Açıkçası tip olarak Brad Pitt ile Bruce Willis arasında gidip gelmelerime rağmen girdiğim ortamlarda ilgiyi çok çektiğim söylenemez. Ama bu makus talihimin değiştiği bazı durumlar oluyor. Bunlar da genelde kullandığım otomobilden kaynaklanıyor. Hayatımda birkaç defa kullandığım otomobil sayesinde tüm ilgileri çekmeyi başardığım oldu. Bunlardan ilki Peugeot RCZ idi. Daha yeni çıkmıştı ve otomobille Kastamonu’na gitmiştim. İkincisi ise Porsche 911 Turbo ile Romanya’nın Transafaragaraşan Yolu’nda başıma gelmişti. Üçüncüsü de Yeni Mazda MX-5 nam-ı değer Mazda Miata ile Fethiye’de başıma geldi.

Nisan ayında Mazda tarafından yenilenen Mazda MX-5’i test etmek için Fethiye test sürüşüne davet edildim. Hem 2016 yılında dünyada yılın otomobili (Car of the Year 2016) hem de yılın tasarım ödülünü bir arada alan bu otomobili test etmemek olmaz dedim ve Fethiye’ye doğru yola koyuldum.

Nerede Test Ettik?

Yeni Mazda MX-5 test parkuru

Dalaman Havalimanı'nda bizi bekleyen yeni mazda MX-5'ler
Dalaman Havalimanı’nda bizi bekleyen yeni mazda MX-5’ler

Mazda’nın yenilenen MX-5 otomobillerini Dalaman Havalimanı’ndan alıp Fethiye’deki Hillside Beach Club’a doğru yol aldık. Burası yaklaşık 50 km’lik bir yol. Yol esnasında çoğu zaman tali yollardan gittik. Bu sayede otomobilin kötü yollarda verdiği hissiyatı da deneyimleme imkanı bulduk.

Bu arada Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye Hillside’a olan yol sunduğu eşsiz manzaralarla da gezilmeye değer. Ayrıca çoğunlukla aracı kullandığımız yollardaki virajlar ve iniş çıkışlar, altınızda bir de MX-5 olduğunda size bilgisayarda otomobil yarışı oynuyor havası veriyor.

Mazda MX-5’in Teknik Özellikleri Neler?

Mazda MX-5 Miata motor 1,5 litre skyaktiv

Mazda Mx-5 2 alternatif motor seçeneği sunuyor: Bizim test ettiğimiz 1.5 litre SKYACTIV-G ve 2.0 litre SKYACTIV-G. 2 seçenek de manüel şanzıman ile geliyor.

Arabaların teknik özellikleri ise şöyle:

1.5 litrelik versiyon

Mazda MX-5 Teknik Özellikler 1.5 litre

2 litrelik versiyonun teknik özellikleri ise

Mazda MX-5 Teknik Özellikler 2.0

Mazda MX-5’in Euro NCAP Sonuçları Nasıl?

Bir arabanın güvenli olması bizim en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri. Özellikle de 2 kapılı bir coupé roadter ise. Genelde üstü açılabilen otomobillerde insanların güvenlik korkusu olabiliyor. Bu konuda en güvenilir sonuçları ise Euro NCAP veriyor. İşte Euro NCAP’in Yeni Mazda MX-5 için verdiği sonuçlar:

Mazda MX-5 N-Cap Sonucu

Mazda MX-5‘in Alternatifleri Neler?

Mazda MX-5’in birebir alternatifini direk bulmak pek de kolay değil. İlk aklıma gelen Alfa Romeo 4c Spider ve Mini Couper S Coupé oluyor. Ayrıca fiyat bazında bakarsak da Mercedes A serisi ve o segmentteki Audi A3 ve BMW 1 de alternatif olarak düşünülebilir.

Mazda MX-5 mi Mazda Miata mı?

Öncelikle araba ile ilgili bir kafa karışıklığını ortadan kaldırmak istiyorum. Bu arabanın adı Mazda Miata mı Mazda MX-5 mi diye soranlar olacaktır. Burada bazı kafa karışıkları söz konusu. Bu otomobil ülkemizde Mazda MX-5 olarak lanse edilse de bazı pazarlarda Mazda Miata olarak da adlandırılıyor.

Mazda MX-5 Miata Nasıl?

Mazda MX-5 Miata dış tasarım cokgezenadam osman kurt 1

Japonların yeni coupé roadster’ı tam bir ilgi mıknatısı. Bu otomobille bir yerden dikkatleri çekmeden geçme şansınız yok. Her gören otomobille ilgili bir soru sorma ihtiyacı duyuyor. Fotoğraf çekinmek isteyenler de cabası. Açıkçası arabanın fiyatına oranla gördüğü ilgi gerçekten de takdire şayan.

Mazda MX-5 Dış Tasarım

Mazda MX-5 Miata dış tasarım 9Mazda MX-5 Miata dış tasarım 7

Yılın tasarım ödülü ve yılın otomobili ödülünü almış bir otomobilin tasarımı şöyle olmuş, burası da böyle olmuş dememin pek anlamı olmayacağını düşünüyorum. Ben bu yüzden sizinle daha çok fotoğrafla konuyu anlatmayı tercih ediyorum. Mazda Kodo tasarım anlayışına geçtiğinden bir zaten kötü tasarımlı otomobil çıkartmıyor.

Mazda MX-5‘in İçi Nasıl?

Mazda MX-5 iç tasarım 1

Yeni nesil Mazda’larda gördüğümüz sade ama bir o kadar da rafine tasarım anlayışı Mazda MX-5’te aynı şekilde korunmuş. Gösterge ekranları ve otomobilin içindeki oyuncaklar hem çok şık hem de kullanıcıların kolaylıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış.

karanlıkta iç mekan
karanlıkta iç mekan

Birçok otomobilde oyuncaklar güzel olduğunda kullanımı zor, tasarımı kötü olduğunda da kullanımı kolay oluyor. Mazda bu konuda optimali yakalayan markalardan. Mazda MX-5’in diğer modellerden farklı olan bazı iç tasarım unsurları var. Bunları madde madde vermekte fayda var:

  • Öncelikle otomobilde sadece 2 koltuk yer alıyor
Mazda MX-5 bölmeler
Sürücü ve yolcu arasındaki kapaklı bölme en geniş göz olarak dikkat çekiyor. Aralarındaki bardaklıklar da portatif
  • Otomobilin içinde çok fazla göz yok. Hatta yolcu koltuğunun önünde yer alan torpidonun içi bile kullanılamıyor. Burada da bir göz yok. En geniş göz sürücü ile yolcu arasındaki bölümde yer alıyor.
Bardaklık istenirse bacağın hemen yanında kalan bölgeye takılabiliyor
Bardaklık istenirse bacağın hemen yanında kalan bölgeye takılabiliyor
  • Otomobilin bardaklıkları portatif. El freninin sağı ve soluna takılabildiği gibi aracın bacak boşluğundaki bölmelere de takılabiliyor.
Yolcu koltuğunu hemen önünde yer alan o çıkıntıya bir türlü anlam veremedim :) Ama kesin bir nedeni vardır
Yolcu koltuğunu hemen önünde yer alan o çıkıntıya bir türlü anlam veremedim 🙂 Ama kesin bir nedeni vardır
  • Yolcu koltuğunun önündeki bacak boşluğunda anlam veremediğim bir çıkıntı var
  • En üst donanımlarda Recaro spor koltuk yer alıyor
  • Otomobilin tavanı manüel olarak elle açılıp kapatılıyor.

Multimedya Sistemi

Mazda MX 5 multimedya ekranı

Mazda MX-5’in ön konsolunda dokunmatik olmayan ama oldukça estetik bir tablet ekran var. Görüntü olarak Mercedes’lerde sunulan ekrana benziyor. Ancak işletim sistemi menüsü çok daha iyi. O açıdan da BMW’lerde kullanılan sistemle çok benzer. Bir nevi tasarım Mercedes, içerik BMW gibi olmuş. Bu multimedyayı kullanmak için iki koltuk arasında bir kumada yer alıyor. Bu BMW, Mercedes ve Audi gibi otomobillerde gördüğümüz kumandalardan. Bu kumanda sayesinde aracı kullanırken dikkatiniz dağılmadan multimedya ekranı yönetebiliyorsunuz.

Mazda MX-5 Bagaj Hacmi Nasıl?

Mazda MX-5 Miata bagaj hacmi 2

Mazda MX-5 bagaj hacmi 130 litre. Peki, bu 130 litre neye tekabül ediyor. Bir el bagajı alta 2-3 adet de sırt çantası ile bagaj doluyor. Örneğin karı koca tatile çıkalım derseniz, genelde kadınların bavulu büyük olacağı için bu otomobilin bagajı size yeterli olmaz. 🙂

Mazda MX-5 Miata bagaj hacmi

Bu daha çok haftasonu ihtiyaçlarınız için, ufak alışverişlerinizi koyabileceğiniz küçük bir bagaja sahip.

Mazda MX-5‘in Nesini Beğendim?

Mazda MX-5 Miata dış tasarım

Dış tasarım da bu otomobilin bence en vurucu unsurlarından biri. otomobil tam bir ilgi mıknatısı. Bu fiyata bu kadar ilgi görebileceğiniz başka bir otomobil aklıma gelmiyor açıkçası. Kaldığımız otelde kalan müşteriler test etmek için otomobile yaklaşıyorlardı. Hatta bir tanesi gözlerimin önünde görevliye ben Ankara’da oturuyorum, bu otomobili çok beğendim benimle irtibata geçin satın alacağım dedi daha test etmeden.

Mazda MX-5‘in Nesini Beğenmedim?

Mazda MX-5 manüel şanzıman

  • Otomatik vitesli versiyonunun olmaması benim için en büyük handikap.
  • Sürücü koltuğunun önünde yer alan anlam veremediğim çıkıntı da aracın 2. beğenmediğim noktası.
  • Bu otomobille ilgili aklıma gelen bir diğer soru işareti de 2. elde fiyat kaybı nasıl olur sorusu. Açıkçası bir önceki versiyonların 2. el fiyatları çok da düşük sayılmaz ama yine de fazla değer kaybetmeden ne kadar hızlı elden çıkartabilirsiniz bir soru işareti.

Bunlar da bu güzelin dikenleri. Gülü seven dikenine katlanır diyorum açıkçası. Zaten bu otomobili daha çok zevk için evin 2. ya da 3. otomobili olarak almıyorsanız aradığınızı bulamayabilirsiniz. Tabi tek başına yaşayan bir bekar beyefendi değilseniz 🙂

Mazda MX-5 Sürüş İzlenimi

Mazda MX-5 Miata dış tasarım cokgezenadam osman kurt

Mazda MX-5 2 kişilik bir coupé roadster. Bu tür bir otomobil daha önce kullanmadıysanız ilk başta yadırgayabilirsiniz çünkü koltuğunuz yere oldukça yakın. Sürücü oldukça yere yakın konumlanıyor. Ayrıca bu tür otomobillerde süspansiyonlar da daha sert oluyor. Bu yüzden uzun yolda pek komforlu olmuyorlar. Ancak sert süspansiyonlarına ve test ettiğimiz kötü tali yollara rağmen biz otomobilden bel ve sırt ağrısı ile inmedik. Tabi bunda Recaro koltukların da ciddi bir payı olmuş olabilir. Tabiki de mesafe 50 km yerine 550 km olsa idi bizi yorabilirdi ancak yine de bu tür otomobiller 50 km’de bile sizi çok fazla yorabiliyor.

Mazda MX-5 Miata motor

Ayrıca test ettiğimiz otomobil 1,5 litre olmasına rağmen düşük motorlu bir otomobil olduğunu size hissettirmiyor.

Ayrıca otomobilin sürüş esnasında çıkardığı ses sizi biraz agresif kullanmaya motive ediyor.

Mazda MX-5 Fiyatı

Otomobilin 1,5 litre giriş versiyonu 102 bin TL’den başlıyor. Bu modeli 3 ayrı donanım seviyesinde satışa sunuluyor. 2 litrelik versiyon ise tek donanımla pazarda olacak.

Otomobillerin fiyatları sürekli kurlardan dolayı güncellendiği için siz yine de araç fiyatlarını markaların sayfasından kontrol etmeyi unutmayın. Mazda’nın fiyat listesi için buraya TIKLAYABİLİRSİNİZ. Tabi bayilerde pazarlıkla bu fiyatların değişebildiğini de ayrıca bir kenara yazın derim.

Mazda MX-5 Videoları

Mazda MX-5 ile seyahatimiz esnasında bazı amatör videolar çektim. Bunları ve Mazda’nın profesyonel çekim ekibi tarafından yolculuğumuzun çekildiği diğer videoyu da sizlerle paylaşıyorum. Bu videolar sayesinde hem Fethiye’nin güzelim manzaralı yollarını hem de aracın detaylarını görme fırsatınız olacak.

Mazda MX-5 ile tali yolda tırmanış videosu

Mazda MX-5 ile yolda hız videosu

Mazda MX-5 Fethiye test sürüşü videosu

Mazda MX-5 Fotoları

Mazda MX-5 Miata dış tasarım 1Mazda MX-5 Miata dış tasarım 2

Mazda MX-5 Miata detay 3 Mazda MX-5 Miata detay 2 Mazda MX-5 Miata detay 1 Mazda MX-5 Miata dış tasarım 10 Mazda MX-5 Miata dış tasarım 9 Mazda MX-5 Miata dış tasarım 8 Mazda MX-5 Miata dış tasarım 7 Mazda MX-5 Miata dış tasarım 5 Mazda MX-5 Miata dış tasarım 3 Mazda MX-5 Miata dış tasarım 4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz