Geçtiğimiz günlerde Volkswagen CC 1,4 lt TSI 160 PS Tiptronik DSG ile birkaç gün geçirdim. Bu birkaç gün içinde edindiğim sürüş izlenimleri ve yorumlarım şöyle:

Volkswagen CC 1,4 lt TSI 160 PS Tiptronik DSG Teknik Bilgiler

Ne Test Ettik? Volkswagen CC 1,4 lt TSI 160 PS Tiptronik DSG
Özelliği Ne? Hem büyük otomobil, hem de spor otomobil keyfi bir arada
Gücünü Nereden Alıyor? 1,4 litre benzinli 180 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 8,5 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Citroen DS5, Audi A5
Nesini Sevdik? Otomobilin dış tasarımı hem çok şık, hem de oldukça ciddi
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Otomobilin tasarımı nedeniyle arka görüşü oldukça sınırlı
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 8,9 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 5,7 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 6,9 litre

Barmen kendisinden içki bekleyen İngilize sorar: Ne içersiniz? Adamın cevabı Martini olur. Ama İngiliz adam barmene martinisini nasıl istediğini söylediğinde karşısındakinin alelade bir İngiliz olmadığı anlaşılır. Film kahramanı ünlü İngiliz Ajan James Bond’un efsanevi martini formülü çalkala ama karışmasındır. Bu pek de kolay bir görev değildir barmen için. Aslında otomobil kullanıcılarının da talepleri giderek James Bondvari bir hal alıyor.

Volkswagen CC 1,4 lt TSI 160 PS Tiptronik DSG Hakkında Yorumlarım

Volkswagen’ın yenilenen CC modeli de bu tür zor taleplere yönelik bir ürün aslında. Hem büyük sınıf bir aracın konforunu, hem spor coupe bir otomobilin özelliklerini, hem de tek bir otomobilde isteyenlere yönelik bir otomobil CC. Üstelik bir de buna Türkiye’de vergi avantajı olması için 1,4 litrelik TSI benzinli motor koyduğunuzda karışım çok daha komplike bir hal alıyor.

Şimdi bu karışımın tadı nasıl diye sorabilirsiniz. Yeni CC’nin dış tasarımı oldukça etkileyici ama tasarım bir o kadar da ağır başlı. Otomobilin iç tasarımı ise genel olarak Volkswagen Passat’dan pek ayrışmıyor. Otomobilin iç hacmi de bir spor otomobil için oldukça geniş. Vurucu özelliği ise çok geniş bagaj hacmi.

Volkswagen CC 1,4 lt TSI 160 PS Tiptronik DSG Kusurları

Peki, yok mu bu otomobilin kusurları? Öncelikle otomobilin tasarımı arka görüşü oldukça sınırlıyor. Üstelik bir de otomobilde arka park kamerası olmayınca bu bir sorun haline geliyor. Bunun yanında böyle spor bir otomobil için teknolojik oyuncak anlamında da bazı artılar olabilirdi. Eskiden Passat CC diye adlandırılan otomobil artık sadece CC olarak yoluna devam edeceği için iç tasarımda da Passat’dan farklı daha fazla unsur olsaydı daha iyi olabilirdi.

Not: Bu yazı 6 Ağustos 2012’de kaleme alınmıştır


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here