Geçtiğimiz günlerde Mercedes B 200 Sport ile 2 gün geçirdim. İşte otomobil hakkındaki izlenimlerim

Ne Test Ettik? Mercedes B 200 Sport

Özelliği Ne? Mercedes’in lüks segmentteki mini van modeli

Gücünü Nereden Alıyor? 1,6 litre benzinli 156 beygirlik motora sahip

Ne Kadar Hızlı? 100 km hıza 8,4 saniyede ulaşıyor

Alternatifleri Neler? Mini Countryman lüks minivan segmentindeki tek rakibi

Nesini Sevdik? En dik yokuşlarda bile otomobil ekonomik moda bile yüksek devire çıkmıyor

Nesi Hoşumuza Gitmedi? Bu otomobilde de hala navigasyonun Türkiye’de sunulmaması Mercedes için bir noksan

Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 7,9 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 4,7 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 5,9 litre

Mercedes B 200 Sport

Mercedes’in A ve B Planları

Mercedes’in şimdiye kadar hiçbir A ve B planı yoktu. Markanın tüm planları C’den itibaren başlıyordu. Ancak Alman otomobil üreticisi bu gidişe bir dur deme kararı aldı. Şimdiye kadar Mercedes severlerin yok saydığı A ve B segmentlerini yeniden gözden geçirme hatta baştan aşağı değiştirme kararı aldı. Bu değişimin ilk örneği olarak da yeni B segmenti pazara sunuldu. Görülen o ki bu sefer Mercedes’in B planı tutabilir.

Mercedes B 200 Sport Yorumlarım

Yeni B serisi oldukça agresif bir ön ızgara ile oldukça seksi bir görünüm kazanmış. Genelde gösterişten kaçan bir marka olan Mercedes bu segmentte kendini ispatlamak istiyor. Bu yüzden dolayı da hem iç hem de dış tasarımda muhafazakârlık terk edilmiş. Lüks segment mini van olan B 200 dışarıdan çok ufak bir otomobil gibi gözükse de aslında oldukça geniş bir hacme sahip bir aile otomobili.

Otomobilin iç havalandırmasında ve panelinde yapılan ufak değişiklikler iç tasarımı çok ayrı bir boyuta taşımış. Bu tasarım dilinin yeni A serisinde de kendini gösterecek. Şimdiye kadar geri görüş kamerasına sahip kullandığım ilk Mercedes modeli de B serisiydi. Otomobilin mültimedya ekranına da ufak bir tableti andıran şık bir tasarım yapılmış. Bu otomobilde hala Türkiye için bir navigasyonun sunulamaması ise sebebi ne olursa olsun bir noksan.

Mercedes B 200 Sport Sürüş İzlenimi

Otomobilin performansı ise ilk bakışta pek de alışılmış Mercedes performansını andırmıyor. Sanki biraz güçsüzmüş gibi hissediyorsunuz. Ancak hız ve dik yokuş testlerimizde aslında otomobilin ekonomik sürüş modunda bile hiç zorlanmadığını görüyorsunuz. Otomobilin en büyük eksisi ise kendini bir Mercedes olarak şimdiye kadar kanıtlamamış olması. Bu yüzden dolayı da Türkiye’de tüm Mercedes testlerimizde kolaylıkla yol alırken bu otomobille diğer sürücülerden o kadar kolay yol alamıyorsunuz. Onun da bu hakkı kazanmak için ağabeyleri gibi önce kendini kanıtlaması gerekiyor.

Not: Bu yazı 27 Temmuz 2012 tarihinde kaleme alınmıştır.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz