Geçtiğimiz günlerde Renault Megane Sport Tourer 1,5dCi EDC 110bg GT Line ile birkaç gün geçirdim. İşte otomobil hakkındaki sürüş izlenim ve yorumlarım

Ne Test Ettik? Renault Megane Sport Tourer 1,5dCi EDC 110bg GT Line
Özelliği Ne? GT Line serisi hem iç hem de dış tasarımı ile diğer Megane Sport Tourer’lerden ayrışıyor
Gücünü Nereden Alıyor? 1,5 litre dizel 110 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 12,1 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Opel Astra Sport Tourer, Citroen C4 Tourer
Nesini Sevdik? Station wagon bir otomobil olmasına rağmen tasarımı ile dikkatleri üzerine çekebiliyor
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Multimedya sistemi özellikle de radyosunun kullanımı pek ergonomik değil
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 5,1 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 3,7 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 4,2 litre

Renault Megane Sport Tourer 1,5dCi EDC 110bg GT Line

MI6’in efsanevi ajanı James Bond’un barmenden martini isteme sahnesi çok meşhur bir rutindir. Bond barmene martinisini hazırlarken çalkalamasını ama karıştırmamasını ister. Bu iki talebin bir arada verilmesi James Bond’a içki hazırlayacak barmenin işinin ne kadar zor olduğunu göstermeye yeter. Aslında günümüz tüketicisinin istekleri de James Bond’unkiler kadar zorlayıcı. Özellikle de otomobil müşterilerinin.

Tüketiciler otomobillerinin aynı anda birçok işlevi birden sunmasını bekliyor. Bu işlevlerin birçoğuna birden yanıt vermeye çalışan bir otomobil Renault’un yenilenen Megane Sport Tourer GT Line versiyonu. Otomobil hem station wagon olması ile geniş bir ailenin ihtiyaçlarına yanıt verirken, GT Line versiyonuna özel olarak tasarlanan sportif body kit, bumerang şeklinde LED ışıklar, özel 17 inç Dark Metal jantlar ile sportif otomobil seven tüketicilere de hitap ediyor. Farklı tasarımı ile otomobil ilgiyi üzerine çekmeyi başarıyor.

Renault Megane Sport Tourer 1,5dCi EDC 110bg GT Line Sürüş İzlenim ve Yorumlarım

Renault Megane Sport Tourer 1,5dCi EDC 110bg GT Line

GT Line serisinde otomobilin içi de oldukça rafine bir tasarıma sahip. Sportif koltuklar bedeninizi her yerden kavrıyor. Tüm Renault’larda olduğu gibi bu modelde de TomTom navigasyon bulunuyor. Otomobilin multimedya sistemi ise pek ergonomik değil. Sürüş esnasında radyo kanallarını ayarlamak için yola verdiğiniz konsantrasyonun bir kısmını radyoya vermeniz gerekiyor.

Otomobilin 1,5 litre dizel motoru oldukça iyi bir performans sunuyor. Zaten bu motorun Mercedes’in yeni A serisinde de kullanılacak olması bu motorun ne kadar iyi bir motor olduğunu göstermeye yetiyor. Otomobildeki 6 ileri çift kavramalı EDC şanzıman da geçişleri hissettirmeyen oldukça başarılı bir teknolojiye sahip. Ancak otomobilin yol tutuşunun motor ve şanzıman ile aynı ayarda olduğunu söylemek pek de kolay değil. Yüksek süratlerde aracı şerit içinde tutma pek de kolay olmuyor.

Not: Bu yazı 29 Ağustos 2012 tarihinde kaleme alınmıştır


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz