Birçok arkadaşım ve takipçim yaptığım işe imrenir. Nitekim yıllarca ne kadar çok geziyorsun diye diye bana cokgezenadam bloğumu açtırdılar. Aslında bu benim işim değil hobim. Bu hobimin erkekleri en çok kıskandıran kısmı ise otomobil test sürüşleri. Bunlardan sonuncusu için ise Peugeot Türkiye’nin davetlisi olarak İzmir’e gittik. İzmir Ülkü Yarış  Pisti diğer adı ile de İzmir Park’da Peugeot’nun 3 yeni modelini test etme imkanımız oldu.

Nerede Test Ettik: İzmir Ülkü Yarış Pisti

İzmir Ülkü Pisti (İzmir Arena) Peugeot Road Show

İzmir Ülkü Yarış Pistine Nasıl Gidilir?


Ne Test Ettik: 

İzmir Ülkü Pisti Peugeot Roadshow (1)

  • Peugeot 208
  • Yeni Peugeot 2008
  • Peugeot 208 Gti By Peugeot Sport
  • Peugeot 308 Gti By Peugeot Sport

İzmir Ülkü Pisti Peugeot Roadshow (2)

Öncelikle İzmir Ülkü Yarış pistinde Peugeot yöneticileri ile hem yeni araçlar hem de pist hakkında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Sonrasında ise dörtlü gruplar halinde pistte 4 otomobille ikişer tur atarak araçların limitlerini görmeyi denedik. İlk olarak Peugeot 208’leri kullandıktan sonra Peugeot’nun ürün gamına yeni katılan otomobilleri denemeye koyulduk.

İlk Lansman: Yeni Peugeot 2008 Nasıl?

Peugeot 2008 izmir ülkü yarış pisti

Peugeot 2008, Peugeot’nun crossover segmentindeki modellerinin en küçüğü. 4×2 önden çekişli bir otomobil olmasına rağmen Peygeot bu otomobille dünyanın en zorlu rallilerinden biri olan Paris Dakar’da şampiyon oluyor. Otomobilin makyajlanan yeni tasarımı aracı bir crossover’dan daha çok SUV’muş gibi gösteriyor.

Peugeot 2008_001Peugeot 2008_002

Bunda dikleşen ön ızgaranın payı büyük. Otomobil bu tasarımla çok daha kaslı bir yapıya bürünmüş. İzmir Ülkü Pisti’nde bir tur kullandığım bu otomobili daha sonra pistten otele dönerken de kullanma fırsatım oldu.

Peugeot 2008 (8)

İlk izlenimlerim olumlu tabi uzun bir kullanım olmadığı için yapacağım yorumları sınırlı tutuyorum. Bu arada yeni 2008’e gelen mirror screen yani cep telefonu ekranınızı otomobilin multimedyasına yansıtma özelliğini de unutmamakta fayda var.

Yeni Peugeot 2008 İle Gelen Yenilikler Neler?

Peugeot 2008 (5)

Yeni Peugeot 2008 Fiyatları?

Peugeot 2008 (6)

İkinci Lansman: Peugeot 208 GTi By Peugeot Sport Nasıl?

Peugeot 208 Gti By Peugeot Sport İzmir Ülkü Pisti cokgezenadam (1)

Fransızlar iş yarışa gelince sanırım otomobil dünyasının en tepesindeler. Her türlü otomobil yarışında genellikle Fransız markaları en üstü sıraları domine ediyor. Hal böyle olunca da markaların spor otomobil konusunda çok ciddi bir know how’u oluyor bu da GTi serilerine yansıyor. Peugeot da bu markalardan biri. Peugeot’da 205 serisi ile başlayan bu efsane bugünlerde Peugeot 208 Gti By Peugeot Sport ile devam ediyor.

Peugeot 208 GTi (2)

Peki o günden bugüne Peugeot Gti serilerinde neler değişti diyenler için aşağıdaki rakamlar herşeyi anlatıyor.

Peugeot 208 GTi (5)

Peugeot 208 Gti By Sport Teknik Özellikleri (Bir Önceki 208 GTi ile karşılaştırmalı)

Peugeot 208 GTi (6)

Peugeot 208 GTi By Peugeot Sport’un Teknolojisinde Neler Değişti?

Peugeot 208 GTi (8)

Açıkçası bu otomobili limitlerini görebilmek için profesyonel bir pilotun yanına oturup görmeyi tercih ettim. Açıkçası boyundan büyük işlere karışıyor dediğimiz türden bir otomobil.

Peugeot 208 Gti By Peugeot Sport ile İlgili Teknik Soru ve Cevaplar

  • Peugeot 208 Gti önden çeker bir otomobil. Bu kadar gücü yere sadece önden diferansiyel ile nasıl aktarıyor?

Otomobilde Torsen kilit diferansiyel var. Bu kadar gücü onun sayesinde yere sadece önden bu kadar iyi aktarmayı başarabiliyor.

  • Frenler standart 208’lerle aynı mı?

Frenler Peugeot Sport’un özel frenleri. Çapı 380 mm.

  • Otomobilin şasisi standart 208 ile aynı mı?

Şasi sertleştirilmiş ve 10 mm alçaltılmış.

  • Direksiyon turu standart modele göre aynı mı?

Peugeot 208 Gti By Peugeot Sport Fiyatları

Peugeot 208 GTi (1)

Üçüncü Lansman: Peugeot 308 GTi By Peugeot Sport Nasıl?

Peugeot 308 Gti By Peugeot Sport (3)

Fransız otomobillerinin Türkiye’deki algısı pek iyi sayılmaz. Türkler Alman otomobili sever. Ancak son dönemlerde Fransızlar Almanlar kadar kaliteli otomobil yaptıklarına inandırmak için çok ciddi efor sarfediyor. Açıkçası ben bu çabayı daha önceki Peugeot 308 testlerinde çok yakından hissetmiştim.

Peugeot 2008 (3)

Yeni Peugeot 308 Gti by Sport da bu konuda oldukça iddialı bir otomobil. Bu otomobilin de neler yapabileceğini daha iyi görebilmek için profesyonel bir pilotun yanına oturmayı tercih ettim. Otomobil şehir içinde daha konforlu bir spor otomobil isteyenler için oldukça ideal. Ama daha çok adrenalin istiyorsanız tercihiniz 208 Gti olmalı.

Peugeot 308 Gti By Peugeot Sport Teknik Özellikler

Peugeot 308 Gti (3)

Peugeot 308 Gti Fiyatı ve Alternatifleri

 Peugeot 308 Gti fiyat karşılaştırması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz