Yasası

Öte yandan yıllarca ülkedeki camilere sorunlar çıkartan Yunanistan bugün de camileri ele geçirmek için 240 imam yasası çıkartmış. Türklere izin verin imamlarınızı biz atayalım maaşını da biz verelim diyor. Ancak İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Yunanistan’ın krizden dolayı papaz bile atayamıyorken Türk camiilerine imam atamaya kalkmasının düşündürücü olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca Ortodokslar tarafından atanmış camii imamlarının ne kadar mantıklı olduğunu sorguluyor.

Türkler için Eğitim Sıkıntı

Şu aşamada Türk köyleri Yunanistan tarafından atanması önerilen imamları kabul etmiyor. Zira benzer bir oyuna eğitimde gelmişler. Yunan Hükümeti, azınlık okulları olarak nitelenen Türk okullarına öğretmenleri kendi atamak istemiş. Halk da bunu kabul etmiş. Ancak bugün bu okulların eğitim seviyesi çok gerilemiş. Bugün çocuklarının iyi eğitim alıp, aynı zamanda Yunanistan tarafından asimile edilmesini istemeyenler ufak yaşlarda çocuklarını eğitim için Türkiye’ye gönderiyor, onlardan ayrılmayı göze alıyor.

Son seçim döneminde Türkler Syriza partisinin iktidara gelmesi ile oldukça mutlu olmuşlardı. Ancak partiler değişse de Türklere olan tutum pek değişmiyor. Syriza Hükümette aşırı sağcı ANEL Partisi ile ortak. Anlaşılan o ki, Syriza ortağına Batı Trakya’yı teslim etmiş. Bunun en belirgin işaretlerinden biri ben oradayken yaşandı. Doğu Makedonya Trakya Eyalet Eğitim Müdürü görevine ANEL Partisi üyesi Panayotis Keramaris getirildi.

Yunanistan’daki Türk Köyleri

İşte çok ciddi baskılara maruz kalan soydaşlarımıza arkalarında olduklarımızı hissettirmek için ziyaret etmek, hem onları mutlu edeceği gibi hem de sizler için çok değişik bir tatil deneyimi olabilir. Ben açıkçası son 2 yılda birçok Türk köyünü ziyaret ettim. Bir kısmını daha detaylı şekilde bloğumda yazdım.

Öncelikle bu köylerde insanların çok misafirperver olduğunun altını çizmeliyim. Anadolu’daki Türk köy yaşamını sürdürüyorlar. Belki baskıların da etkisi ile kendilerini çok daha korumuşlar. Tüm yapılan baskılara rağmen belki de dünyanın en sessiz azınlığı. Köylerde en ilginç şeylerden biri ise evlerde bile ikram olarak frappe hazırlanıyor olması. Yaşlı kapalı bir teyze size bir anda frappe ikram edebiliyor.

Bu köylerde bazen anlamadığınız bir dil konuşuluyor. Bu dili ilk başta ben Yunanca sanmıştım. Ancak bunun Pomakça olduğunu öğrendim. Pomakça Bulgarca’ya benzeyen yazılıda değil ama sözlüde devam eden bir lisan. Yunanistan azınlığı Türk, Pomak ve Roman diye ayırmaya çalışıyor. Ancak benim yaşayarak gözlemlediğim bir gerçek var, kiminle konuşsam herkes kendisini Müslüman-Türk olarak görüyor. Gerisi laf-ı güzaf.

İşte özet şekilde Batı Trakya’da ziyaret ettiğim Yunanistan’daki Türk Köyleri

Keçili Köyü

İskeçe’ye yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alan bir dağ köyü. Eski bir Osmanlı köprüsünden geçerek bol virajlı bir tırmanışla köye ulaşıyorsunuz. Köye ulaşmadan önce yer alan Keçili Restoranefsane bir lezzet durağı. Özellikle de benim gibi etobursanız burası hakkında yazdığım detaylı yazıyı da okumanızı öneririm. Bu köy Çanakkale Savaşı zamanında 34 gencini cepheye göndermiş ve geriye sadece dördü dönebilmiş. Belki sırf ahde vefa için bile buraya uğramaya değer.

Basaykova Köyü

 

İskeçe’nin Mustafçova belediyesine bağlı Basaykova köyüne bir hatim töreni nedeniyle gitti. Burası da biraz tırmanış sonrası ulaştığınız güzel bir köy.

Yassıören Köyü

 

Yine iskeçe’nin Mustafçova belediyesine bağlı olan Yassıören Köyü’ne İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin davetlisi olarak gittik. Kendisi doğma büyüme buralı. Köye oldukça virajlı bir tırmanış sonrası ulaşılıyor. Ben bu tür yollarda otomobil kullanmaktan ayrıca keyif alıyorum. Köye ulaştığınızda ise kendinizi bir an Anadolu’da bir köyde zannediyorsunuz. Ta ki, Yunanca bazı tabelaları görünceye kadar.

Kireççiler Köyü

Kireççiler Köyü, gezdiklerim arasında İskeçe’ye en yakın köy idi. Buraya gitmek için virajlı dağ tırmanışlarına gerek yok. Zamanında tütün tacirlerinin yaşadığı tütünü ile meşhur bir köy. O dönemin zenginliği köydeki konaklardan belli oluyor. Burası aynı zamanda Atatürk’ün harf devrimini Batı Trakya’da ilk uygulayan köy. Burası hakkında detaylı bir yazıyı bloğumda bulabilirsiniz.

Yukarı Kira Mahallesi

Burası da yine bol tırmanışlı virajlar sonrasında ulaştığınız bir Türk köyü. Bu köye de geçtiğimiz sene hatim törenleri nedeniyle uğramıştım. Açıkçası yöre halkının geleneksek kıyafetleri de görülmeye değer. Bir an için de olsa 20. yüzyılda olduğunuzu unutuyorsunuz.

Şahin Köyü

Bu köy Türk köyleri arasında en meşhurlardan biri. Bölgenin en büyük 3. köyü olan Şahin halkı özellikle ticarete kabiliyetleri ile tanınıyor. Bu açıdan Türk köylerinin Kayseri’si olarak nitelenebilir. Buraya da geçen yıl hatim töreni için katılmıştım. Buranın zenginliği hatim töreninden bile anlaşılıyor.

19 YORUMLAR

 1. YUNANISTANIN EN GUZEL KARNAVALI PATRA KARNAVALI AVRUPANIN VENEDIKTEN SONRA 2NCI EN BUYUK KARNAVALI DIR 50.000 KISIDEN YUKARI KATILIMCILAR VAR ….
  ISKECE KARNAVALI ARTIK YUNAN KARNAVALI DEGIL CUNKU ORDA TURKIYEDEN GELEN VATANDASLARIMIZ COGUNLUKLA …..

 2. merhaba dedemin şahin köyünden olduğunu biliyorum varsa bu köyün videosunu rica edecem. birde annemi koyun köyünden olduğu söyleniyor ve ona ait bir de evi olduğunu biliyoruz
  bu köyün de videosunu gönderirseniz sevinirim istanbuldan cemal balkan
  hoşçakalın

 3. Yahu arkadaş hiç kimse bu iskeçenin Gökçeler köyünden bahsetmiyor yokmu bu köyde hiçbir tanr TÜRK evladı benim babam orallı fakat erken öldü aklımız yetipde soramafık neyiz kimiz diye nerelidir bu köylüler anadoludanmı gittiler Gökçelere osmsnlı zamanındamı neresinden anadolunun biri bişey desin çok merak ediyorum .Lütfen

 4. Benim anannemin babası konyaliymis çocuk yasta kardeşleriyle yunanistanda kalanlardan hacı feradin hüseyin ,halil sadidin ferat dedenin kardeşinin ogluda rizaymis iskeceye bağlı kirecciler köyünde yaşamışlar bizde çok çok istiyoruz soyumuzu bulmak bizim gibi birileride konyadan yunanistanda kalmis olanları merak eden varmıdır yunanistanda sayılı kişiler olunca bana gore daha cabuk bulunur düşüncesindeyim benim yazıma birileri cevap verebilcekmi .ben bursada yaşıyorum .

 5. her havta yunanısdana gidip gelen biri olarak harıka yerler bence herkesın gidip yaşaması gereken yerler yunanısdanla ilgili bilinmesi gereken varsa merak edenler gıtmek isdeyenler bana ulaşabılır

  • Merhaba. Baba tarafım Selanik Demirhisar Setepetke köyünden gelmişler Adana’ya. Demirhisar şu an Sidirokastro olarak geçiyor ama Setepetke’nin şimdiki ismini bulamıyorum. Gidip görmek istiyoruz. Yardımcı olabilir misiniz acaba? Ya da bilgi alabileceğimiz bir kaynak varsa bildiğiniz paylaşabilir misiniz?
   Teşekkürler.
   Esra Akkaya

 6. benim dedelerim1924 mübadeleyle Selanik serfiçe hebilli köyünden kayseri germre gelmişler ben dedemlerin köyü olan hebilliyi bir türlü bulamadım bana yardımcı olurmusunuz

 7. Babam ve ailesi Selanik Kozana’ya bağlı Çobanlı köyünden gelmişler. Bu bölgeyi ve Çobanlı Köyünü bilen, gören var mı?

 8. Merhaba bizim buyuk dedelerimiz arvethisar ve armutci koylerinden gelmisler lakaplari karaaliler mis kara ali buyuk dedemiz esi haceri inis buyuk annemiz ogullari nuri ve nurinin esi husniye onun babasi huseyin onlarda armutci köyündenmiş

 9. Merhaba araştırdım ama hiç bir bilgiye rastlayamadım dedemler 24 mübadelesnde Selanik Gelemerya kesendere köyünden gelmişler bu yerler hakkında bilginiz varmı acaba teşekkürler

 10. dedelerimiz selanik volkovadan-ulkuva geldi yeni simi nedir yunanista ndamı yoksa bulgARİSTAN NAMI BAĞLANDI.BİLİGİLENDİRİSENİZ TŞK EDERİM.

 11. Dedelerimiz 16 17 senelerin de Yunanistam bitikli kasabasından gelmis burasini duyan bilen yokmu bulmamiz icin ne yapmamiz gerek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here