Yurtdışı seyahatlerinde benim gibi birçok kişi için en büyük sorunlardan biri yemekler oluyor. Eğer yeni lezzetleri denemeye açık biri iseniz ve yemek seçmiyorsanız sorun yok. Ancak benim gibi birçoğumuz yemek seçiyoruz ve her mutfağın ilginç lezzetlerine de son derece açık değiliz. Belki de bu yüzden yurtdışı seyahatlerinde en çok rağbet gören yerlerden biri Mc Donalds’lar oluyor. Bir de pizzacılar. Tabi bazı ülkeler bu açıdan biz Türklerin daha rahat hissettiği yerler. Bunlardan biri de İtalya. İtalyan mutfağı genel olarak biz Türklerin damak tadına hitap ediyor. Peynirleri bile bizim damak tadımıza oldukça yakın.

İtalyan Mutfağı Özellikleri

Tabi biz İtalyan mutfağı dediğimizde aklımıza direk olarak pizza ve makarna geliyor. Ancak koskoca bir İtalyan mutfağını sadece pizza ve makarnalarla tanımak, Türk mutfağını sadece kebaplardan ibaret bilmek kadar vahim bir durum aslında.

İtalyan mutfağı için aslında makarna bizdeki çorbanın yerini alan bir başlangıç yemeğidir. Asıl yemeğe makarnadan sonra geçilir. Domates sıkça kullanılır. Bizim İç Anadolu Bölgesi’nde olduğu gibi hamur işleri oldukça iyidir.

Oldukça geniş bir peynir kültürleri vardır. Parma yöresinin meşhur peyniri parmesan bizim en çok bildiğimiz peynirleridir. Ancak İtalya’nın binlerce çeşit peyniri vardır.

Zeytin yağı yine İtalyan mutfağını vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Şarküteri de İtalyan mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ancak dini kaygıları olanların bu konuda mesafeli olmaları gerekebilir

Bizim ne kadar pilav meraklısı olduğumuz malum. Risotto denince de akla doğal olarak İtalyan mutfağı gelir. Tabi İtalyanların bu pilavı bazıları tarafından lapa pilava benzetilebilir. Ancak güzel yapıldığında benim oldukça sevdiğim bir yemektir.

İtalyan tatlıları da dünyada üst sıralarda yer almayı başarır. Özellikle Tiramisu bu konuda ilk akla gelenlerdir.

Öte yandan alkol konusunda hassas olanların risotto ve tiramisu yemeden önce dikkat etmelerinde fayda var. Risotto çoğu zaman şarap ile tiramisu da rom ile yapılıyor. Alkol kullanılmayan hazırlananlar da oluyor. Ancak çoğunlukla bu yemeklerde alkol oluyor.

İtalyan mutfağının en önemli unsurlarından biri de kahveleridir. İtalya’ya Osmanlı’dan geldiği söylense de bugün İtalyan mutfağının en önemli parçalarından biri olmuş ve İtalyan mutfağı ile özdeşleşmiştir kahve.

Bölge Bölge İtalyan Mutfağı Keşfi

bölge bölge İtalyan mutfağı

İtalyan mutfağını bölge bölge keşfetmek isteyenler için geçtiğimiz günlerde Eatily‘de karşıma çıkan bu tabloyu bu vesile ile sizlerle paylaşmak istedim. Açıkçası İtalya’da hangi bölgede neler meşhur hepsi burada.

İtalyan mutfağı 2İtalyan mutfağı 3  italyan mutfağı sicilya

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here