Geçtiğimiz günlerde Hyundai i30 CRDi ile birkaç gün geçirdim. İste otomobil hakkındaki sürüş izlenim ve yorumlarım

Ne Test Ettik? Hyundai i30 CRDi
Özelliği Ne? Hem dizel, hem otomatik vites, üstelik bir de 1,6 litre motorla Türkiye pazarı için sihirli formül
Gücünü Nereden Alıyor? 1,6 litre dizel 128 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 11,7 saniyede ulaşıyor
Alternatifleri Neler? Renault Megane, Ford Focus, Opel Astra, Volkswagen Golf
Nesini Sevdik? Otomobilin dış tasarımı ve segmentine göre ekstra donanımı
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Otomobil beklediğimiz kadar atik ve performanslı çıkmadı
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 7,2 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 4,5 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 5,5 litre

Hyundai i30 1.6 GDI Elite Otm

Türkiye’de çok satan bir otomobil yapmak istiyorsanız, bunun için karışık denklemler kurmanıza gerek yok. Bunun formülü oldukça da basit. Türkiye’de en fazla otomobil C segmentinde satılıyor. Yine en fazla tercih edilen kasa tipi de sedan. Onu da hatchback modeller takip ediyor. İşte bu segmentte öncelikle sedan o yoksa da hatchback bir otomobile 1,6 litrenin altında dizel bir motor koyup bir de otomatik vites seçeneği sunarsanız fiyatınız pazar gerçeklerinin dışında olmadığı sürece sizi kimse tutamaz.

Hyundai i30 CRDi Hakkında Yorumlarım

Hyundai i30 1.6 GDI Elite Otm

Bu açıdan bakıldığında Yeni Hyundai i30 CRDi, C segmentinde sedan olması dışındaki tüm kriterleri kolaylıkla  yerine getiriyor. Üstelik otomobilin yenilenen dış tasarımı bir Koreli’den çok bir Alman otomobili hissini uyandırıyor. Bunda Hyundai’ın baş tasarımcısının bir Alman olmasının da etkisi büyük. Türkiye’de otomobil satışlarında Alman algısının ne kadar önemli olduğu bir gerçek. Otomobil dururken bile hareket ediyormuş izlenimi veren dinamik bir dış tasarıma sahip.

Hyundai i30 1.6 GDI Elite Otm

Otomobilin iç tasarımı kötü değil ama iç tasarımı kadar iddialı değil. İç tasarım o Alman algısını şimdilik oluşturmuyor. Ancak otomobilde segmentindeki rakiplerine göre birçok ekstra donanım dikkat çekiyor.

Bu otomobilin en büyük artısı ise 1,6 litrelik dizel motoru. Alman rakiplerinin 1,6 litrelik dizel motorundan daha fazla beygir ve tork üretmeyi başarması dikkat çekici. Ancak otomobilin hızlanması, özellikle de yokuşlarda böylesi bir motor için pek de tatmin edici değil.

Not: Bu yazı 8 Ağustos 2012 yılında yazılmıştır.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here