Uzun süredir Peugeot’nun geçtiğimiz yıl Yılın Otomobili (Car of The Year 2014) seçilen otomobili Peugeot 308’i test etmek istiyordum. Peugeot’daki arkadaşlarımla irtibata geçtikten sonra bana 4 günlüğüne aşağıda bahsedeceğim aracı ayırdılar. Otomobille 4 gün içerisinde oldukça yol aldım. Hatta yakın zamanda yayına girecek olan Sakarya’nın Taraklı Beldesi’ne İstanbul’dan günü birlik de bir seyahat gerçekleştirdim. İstanbul ile Ankara arasında yaklaşık 240 km mesafede yer alan bu belde Safranbolu’daki evleri andıran mimarisi ile görülmeye değer bir destinasyon. Geçtiğimiz senelerde Türk Telekom’un Şener Şen’li reklamlarında geçen Mümkünlü Köyü de burası oluyor. Nitekim yazıda göreceğiniz fotoğrafların birçoğu da bu seyahat esnasında çekildi.

Ne Test Ettim? Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp Otomatik

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp Otomatik’in Teknik Özellikleri

Peugeot 308 teknik veri

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp Otomatik Alternatifleri Neler?

Opel Astra, Mazda 3, Volkswagen Golf, Ford Focus, Seat Leon

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp Otomatik Nasıl?

Aslında bu benim ilk defa Peugeot 308 kullanışım değil. Peugeot’nun birçok modelini daha önceden de test etme imkanım oldu. O zamanlar otomobilin tasarımını özellikle de iç tasarımını çok beğensem de aracın verdiği hissiyat ve sürüş keyfi Alman otomobilleri seviyesinde değildi. Ancak Yeni 308’de bu durum aşılmış. Ayrıca markanın bence şimdiye kadar otomatikleştirilmiş manuel şanzımanında vites geçişleri rahatsız edici idi. Bu kronik sorundan da bu otomobilde bir eser kalmamış.

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp’nin İç Tasarım Nasıl?

Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech ön panel

Otomobilin içi oldukça sadeleştirilmiş. Bir nevi Google’un arayüzü gibi ne kadar düğme varsa temizlenmiş. Birçok fonksiyon multimedya ekrana gömülmüş. Hatta klima bile bu multimedya ekran içerisinden ayarlanıyor. Multimedya ekran dışında kalan tek düğme radyonun ses ayar düğmesi.

Multimedya

Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech Ototmatik navigasyonAracın klima da dahil herşeyi dokunmatik multimedya ekrana konmuş. Bu sayede ön konsol çok sade ve şık bir görünüm almış. Bir tek radyo ses ayarı geleneksel bırakılmış. Kullanıcı deneyimi için güzel bir detay. Ancak herşeyin dokunmatik ekranda olması görsel ve estetik olarak güzel olsa da kullanıcı deneyimi olarak sorun olabiliyor. Zira bu cihazların dokunmatik ekranları cep telefonlarından alıştığımız hassaslıkta değil. Hal böyle olunca otomobil kullanırken dokunmatik ekrandan bazı ayarları yapmak zor olabiliyor.

-Bluetooth ile telefon görüşmesi

Ses kalitesi çok iyi, birçok otomobilde bluetoothdan konuştuğunuzda karşınızdaki kişi sesin iyi gelmiyor, mikrofondan mı konuşuyorsun diye uyarıyor. Peugeot’da böyle bir sorun yaşamadım.

Rehberden arkadaşını bulma sürüş esnasında çok zor. Araç kullanırken arkadaşımın adını yazma pek kolay olmuyor. Üstüne üstlük siz yazdıkça akıllı öneri sistemi de bu otomobilde görmedim.

-Geri görüş kamerası

Aracın geri görüş kamerası gündüz çok iyi çalışıyor. Gece ise hiç birşey göremiyorsunuz. Gece yaşanan soruna bir çözüm bulmak lazım.

Direksiyon

Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech direksiyon

Otomobilde kullanılan ufak direksiyon bence en güzel detaylardan biri. Bu sayede direksiyondan elinizi kaldırmadan çok daha rahat manevra yapabiliyorsunuz. Ayrıca gösterge ekranını direksiyon simidi arasından görmek yerine direksiyon üstünden görüyorsunuz. Bu da yolculuk esnasında yola daha çok odaklanmanızı sağlıyor

Fotoğraf: Fatih Saraç
Fotoğraf: Fatih Saraç

Bagajı Hacmi

Birçok çocuklu aile için en önemli nokta bagaj hacmi. Teste aldığım otomobillerde birçok arkadaşım ilk olarak otomobilin bagajına bakmak istiyor. Peugeot 308, 428 litrelik bagaj hacmi ile böyle bir otomobil için oldukça geniş. hatta segmentindeki Volkswagen Golf ile kıyaslayacak olursak 48 litre daha geniş. Ama bagajda sağlanan bu genişlik nedeniyle arka koltuk alanı sanki biraz daha dar kalmış.

Yol tutuş

Otomobilin yol tutuş kabiliyeti çok geliştirilmiş. Eskiden Fransız otomobillerinin çoğunda hızlı gider ama kolay durmazdı. Araçlarda tok bir hava olmazdı. Ancak otomobil cidden yol tutuş ve tokluk anlamında bir Alman otomobilinden eksik kalmamış.

Yakıt Tüketimi (Benzinli mi dizel mi?)

Son dönemde otomobil üreticileri benzinli motorlarda ciddi atılımlar yapmaya başladı. Mazda ve Peugeot bu markaların başında geliyor. Peugeot’nun 1.2 benzinli motorlu aracını kullanırken yakıt tüketimi rakamlarını görünce bu otomobil dizel mi diye şüpheye düşebilirsiniz. Nitekim bu otomobilin manuel şanzımanlı versiyonu ile geçen yıl tek depo ile Edirne’den Ardahan’a 1718 km yol alındı. Tabi bunu sizin başarabilmeniz için trafiksiz saatlerde otomobili fazla zorlamayacak doğru yol tercihleri yapmanız ve maksimum 90 km seviyelerinde yol almanız gerekiyor. Ancak yine de benzinli bir otomobille bu kadar yol alabilme ihtimali bile çok iyi. Açıkçası son kullandığım Mazda 3 ve Peugeot 308’den sonra yakıt ekonomisi için illa da dizel otomobil almaya gerek olmadığını kanısına vardım.

Koltuklar

Test aracımızda daha spor, yandan kavrayan bir koltuk mevcuttu.Bir nevi yolculuk esnasında koltuk sizi kucaklıyor gibi bir his oluşuyor. Özellikle yüksek hızda viraja girdiğinizde G kuvveti yerken, sizi yandan da kavrayan koltuk sizin sağa sola savrulmanızı engelliyor.

Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech Ototmatik Taraklı, Sakarya  (5) kucuk

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp’in Nesini Beğendim?

Öncelikle tasarım (iç ve dış tasarım) ve yakıt ekonomisine hayran kaldım. Yol tutuşu ve sürücüye verdiği hissiyat da oldukça iyi.

Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech Ototmatik Taraklı, Sakarya  (10)

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp’in Nesini Beğenmedim?

Dokunmatik ekran görüntü olarak çok güzel olsa da sürüş esnasında kullanıcı deneyimi açısından pek ergonomik olmuyor. Şürüş esnasında dikkatimi dağıttığını düşünüyorum. Radyo klima gibi ayarları manuel kumandalarla değiştirmeyi tercih ederim. Ayrıca arka park kamerası da gece iyi çalışmıyordu. Belki kirlenmiş olmasından olabilir. Ama birçok marka bu kameraları kirlenmeyecek gizli bölmelere koymaya başladı.

Fotoğraf: Fatih Saraç
Fotoğraf: Fatih Saraç

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp Fiyat Listesi

Test ettiğim Peugeot 308 Allure paket 1.2 Puretech 130 hp otomatik vites aracın fiyatı   72 bin 160 TL‘ye denk geliyor. Aşağıda otomobilin diğer motor ve donanım seçenekleri için fiyat listesini bulabilirsiniz.

Peugeot 308 fiyatları

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp Fotoğrafları

Fotoğraf: Fatih Saraç
Fotoğraf: Fatih Saraç

Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech Ototmatik Taraklı, Sakarya  (1) kucuk

Fotoğraf: Fatih Saraç
Fotoğraf: Fatih Saraç

Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech Ototmatik Taraklı, Sakarya  (7) kucuk Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech Ototmatik Taraklı, Sakarya  (8) kucuk Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech Ototmatik Taraklı, Sakarya  (9) Peugeot 308 Allure 1.2 Puretech Ototmatik Taraklı, Sakarya  (10)

Peugeot 308 Allure 1.2 PureTech 130hp Videoları

Peugeot’nun Edirne’den Ardahan’a 1718 km’lik yol hikayesinin videosu

Deneyimli Otomobil Muhabiri arkadaşım Nam-i Değer Carviser, Fahir Talib’in Otomobil Hakkında Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz