Geçtiğimiz günlerde Facebook’ta gördüğüm bir fotoğraf beni gerçekten çok şaşırttı. Fotoğrafı ve altındakileri okuduktan sonra bu çalışmayı sizlerle de paylaşmak istedim.

Gördüğüm fotoğraflarda Afrikalı fakir insanların pahalı lüks ürünlerle Afrika’da katalog çekimi pozu verdiğini görüyorsunuz. Bu fotoğraflar Hollanda merkezli yardım kuruluşu Cordaid‘in fakirliğe dikkat çekmek için hayata geçirdiği açıkhava reklam çalışmaları idi. Bu kampanya Saatchi&Saatchi ajansı tarafından hayata geçirilmiş.

cordaid afrika kampanyasi people in need projesi (3)

İhtiyaç Sahibi İnsanlar “The People In Need” adlı çalışma 2007 yılında Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nde outdoor alanında gümüş aslan (silver lion) kazanmayı başarmış.

Bu çalışmada o fakir insanlar ellerinde tuttukları pahalı ve lüks ürünlere verilen para ile aslında Afrika’da neler yapılabileceğini çok sarsıcı bir şekilde size gösteriyor. Cordaid yetkilileri de 2007 yılında bu kampanya ile alışveriş için harcadığımız paralarla aslında Afrika’daki insanların hayatına nasıl etki edebileceğimizi göstermeyi hedeflemiş. O dönem ne başarılı olan bu çalışma bu sene yeniden internette bir viral olmayı başardı. Bu  çalışmayı sizlerle paylaşıp, çoğu zaman içinde kaybolduğumuz maddeci dünyadan hayatın gerçeklerine benimle birlikte yolculuk etmenizi istedim.

Fotoğraflardaki Mankenlerin Afrika’daki Hayatları

Elisabeth Leonkokwea

cordaid afrika kampanyasi people in need projesi (1)

Saat ve kol çantası ile poz veren manken Kuzey Kenya’daki Samburu’da Wamba isimli bir bölgede yaşıyor. 1960 yılından önce doğan Elisabeth’in eşi 2006 yılında vefat etmiş. 6 çocuk annesi Elisabeth’in 4 çocuğu hala onunla yaşıyor. 2005 yılı çok kurak geçtiğinde Elisabeth günlerce su bulmak için yollara düşmüş. Su bulup geldiğinde ise evdeki hayvanlarının öldüğünü görmüş. Gıda anlamında da yaşadığı Wamba çok zengin bir yer değil.

Tirinti Letonginei

cordaid afrika kampanyasi people in need projesi (2)

Tiriniti de Kuzey Kenya’da Samburu’da yaşayan bir Masaili. Tam yaşını bilmiyor. Anlattığı bir hikayeden dolayı 1968 yılında doğmuş olduğu tahmin ediliyor. Evli ve 9 çocuk annesi. Çocuklarından sadece bir tanesi okula gidiyor. Bu çocuğu ile gurur duyuyor. Ancak diğerlerini okula gönderebilecek parası yok.

2005 yılındaki kuraklıkta Tiriniti’nin de eşeği ölmüş. Triniti ve ailesi için eşekler en değerli hayvanlar. Zira ağır yükleri ve suları onlar sayesinde taşıyorlar. Triniti’nin eşeği öldüğü için gölden eve su taşımayı kendi başına yapması gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here