Birileri bana “pazar günü sabahın köründe kalkıp Florya’dan Altunizade’ye geçip 10 km koşacaksın dese, deli misin?” derdim. Üstelik bir de  İstanbul‘da yolların birçoğu kapalı iken. Ancak söz konusu yüce bir gaye olunca ben de delirdim. Bu sene 11 Kasım’da gerçekleşecek Vodafone 40. İstanbul Maratonu sırasında Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) adına koşarak 50 çocuğu hayata bağlayacak bağışları toplamada benim de tuzum olsun istiyorum.

Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) bu sene 11 Kasım 2018’de yapılacak olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda Adım Adım Oluşumu ile koşarak, yürüyerek, rengarenk kostümler giyerek, Dilek Çocuklarının hayallerini yerine getirebilmek, daha çok çocuğu hayata sımsıkı bağlarla bağlayabilmek için bağış ve farkındalık kampanyası düzenliyor.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Vodafone İstanbul Maratonu Hakkında

Aslında ilk defa 1973 yılında Tercüman Gazetesi’nde Asya‘dan Avrupa‘ya koşma fikri dile getirilen koşu 1979 yılında bir Alman turistin girişimi ile gerçekleşiyor. Asya Avrupa Koşusu olarak yola çıkılıyor. Sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi koşuyu sahiplenerek bunu İstanbul’un tanıtımında kullanıyor. Dolayısıyla adı da İstanbul Maratonu olarak değişiyor. İstanbul Maratonu zamanla o kadar büyüyor ki Vodafone marka sponsorluğuna talip oluyor ve 2013 yılından beri İstanbul Maratonu’na adını veriyor. 

Bugün oldukça profesyonel bir maratona dönüşmüş olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda 42, 15 ve 10 km koşuları yanı sıra bir de halk koşusu yer alıyor. 42, 15 ve 10 km koşu kayıtları doldu. Halk koşusu kayıtları için de maraton.istanbul sitesine girmeniz gerekiyor.  Vodafone İstanbul Maratonu profesyonel koşucuların yanı sıra benim gibi belli STK’larn kampanyalarına farkındalık oluşturmak isteyenler için de önemli bir platform görevi görüyor. Birçok Sivil Toplum Kuruluşu destek toplamak için koşuyor. Peki ben neden Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) için koşuyorum? Kim bunlar? Güvenilirler mi?

Kim bu Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) Güvenilir m?

Vodafone İstanbul Maratonu Bir Dilek Tut Make a Wish

Açıkçası son dönemde ben bir yere bağış yapmadan önce sürekli burası güvenilir mi, bağışım yanış yerlere mi gidiyor diye soruyorum. Türkiye’de bu konuda ciddi bir güven erozyonu yaşadığımız bir gerçek. Hal böyle olunca da sizler de benim gibi Bir Dilek Tut ne kadar güvenilir diye sorguluyorsunuzdur?

Hayati tehlikesi olan hastalıklarla mücadele eden çocuklara yönelik uluslararası bir oluşum olan Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) 2000 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’de kuruculuğunu Carole Hakko’nun üstlendiği Bir Dilek Tut Derneği hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3– 18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleştiriyor.

Derneğin yönetiminde ise oldukça büyük şirketlerin önemli yöneticileri yer alıyor. Eda Aroyo’nun başkanlığını yürüttüğü derneğin yönetiminde Ultra Ajans Kurucu Ortağı Lize Karaboğa Kaptan, The Walt DisneyCompany (TWDC) Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs eski Ülke Müdürü Sinan Ceylan,Unilever Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya BölgesiDondurma, İçecek ve Gıda Kategorilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı, ve TürkiyeYönetim Kurulu Üyesi Mustafa Seçkin, Ogilvy Türkiye CEO’su Emine Çubukçu veBoston Consulting Group Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Burak Tansan ve Aileen Soğuksu yer alıyor. Açıkçası bu isimler bana güven verdi. 

Neden bu dileklerin gerçekleşmesi önemli?

Öte yandan tamam derneğe güvendik de toplanan yardımları dilekler için harcamak pek kafama yatmadı diyenleri de duyar gibiyim. Hayati tehlikesi olan hastalıklarla savaşan çocuklar; yaşamlarını çok uzun süre hastane odaları, hastalığın yan etkileri, ağır ilaçlar, ağrılar gibi travmatize birçok faktörle birlikte geçiriyor. Bu çocuklar ciddi anlamda ruhsal yorgunluk yaşayarak hayal kurmayı unutabiliyor, coşkusunu ve hayata karşı merakını yitirebiliyor. Tüm bunlar çocuğun iyileşme sürecini ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

Araştırmalara göre, dileği yerine gelen çocukların yüzde 42’si arkadaşlarıyla daha sağlıklı ilişkiler kuruyor yüzde 72’sinin enerji seviyesi ve canlılığı artıyor, yüzde 64’sinin hayata tutunma arzusu artıyor ve yüzde 39’unun tedavi sebebiyle yaşadıkları fiziksel sıkıntılar azalıyor. Bu yüzden tedavi altındaki tüm çocukların dileklerinin yerine gelmesi çok kritik bir öneme sahip.

Bir Dilek Tut Derneği yaptığı tüm süreçler ile çocuğa kaybettiği hayal gücünü tekrar kazandırabilmek, hayatında coşku ve umut yaratabilmek, “imkansız” kavramını zihninden silebilmeyi hedefliyor.  “Hayata Bağlayan Dilekler” projesi çocukluk çağı kanseri, organ yetmezliği, bağışıklık sisteminin çökmesi gibi zor ve travmatik tedavi süreçleri olan hastalıklar ile mücadele eden 50 çocuğun dileklerinin gerçekleşmesini sağlayacak. 

Her 4 riskli hastalığı olan çocuktan 2’si teknolojik ürün, biri de yatak odası istiyor

Bir Dilek Tut Derneği (Make-A-Wish® Türkiye) verilerine göre ise Türkiye’de riskli hastalıklarla mücadele eden çocukların en büyük dilekleri göre ya bilgisayar, laptop, oyun konsolu vb… teknolojik bir ürün ya da bir yatak odası sahip olmak oluyor. 2017 yılı verilerine göre yaklaşık her 4 Dilek Çocuğundan ikisi (%48) teknolojik biri ürün, biri de (%25) yatak odası sahibi olmak istiyordu. 2018 yılında ise eylül ayı sonuna kadar gerçekleşen dilek dağılımına bakıldığında da benzer bir tablo söz konusu. Gerçekleşen dileklerin yüzde 44’ü teknolojik ürün sahipliği, yüzde 36’sı ise yatak odası sahip olma şeklinde dağıldı. 

Bir Dilek Tut Derneği 1 dilek çocuğunun dilek bedeli 8.000 TL!

Başta da dediğim gibi dernek olarak bu maratonda hedefimiz 50 çocuğun dileğini yerine getirebilmek. Benim bireysel olarak hedefim de 1 dilek çocuğunun dileğini gerçekleştirmek! Yani hedefim 8.000 TL bağış toplayabilmek İlk defa yardımseverlik koşusu yapanlar ilk koşularında ortalama 2.400 TL toplayabiliyorlarmış. Umarım desteklerinizle onları utandırırsınız ve çok daha fazla çocuğa bu zorlu savaşlarında sayenizde yardımcı olabilirim.

Dilek Çocuklarım Ne Bekliyor?

Peki, kim bu çocuklar ve dilekleri neler? Çocukların isimlerini buradan açıklamam çok etik olmayacağı için sizlerle sadece mücadele ettikleri hastalık, yaş ve dileklerini buradan paylaşıyorum. 

YAŞHASTALIKDİLEK
16Talasemi Majörİstanbul’u gezmek
9Beyin TümörüEmrah Karaduman ile Tanışmak
8A.L.LMurat Cemcir ile Tanışmak
11Beyin TümörüEnes Batur ile Tanışmak
17Hodgkin Lenfomaİstanbul’u gezmek
8Böbrek YetmezliğiLaptop
17A.L.LFb’li Futbolcular ile Tanışmak
11Burkit LenfomaYatak Odası
15LösemiMasaüstü PC
10OsteosarkomOyun Bilgisayarı
15LenfomaMSI
16OsteosarkomPolis Olmak
17OsteosarkomYatak Odası
17Relaps Hodgkin LenfomaLaptop
11lösemiYatak Odası
6lösemiBarbie Evi
4lösemiPS4 + TV
11Orak Hücre AnemiYatak Odası
13Ewing SarkomaElçin Sangu ile Tanışmak
7Talasemi MajörAkülü Araba
18A.M.LLaptop
10OsteosarkomLaptop
10HistiyositozMonster Laptop 
11LenfomaMasaüstü PC
10A.L.LYoutber Odası
15A.L.LYatak Odası
7Hodgkin LenfomaPS4 + TV
11K.M.LBarbie Evi
7A.L.LAriel Olmak
7LösemiLaptop
5Beyin TümörüTablet
18Burkit tümörüVolkan Demirel  ile Tanışmak
9MetroponiLaptop
13OsteosarkomLaptop
11A.L.LOyun Bilgisayarı
12LenfomaYatak Odası
4Ewing SarkomaTablet
13A.L.LYatak Odası
4herediter strefozTablet
16Kistik FibrozisTrabzon – Rize’ye gitmek
15A.L.LLaptop
11A.L.LBurak Yörük ile Tanışmak
4A.L.LYatak Odası
8A.L.LLaptop
13LenfomaLaptop
12herediter strefozGS Takımı ile Tanışmak
8mide kanseriCumhurbaşkanı ile Tanışmak
17Otoimmün Hem AnemiYatak Odası
15Hodgkin LenfomaLaptop
10A.M.LLaptop
11LenfomaFatmagül ile Tanışmak
11Karaciğer TümörüPS4 + TV
8NöroblastomLaptop
10lösemiYatak Odası
12lösemiYatak Odası
5lösemiDoğum Günü Partisi!
15lösemiPS4 + TV
9A.L.LMacbook

SİZ NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ?

Bağışın azına çoku olmaz. Az çok demeden damlaya damlaya gölller, okyanuslar oluşturabiliriz. Bir gün içinde sigaraya, kahveye, bir tatlıya ayırdığımız para kadar bir para ile çocukların bu zor hastalıklarla mücadelesinde onlara destek olabiliriz. 5-10 TL bile olsa sizin de çorbada bir tuzunuz olsun isterseniz yardım linkimiz aşağıda.

BAĞIŞ YAPMAK İÇİN TIKLA !!!!

Peki ben şu ana kadar ne kadar topladım merak ediyorsan:

Osman Kurt Bir Dilek Tut kampanya hesabı

Bir Dilek Tut Derneği, Make-A-Wish® çocukların dileklerini nasıl yerine getiriyor?

Örnek Bir Dilek: Enes’in dileği (5,5 yaşında, İmmün yetmezliği)

Enes’in hayali uzaktan kumandalı araba sahibi olmaktı ama bakın bu hayal ne hale dönüştü:

Daha fazla bilgi için: www.birdilektut.org

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here