Geçtiğimiz günlerde Citroen DS5 1.6 THP 156 HP BVA DSPORT ile birkaç gün geçirdim. İşte otomobil hakkındaki izlenim ve yorumlarım

Ne Test Ettik? Citroen DS5 1.6 THP 156 HP BVA DSPORT
Özelliği Ne? D segmentinde nazar boncuğu gerektiren sportif tasarımlı bir aile arabası
Gücünü Nereden Alıyor? 1,6 litre benzinli 156 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 9,7 saniyede ulaşıyorGöstergeler tek kelime ile mükemmel

Alternatifleri Neler? Volkswagen CC
Nesini Sevdik? Otomobil tam bir tasarım abidesi. Tasarımını beğenmeyene rastlamadık
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Aracın oyuncaklarını kullanmayı öğrenebilmek için biraz zamana ihtiyacınız var.
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 10,3 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 5,6 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 7,3 litre

Yeni Fransa Cumhurbaşkanı’nın Makam Arabası: Citroen DS5

Citroen DS5 Monaco manzarası eşliğinde

Fransız Cumhurbaşkanları son dönemde iyice sevgilileri hatta onları da aldattıkları sevgilileri ile anılıyor. Aslında Fransa’da metresi olmayan erkeğe neredeyse erkek gözü ile bile bakılmıyor. Bu da doğal olarak develetin en tepesine kadar yansıyor. Fransa’nın Sarkozy’den sonra yerine gelen Cumhurbaşkanı François Hollande da geleneği bozmadı ve Elysee Sarayı’na beraber çıktığı sevgilisini aynı Sarkozy gibi sanat camiasından bir hanım ile aldattı. Ancak bu aslında onun ilk vukuatı değildi. Daha Elysee’ye ilk çıktığında makam arabasını da başka bir otomobille aldatmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan François Hollande’ın bir önceki Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e göre çok ciddi değişiklikler yapması bekleniyordu. O da bu değişimlere makam aracından başladı. Hollande’ın yeni makam aracı otomobil tutkunlarının da ilgisini çekmeyi başardı. Citroen’in daha radikal tasarımlar ve sportif çizgiler sunduğu DS serisinin en büyüğü olan DS5 dış tasarımı ile tam bir ilgi mıknatısı. DS Fransızcada tanrıça anlamına gelen “Déesse” kelimesi ile aynı şekilde okunuyor. Bu yüzden Citroen’in bu serisine Tanrıça serisi de deniyor. Fransız otomobil üreticisinin en büyük tanrıçası olan DS5’in bu açıdan ülkenin yeni Cumhurbaşkanı’nı tavlaması pek de şaşırtıcı bir gelişme değil.

Citroen DS5 1.6 THP 156 HP BVA DSPORT Sürüş İzlenim ve Yorumlarım

Mükemmel kadran tasarımı

Tanrıça, dışarıdan olduğu kadar içeriden de yolcuları büyülemeye devam ediyor. Ancak aracın büyüsü sürüş esnasında azalıyor. Çünkü birçok özelliğe dikkatinizi dağıtmadan kolaylıkla ulaşamıyorsunuz. Aracın dilini otomobili kullanmaya başlamadan önce öğrenmeniz gerekiyor. Bazı otomobil üreticileri bir otomobili üretirken otomobilin içerisine bir sürücü koyup onun çevresinde otomobil tasarlarlar. Bazıları ise tasarımcılarına çok şık otomobiller tasarlatıp sürücülerin sonra aracın içine binmesini beklerler. Bence bu otomobil ikinci kategoriye giriyor. Otomobil göz alan çok şık ama pek de rahat olmayan bir gece kıyafetini andırıyor.

Bagaj bölmesi

Otomobilde PSA Grubu’nun BMW ile geliştirdiği, Peugeot’nun RCZ modelinde de kullanılan 1,6 litrelik 156 beygirlik benzinli motor kullanılıyor. Motor oldukça kuvvetli ancak bu otomobilin kasası bu motora sanki biraz büyük geliyor. İlk hızlanmalarda bu durum kendini hissettiriyor. Ancak ilk hızlanmada Husain Bolt gibi olan otomobil kalkıştan sonra kendini toparlıyor.

Not: Yazının ilk paragrafı dışındaki bölümler 5 Eylül 2012 tarihinde yazılmıştır

 


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz