Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız çağ dışı darbe girişimden sonra maalesef birçok yerde olduğu gibi havalimanlarında da sıkıntılar yaşadık. Bu sıkıntıları yaşayanlardan biri de bizzat bendim. Olay gecesi Ankara’da TRT’de “Geleceğin İletişimcileri” yarışması ödül gecesinde idim. Yarışmanın jürilerinden biri olarak ben de ödül vermeyi bekliyordum. Sonrasında talihsiz bir gece yaşadık ve ertesi sabah İstanbul’a dönmek için Ankara Esenboğa Havalimanı’na doğru yola koyuldum. THY çağrı merkezi doğal olarak çalışmıyordu, internetteki haberlerde ise THY’nin saat sabah 6:00 sonrası uçuşlarının normale döndüğü söyleniyordu. Risk aldım ve havalimanına gittim. Ancak havalimanı girişi kapatılmıştı. Araçların girmesine izin verilmiyordu. Yaya olarak ise girişte bir sorun yoktu. Ben de otelde mahsur kalmış bir İngiliz Neil ile yürüyerek CIP Lounge’a gittik. Biletimizi en erken uçuş olan saat 14:00 uçuşuna aldılar. Ama gün boyunca Ankara hava sahası kapalı idi ve sadece bir kere saat akşam 8 sularında hava sahası açıldı ve bu uçuşla İstanbul’a dönebildik.

Ben Ankara’dan İstanbul’a zor dönerken Amerika’da yaşayan birçok arkadaşım için durum çok daha zor idi. Zira 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sonrası Amerikan Sivil Havacılık Kurumu, İstanbul ve Ankara’dan gelen veya bu kentlere giden tüm Amerikan uçaklarının seferlerini 31 Ağustos’a kadar yasakladı. Bu süreçte buraya tatile gelip dönemeyenler mi dersiniz, orada iş için bulunup mahsur kalanlar mı dersiniz. Sonrasında ABD uçuşları için yasağın kalktığı haberleri yeniden geldi.

ABD uçuşları, THY’nin “TK 003” sefer sayılı İstanbul-New York uçuşuyla tekrar başlatıldı

Habertürk’ün haberine göre Amerikan Sivil Havacılık Otoritesi (FAA)’nın yaşanan darbe girişimi nedeniyle askıya aldığı Türk Hava Yolları (THY)’nın Amerika uçuşları 18 Temmuz’dan itibaren yeniden başladı. Türk Hava Yolları’nın (THY), Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından geçici süreyle ara verilen ABD seferleri, İstanbul – New York uçuşuyla başladı. Darbe girişiminin ardından ara verilen ABD uçak seferleri, THY’nin “TK 003” sefer sayılı İstanbul-New York uçuşuyla tekrar başlatıldı.

Ancak yaşadığımız süreç Amerika uçuşları için yeni alternatiflerin de elimizde olması gerektiğini gösterdi. Ben bu yüzden bugün bana gelen bir bülteni ABD uçuşlarına bir alternatif olduğunu düşündüğüm için sizinle paylaşıyorum.

ABD Uçuşları İçin Kanada Çözümü

Kaynak: https://www.flickr.com/photos/royalrivers/4258242834
Kaynak: https://www.flickr.com/photos/royalrivers/4258242834

Air Canada, Türkiye’den ABD’ye gitmek isteyen yolcular için de Toronto üzerinden en kısa bağlantılarla ABD’ye alternatif ulaşım imkanı sunuyor.

Kanada’nın en büyük ve ödüllü havayolu şirketi Air Canada, her gün gerçekleştirdiği direkt seferleri ile Toronto üzerinden ABD’ye ulaşım imkanı sağlamayı sürdürüyor. Air Canada, TRANSBORDER geçişi sayesinde, Kanada transit vizesi veya Kanada vizesi olan yolcularının ABD pasaport ve gümrük kontrollerinin Toronto Pearson International havalimanında gerçekleşmesini sağlayarak ABD’ye kolay ve rahat giriş imkanı sunuyor. Amerikan pasaportlu Air Canada yolcularına ise otomatik pasaport geçişi ve TSA Pre? programıyla güvenlik kontrollerinden daha rahat geçiş imkanı veriliyor. ABD gümrüğüne Kanada’dan giriş yapan Air Canada yolcuları, bu sayede olası uzun beklemelere de takılmamış oluyor. Business Class ve Staralliance Gold üyelerine, Air Canada’nın 21 ödül sahibi ve eşsiz bir hizmet deneyimi sunan Maple Leaf Lounge’unu kullanma imkanı da sunuluyor.

Air Canada CANPLUS Programı ile Türk vatandaşlarına vize kolaylığı

Air Canada CANPLUS programı, Amerika seyahatleri için alınması zorunlu olan Kanada transit vizesi veya Kanada vizesi için Türk vatandaşlarına büyük kolaylık sağlıyor. Pasaportunda veya eski pasaportunda son 10 yıl içinde alınmış ABD vizesi, Kanada vizesi veya oturumu olan yolcular, CANPLUS’la çok daha kolay ve hızlı vize alabiliyor.

Peki, Air Canada Uçakları Nasıl?

alternatif abd uçuşları amerika uçuşları air canada

 Air Canada için özel dizayn edilmiş 3 kabinde oluşan Air Canada B787 Dreamliner uçağı, konfor, yeni teknoloji, daha az türbülans, daha fazla oksijen ve üst düzey kalitede yeme, içme ve kabin hizmeti sunuyor. Ayrıca, çevreci, daha az yakıt tüketen ve karbon emisyonu en düşük olan ileri teknoloji Air Canada B787 Dreamliner uçakları, yolcularına benzersiz bir uçuş deneyimi sunuyor.

ABD uçuşları için alternatif olan Air Canada’nın B787 Dreamliner uçaklarında, yolcular için düşünülmüş olan ve her koltukta HD dokunmatik ekranın, USB güç kaynağının bulunduğu konforlu kabinleri de mevcut. Yolcular, 600’dan fazla film seçeneği ve en üst düzey kabin içi eğlence sistemiyle de yolculuklarına farklı bir boyut kazandıracak.

1 Yorum

  1. Bu hatayı bende yapmıştım Amerika’dan İstanbul’a dönüşümde. Uçağımı Kanada üzerinden almak gibi bir hara yapmıştım fiyatı daha düşüktü diye. Kanada’nın havalimanı transferi için vize istediğini bilmiyordum. Bu yüzde JFK Havalimanı’nda tam 3 gün geçirmiştim. 🙂
    Bu sürede konsolosluğa gitsemde hiç yardımcı olmadılar. Acil vize başvuru formu doldururuz oda 3 hafta sürer demişlerdi. Sadece güldüm ve yeni bir bilet almak zorunda kalmıştım Rusya üzerinden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz