Geçtiğimiz günlerde İstanbul 4. Levent’te metronun hemen yanı başında bulunan Mövenpick İstanbul Hotel’de bir etkinliğe davetliydim. Açıkçası bir Kayserili olarak genelde sizlerle İstanbul ve birçok şehirde mümkünse en ekonomik ya da fiyat fayda mekanlarını paylaşıyorum.

Ancak bazen ilginç bulduğum lüks deneyimleri de paylaşmakta fayda buluyorum. Bu da açıkçası biraz öyle bir deneyimdi. Burada Mövenpick Hotels & Resorts‘un 10 Ekim-20 Kasım tarihleri arası için hazırladığı çikolatalı lezzetler menüsünü hem tattık hem de bir tanesini de İtalyan aşçımızla beraber hazırlayıp yedik.

Movenpick Hotels tüm dünyada kendi markalı çikolatalarıyla tanınan bir otel. Sanırım bu konuda bir farkındalık oluşturmak için tuzlu yemekleri çikolata ile yeniden yorumlamışlar.

Menüdeki tüm yemeklerde 
%100 kakao yağı kullanılarak geleneksel İsviçre ustalığı ile İsviçre’de üretilen %72 kakaolu, akçaağaç ve cevizli, limon ve beyaz çikolatalı, fındıklı ve kakao çekirdeği parçalı Mövenpick çikolatalarına yer verilmiş.

Tuzlu yemekte tatlının ne işi var dediğinizi duyar gibiyim. Unutmayın Osmanlı mutfağında da tuzlu yemeklere meyve katılarak tatlı dokunuşlar yapılırdı. Burada da meyve yerine çikolata kullanılıyor. 

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam 

Mövenpick Hotels çikolatalı lezzetler menüsünde neler var?

Açıkçası Osmanlı mutfağından dolayı tuzlu yemeklerle tatlıların buluşmasına az da olsa bir aşinalığımız olsa da bu ilginç deneyimi görmek için davete icabet ettik. Yemeğe domatesli tart tartin ile başladık. Milföy hamuru içinde beyaz çikolata tartine oldukça yakışmıştı. Burada çikolata tadı oldukça baskındı. 

Bu ufak açılıştan sonra önlüklerimizi giydik Napolili şefimiz Giovanni Terracciano ile birlikte yeşil çay soslu levrek yapmak için kollarımızı sıvadık. Açıkçası bu kadar iyi levrek yaptığımdan ben de bihaberdim şimdiye kadar. Giovanni içimdeki gizli kalmış aşçının dışarı çıkmasını sağladı. Bildiğiniz kendin pişir kendin ye şeklinde herkes kendi levreğini yaptı. Yemek bitince de üzerine Mövenpick çikolatası rendeledik. 

Napolili Damat Şef Giovanni Terraciano

Mövenpick Hotels şefi

Bu arada şefimize de bir kısa paragraf açmak istiyorum. Kendisi İtalya Napoli doğumlu. 2000’lerin başlarında Türkiye’ye gelmiş. Bir Türk’e gönlünü kaptırmış ve evlenmiş.

Anlayacağınız yabancı damat yani nam-ı değer enişte kendisi. Sonra bir süre Çin’de Şangay’da çalışmış. Sonra yeniden Türkiye’ye dönmüş. Burada Süzer Plaza’dan Cipriani’ye birçok meşhur restoranda aşçılık yapmış. Ustam bana yemek sonrası el verdi. İlerde aşçılık yaparsam şaşırmayın 🙂

Şefimizle balığı hazırladık ve sonra afiyetle yedik. Balıktan sonra ise Mövenpick fashion fruit ve mango sorbe geldi. Açıkçası ben bu yemek sayesinde sorbenin asıl işlevini öğrendim. Balıktan sonra gelecek olan ana yemeğimiz Macar usulü dana gulaş olduğu için arada sorbe gelmiş.

Balıktan ete geçerken sorbe ağızdaki balık tadını temizliyor bir nevi resetliyormuş. Zenginlik böyle bir şey dedim. Ağzımda balık ile etin tadı karşısın istemiyorum midemde zaten karışacaklar o ayrı 🙂 Bu arada dana gulaş içinde çikolata olduğunu bilmesem açıkçası fark etmezdim. Yani çikolata yemeğin tadında bir baskınlığa sahip değil. 

Mövenpick çikolatası ve Mövenpick kahvesi

Mövenpick Hotes & Resort çikolatalı ganaj üçlüsü ve Mövenpick kahvesi

Gecenin finalini ise Mövenpick Hotels’in meşhur çikolatalı ganaj üçlüsü ve Mövenpick kahvesi ile yaptık. Otelin çikolatası gibi kendine ait kahvesi de meşhur.

1963 yılından itibaren kendi markaları ile evde kullanım için kahve satıyorlar. Öte yandan çikolatalar sevdanın son vuruşu gibiydi. Tabi bu kadar çikolatalı yemek ve çikolatadan sonra ciddi bir spor ihtiyacım oldu. 

Tabi bu yemeklerden sonra her şey bitmişken bir anda masamıza yönelen garsonun elinde gördüğüm pestolu kuzu incik ve patates tartlı ördek göğsü beni bir an ürküttü. Yoksa o çikolatalı ganaj üçlüsü de mi ağızdaki tadı temizlemek içindi diye geçirdim aklımdan.

Daha nereme yiyeceğim derken gözümdeki korkuyu görenler beni rahatlattılar. Menüde olup o akşam tadamadığımız yemekleri de görmemiz için getirmişler. Açıkçası özellikle pestolu kuzu incikte gözüm kaldı. 

Mövenpick Hotels Çikolatalı lezzetler menüsü hakkında

Açıkçası her şey iyi hoştu ama bu hoşluğun tutarı da ona göre biraz tuzlu. Burada bir fiks menü fiyatı yok. Ne yiyorsanız onun ücretini ödüyorsunuz. Bir ana yemek de tek başına 90 ile 115 TL arası değişiyor. Bizim tattıklarımızın toplam fiyatı ise kişi başı 290 TL yapıyor. 

Bir diğer uyarım da ana yemeklerin hepsinin yapımında şarap bulunuyor. Açıkçası ben yerken bu durumdan habersizdim. Bu konuda hassasiyeti olanları önceden uyarayım. Ancak şunu da belirtmemde fayda var. Birçok restoranda yemeğinizde alkol olmasın diye belirttiğinizde size özel alkolsüz soslu olarak da yemeği hazırlayabiliyorlar. 

Çikolatalı lezzetler menüsü fiyatları

Bizzat kendimin hazırladığı yeşil çay soslu levrek 

pancarlı somon (78 TL) 
içindekiler:
marine edilmiş somon filetosu, kök sebzeler, hardallı mayonez, kekik krakerleri ve %72 kakaolu Mövenpick çikolatası

domatesli tart tatin (45 TL)
içindekiler:
kiraz domates, milföy hamuru, keçi peyniri, çam fıstığı, kahve çekirdekleri ve Limonlu beyaz Mövenpick çikolatası

yeşil çay soslu levrek (115 TL) *içinde şarap sosu var
içindekiler: levrek filetosu, patates, körpe ıspanak, sebzeler, yeşil çay sosu ve akçaağaçlı Mövenpick çikolatası

dana gulaş (100 TL) *içinde şarap sosu var
içindekiler:
küp doğranmış dana bonfile, renkli biberler, kereviz kökü püresi ve %72 kakaolu Mövenpick çikolatası

pestolu kuzu incik (95 TL) *içinde şarap sosu var
içindekiler:
kuzu incik, sebzeler, Antep fıstıklı pesto, patates graten ve fındıklı Mövenpick çikolatası 

patates tartlı ördek göğsü (90 TL) *içinde şarap sosu var
içindekiler:
ördek göğsü, biber sosu, sebzeler, kuru kayısı ve patates tart ve Limonlu beyaz Mövenpick çikolatası

çikolata ganaj üçlüsü Mövenpick espresso ile (30 TL)

Önceki İçerikVodafone İstanbul Maratonu’nda Ne İçin Koşuyorum?
Sonraki İçerikBlockchain Otomobil Dünyasını Nasıl Etkileyecek?
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz