İstanbul‘da yaşayıp da metrobüs hatırası olmayan kaç kişi var acaba? Birçoğumuz İstanbul metrobüs hakkında oldukça da deneyim sahibiyiz. Açıkçası ben de o kişilerden biri olduğumu iddia edebilirim. Dolu metrobüste 5 durakta oturma tüyoları gibi bir yazıda bu deneyimlerimi sizinle bir gün paylaşmayı düşünüyorum. Ancak bugün paylaşacağım bilgi açıkçası benim bile deneyimlerimin üstünde.

Geçtiğimiz günlerde bilişim alanında hizmet veren bir şirket olan Inveon tarafından paylaşılan veriler gerçekten beni çok şaşırttı. Araştırmaya göre toplam 630 milyon TL’lik ciroya denk gelen mobil alışverişin yüzde 15’i sabah işe gidiş ile akşam eve dönüş saatlerinde gerçekleşiyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Inveon Kurucu Ortağı ve CEO’su Yomi Kastro, “Mobil alışverişin payı her geçen gün artıyor. Alışverişin önemli bir kısmı ev ve ofis dışında hareket halindeyken yapılıyor. Örneğin birini beklerken, serviste, otobüs, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında. ” diyor.

Türkiye’de 3G ile en yoğun e-ticaret alışveriş saatleri 14.00-18.00, Wifi ile ise 19.00-22.00 arasında gerçekleşiyor. Aslında bir nevi işe yetişmeye çalışırken ve iş çıkışında trafikte geçirilen uzun saatler e-ticaret sitelerine yarıyor. Türkiye BAE ve Çin ile birlikte en yoğun mobil alışveriş yapılan ülkeler arasında yer alıyor.

Metrobüs ile alışveriş keyfi

Araştırmaya göre Türkiye’de e-ticaretin toplam cirosunun 14 milyar TL’ye ulaştı. “Mobil alışveriş cirosu 1.4 milyar TL. Mobil alışveriş içinde gerçek mobil yani 3G bağlantı ile dolaşım halindeyken yapılan alışverişin oranı ise yüzde 45. Bu oran da Türkiye’de 630 milyon TL’lik ciroya denk geliyor. Özellikle işe gidiş ve işe dönüş saatleri olan 08.00-09.00 ile 17.00-18.00 saatlerinde e-ticaret sitelerinden alışverişin yoğunlaştığı gözlemleniyor. 630 milyon TL’lik alışverişin yüzde 15’i bu saatlerde yapılıyor. Otobüs, metrobüs, vapur ve servis araçlarında insanlar telefonlarıyla vakit geçiriyorlar, büyük bir kısmı da alışveriş yapıyorlar. Hal böyle olunca da metrobüste yapılan alışverişin büyüklüğü Türkiye’deki birçok alışveriş merkezinin cirosunu geride bırakıyor.

Açıkçası bazı alışveriş merkezlerinin indirim günlerinde yaşanan izdihamın İstanbul metrobüs duraklarında ve içinde her gün yaşanıyor olması, insanların bu denli bu otobüslere saldırırcasına binme arzusu demek ki, alışveriş aşkından kaynaklanıyormuş. 🙂

Öte yandan söz konusu metro olunca insanların daha medeni olmasında içeride wifi ve 3G olmaması nedeniyle alışveriş yapamamalarından kaynaklanıyor olabilir 🙂

Çok Konuşulan Hayrettin’in İstanbul Metrobüs Reklamı

1 YORUM

  1. Verdiğiniz rakamsal bilgiler zaman kıstasını da eklemedikçe hiçbir anlam ifade etmiyor. 630 milyon TL’lik ciro 2014 yılında mı gerçekleşti, 2015 ilk çeyrekte mi yoksa son 5 yılda mı?
    Zaman belirtin ki bu rakam az mı çok mu kıyas yapabilelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here