Geçtiğimiz günlerde Smart fortwo coupé 52kW mhd passion ile birkaç gün geçirdik. Bu süreçte otomobil hakkındaki izlenimlerim şöyle:

Ne Test Ettik? Smart fortwo coupé 52kW mhd passion
Özelliği Ne? Mercedes’in smart ile ortak tasarımı ve en ufak otomobili
Gücünü Nereden Alıyor? 1 litre benzinli 71 beygirlik mütevazi bir motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 13,7 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Bu segmentte alternatifi yok
Nesini Sevdik? En ufak bir boşluğa bile rahatlıkla park edebiliyorsunuz.
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Sert süspansiyon ve direksiyonu sürüş konforunu baltalıyor
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 6,1 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 4,0 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 4,7 litre

Swatch’un S’si, Mercedes’in M’si, ve sanatın İngilizce karşılığı olan “Art”’ın bir araya gelmesi ile oluşan Smart markası Mercedes’in ufak segmentteki yüzü. Özellikle çok kompakt ve seksi tasarımıyla Avrupa’da ciddi ilgi görüyor. Park alanı bulmanın çok zor olduğu mesafelerin ise çok fazla olmadığı, hanelerin ise bir ya da iki kişiden oluştuğu Avrupa şehirlerinde bu otomobilin bu kadar rağbet görmesi oldukça normal.

Smart Fortwo Coupé 52kW Mhd Passion Yorumlarım

Söz konusu Türkiye olunca hem ailelerin çok büyük olması hem de mesafelerin daha uzun olması Smart Fortwo Coupé 52kW Mhd Passion için bir handikap. Zira uzun mesafeli yollarda yanınızdan geçen her otomobilin rüzgarı sizi sallamaya yetiyor. Türkiye’de yolların da çoğu zaman bozuk olması sert süspansiyona sahip bu otomobilde seyahati oldukça keyifsiz bir hale sokuyor. Otomobil güvenlik nedenleri ile oldukça sert süspansiyona ve çok sert direksiyona sahip. Özellikle pak anında direksiyonun sertliği sizi hidrolik direksiyon öncesi kuş serisi dönemlerine götürüyor.

Smart Fortwo Coupé içine ilk bindiğinizde kendinizi oyuncak bir otomobilde gibi hissediyorsunuz. Bu otomobilin oyuncak otomobilden tek farkı çok daha hızlı gidebiliyor olması gibi geliyor. Bu otomobilin en büyük avantajı ise en zor park yeri bulunan yerlerde bile park sıkıntısı yaşamamanız gösterilebilir.

Not: Bu yazı 27 Temmuz 2012 tarihinde kaleme alınmıştır.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz