Orta Doğu’nun en büyük oteli Anjum Hotel, Hac ve Umre ziyaretçilerini ağırlamak üzere Kutsal Şehir Mekke’de açıldı. Anjum Hotel, 1743 oda ve süit dairesi ile Orta Doğu’nun en büyük oteli olarak kabul ediliyor.

Anjum Otel Oda Sayısı

Jabal Al Kaaba bölgesini geliştirme projesinin ilk aşaması kapsamında açıldı. Projenin ikinci ve üçüncü aşamaları kapsamında, birkaç yıl içerisinde otele 7.000 oda daha eklemesi planlanıyor.

Anjum Hotel, 1.743 oda ve süit dairenin yanı sıra 3.500 kişi kapasiteli iki restoranıyla da misafirlerine dünya mutfağından seçkin yemekler sunuyor.

Anjum Hotel’in iç tasarımı Hicazi Suudi soylu geleneğini yansıtırken, hacı adaylarına uluslararası ve lüks standartlar sağlıyor. Otelden yeni Haram Bölgesi’ne kolaylıkla yürünebiliyor ve özel inşa edilen ve doğrudan yeni Kral Abdullah kapısına bağlanan tünel ise konukların Mescid-i Haram’a kolaylıkla ulaşmalarını sağlıyor.

Anjum Hotel’in yapımını Suudi Arabistan’ın önde gelen gayrimenkul şirketlerinden Abdul Latif Jameel Real Estate Investments Co. Ltd. (ALJREIC) yürüttü. Tophotelprojects.com’un haberine göre bu otel için ALJREIC 570 milyon dolar gibi bir mebla harcamış. Projenin geri kalanı da tamamlandığında ise hedeflenen yatırım miktarı 2,1 milyar doları bulacakmış.

Mekke’deki Oda Sayısı

Mekke’de bu denli bir yatırım atağı olmasında şehrin turist beklentilerdeki artışın payı büyük. 2012 verilerine göre Suudi Arabistan’da Mekke ve Medine’ye gelen yaklaşık 12 milyon turistin yüzde 37’si yani 5,2 milyonu hac ya da ümre amacı ile gelmiş. Ancak 2011 yılından beri süren inşaat faaliyetlerinden dolayı şehrin hac ve ümre başvurularında kotalar uygulayarak talebi düşürdüğü de bir gerçek. Uluslararası Emlak Danışmalık Şirketi Jones Lang LaSalle (JLL), Mekke merkezdeki 3 ila 5 yıldızlı otellerin oda sayısı 2013 yılının sonunda 8150 iken 2017 yılının sonunda yüzde 50’nin üzerinde bir artışla 12 bin 350 oda olacak.

Suudi Arabistan’da dini turizmin önemini görmek için otel dağılımlarına bakmak bile yeterli. 2012 yılında Suudi Arabistan’da kayıtlı 1098 otelin 905 tanesi Mekke ve Medine’de yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz