Geçtiğimiz haftasonu diğer gezi bloggerları ile birlikte Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla tarafından oteli ve spa’sını deneyimlemek için davet edildim. Otelde kaldığımız süre boyunca acaba bir insan Tuzla’da böyle lüks bir otele niye gelir sorusu aklımıza geldi. Ben de Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla’yı deneyimlediğim süre boyunca bu soruya cevaplar bulmaya çalıştım. Kimler bu otele gelmek ister sorusunun yanında tabi ki de gözüme çarpan eksiklikleri de not etmeye çalıştım.

BİR İNSAN TUZLAYA NEDEN GELİR?

1) Spa’da haftanın stresinden kurtulmak
Turkish Bath

Haftanın yoğun çalışma programından sonra birçoğumuz stresimizi atmak istiyoruz. Böyle hafta içinde biriktirdiğiniz kulunçlardan kurtulup pelte hale gelinceye kadar spa’da vakit geçirmek birçoğumuz için büyük bir lüks. Doğrusu son dönemde benim de bu konuda ciddi bir birikimim vardı. Bu birikimle gittiğim Radisson BLU Tuzla’da, otele yerleştikten sonra ilk işim spa’sını deneyimlemek oldu. Açıkçası otelin spası oldukça başarılı. Bunu Türkiye ve dünyada birçok 5 yıldızlı otelin spa’sını deneyimlemiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim. Tabi başarılı derken bunu biraz açmak lazım.

Hamam, sauna, buhar banyosu odalarının yanında özellikle benim beğenimi kazanan bölümler tropikal duş, zen bahçeleri ve sıcak mermer yataklı dinleme odası idi. Ben saunalarda tropikal duşları çok seviyorum. Bu oteldeki gördüğüm tropikal duş ambiyansı şimdiye kadar gördüklerimin en iyisi idi. (Tabi benim görmediğim çok daha iyileri vardır) Tropikal duş alanı için özel bir mağara konsepti inşa edilmiş. 3 farklı duş türü var. Her birinde farklı tropikal yağmuru havası verilmiş. Kuş sesleri ve mentollü bir duş özellikle sauna sonrası çok iyi geliyor. Spa & Wellness merkezinin tam ortasında konumlanmış

Zen Garden 2

Zen Bahçesi doğal bitkilerle donatılmış yemyeşil bir alan içerisinde hem vücuda hem ruha iyi gelecek bir atmosfer sunuyor. Zen Bahçesi’nde üç adet jakuzi, bir adet jakuzi tasarımlı havuz, yürüme havuzu, şelale havuzu ve jakuzi yataklı havuz bulunuyor.

Hot Marble Bed

Tabi spa denince doğal olarak masajdan bahsetmeden olmaz. Konaklamamın ikinci gününde spa’nın masajını da deneyimle imkanı buldum. ilk 15 dakikalık deniz tuzu, limon katkılı su ile ayak yıkama seramonisinden sonra yaklaşık 1 saatlik bir rahatlatıcı Bali masajını, 20 dakikalık bir cilt bakım masajı takip etti. Benim masajın iyi olup olmadığını anlama kriterim: huylanma. Çok huylu bir insan olarak, eğer masa esnasında huylanmıyorsan o masajı yapan kişi işinde ustadır benim için. Doğrusunu söylemek gerekirse buradaki Balili masözümüz işinde çok iyiydi. Bu masajın ardından üzerimde haftaya dair ne kadar stres ve kulunç varsa o odada kaldılar:)

2) Sevdiğinle şehrin stresinden kaçarak romantik bir hafta geçirmek 
Jacuzi

Tuzla’ya gelmek için bir başka neden ise şehrin stresinden kaçmak olabilir. Birçoğumuz Çeşme, Antalya’ya gidiyor bunun için. Ancak o kadar zamanı olmayanlar, yakın bir yerde kaçamak yapmak isteyenler için Radisson Blu Tuzla’nın konumu oldukça iyi. İstanbul’da olmanıza rağmen İstanbul’dan tamamen soyutlanmış, yeşillikler arasında bir yerdesiniz. Eşiniz ya da kız arkadaşınızla gözlerden ırak romantik bir zaman geçirmek için otel uygun bir adres olabilir. Otelin açık havuzu, spa imkanları güzel yemekleri için çok da yüksek ücretler ödemiyorsunuz. Bugün 230 TL’ye iki kişilik bir oda bulmak mümkün. Sadece havuz, lüks bir mekanda kahvaltı, spa gibi kalemleri tek tek hesapladığınızda rakamın çok da yüksek olmadığı göreceksiniz. Otelin rakamlarının çok yüksek olmamasında şimdilik doluluk oranlarının yüzde 40 seviyelerinde olmasının payı büyük olsa gerek.

3) Uygun fiyata lüks otel düğünü
Exterior Building

Yaz dönemi özellikle düğünlerin yoğunca yaşandığı bir zaman. Son dönemde her haftasonu minimum bir düğüne katılan biri olarak bunu yakından hissediyorum. Bu dönemde yoğun talep nedeniyle uygun fiyata düğün yeri bulmak giderek zorlaşıyor. Radisson Blu Tuzla’da kaldığımız haftasonu da burada bir düğüne şahit olduk. Havuz başında lüks bir otelde düğün yapmak oldukça pahalıdır. Ancak yeni açılması ve doluluk oranlarının şimdilik çok yüksek olmaması nedeniyle Radisson Blu’da fiyatlar oldukça makul seviyede. Tabi Tuzla’ya düğüne kim gelir diye aklınızdan geçebilir? Düğünden edeceğiniz tasarrufun bir kısmı ile buraya servis kaldırmak bir alternatif olabilir. Ya da Anadolu yakasında oturan akrabası çok olanlar burayı düşünebilir. Sabiha Gökçen’e 3-4 km uzaklıkta ve otobandan ulaşımı araçla oldukça kolay.

4) Şirket misafirleri 

Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla konumu çoğu kimse için uzak olsa da, oldukça stratejik bir yerde. Gebze, Tuzla ve Şekerpınar çevresinde çok büyük organize sanayi bölgeleri var. Doğuş Otomotiv, Honda, TAYSAD gibi büyük kuruluşlar burada yer alıyor. Bu şirketlerin birçok yurtdışından iş adamı misafirleri oluyor. Onların konaklamaları için civarda 5 yıldızlı oteller önemli. Radisson markasının global bilinirliği, birçok yabancı konuk için güven veren bir tercih olacaktır. Ayrıca bu şirketlerin seminer, konferans, toplantı etkinlikleri için de oldukça uygun bir seçenek olabilir. Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla, Istanbul Tuzla’da 3300 metrekare alan ve iki ayrı kat üzerine konumlanmış toplantı odaları bulunuyor.

5) Otomobil Lansmanları

Şekerpınar ve çevresi birçok otomobil markasının konuşlandığı bir yer. Bu markaların sene içerisinde birçok model lansmanı oluyor. Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla’nın konferans salonlarından bir tanesi otomobil sokmaya müsait şekilde tasarlanmış. Ayrıca uzun test sürüşü organizasyonları sonrasında lansmana katılacakları bekleyen spa imkanları da düşünüldüğünde bu otel İstanbul içindeki test sürüşü ve lansman organizasyonalrında alternatif olarak düşünülebilir.

Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla Dikkatime Takılanlar

Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla’da konaklamam esnasında bir insan neden Tuzla’da Radisson’da kalır sorusuna cevap aramanın yanında, oteli daha önce kaldığım Radisson otelleri ile de kıyaslama imkanım oldu. Yıllar içinde yaptığım seyahatlerde birçok Radisson otelinde kalma imkanım oldu. Stockholm, Bükreş, Çeşme, Kahire ilk aklıma gelenler. Buralarda geçirdiğim zamanlarda Radisson’un global deneyimine dair bir farkındalık sahibi oldum diyebilirim. O farkındalık ışığında gözüme takılan detaylar ise şöyleydi:

1) Güle Güle Anne Semoun, Hoşgeldin This Works
IMAG1518

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin sizi odanızda bekleyen banyo ürünlerine kadar bilirsiniz. (Kahire Radisson dışında) Bu birçok global zincirde de böyledir. Ancak Radisson’ların bu konuda bende yeri ayrıdır. Çünkü ilk defa Radisson’larda tanıştığım Anne Semoun markası, otel zincirlerinden kullanırken en beğendiğim banyo ürünleri arasında başı çekiyordu. Açıkçası banyo ürünleri markasını aklımda tuttuğum tek otel zinciri idi. Ancak bu konaklamamda beni büyük bir sürpriz bekliyordu. Radisson, geçtiğimiz yıl Anne Semoun ile çalışmayı bırakıp This Works markası ile çalışmaya başlamıştı.  This Works de oldukça premium bir marka ancak ben ikisi arasından seçim yapacak olsa Anne Semoun’u seçerdim.

2) Tasarım
Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla

Radisson otelleri, dünyanın en lüks otelleri değildir. Dünyada ilk 10da, 10. sırada yer alır. Hilton, Sheraton gibi markalar kadar lüks değil ama Dedeman’dan da lüks desek konumunu belli etmiş oluruz. O yüzden tasarımları da bu doğrultuda olur. Ancak oteli daha uzaktan görür görmez benim beklentilerimin ötesinde bir mimari karşıladı. Marka konumlanmasının çok daha iddialı bir tasarıma sahip bir otel. Otelin Mimarı Tuncay Çavdar emlak dünyasında saygı gören bir isim. Tuncay Çavdar 1953’de Robert College’den mezun oldu. 1956-60 yıllarında İtalya Milano’da Mimarlık eğitimini sürdürdü ve Politecnico di Malino’yu Dottore in Architettura (Mimarlık Doktorası) ünvanı alarak bitirdi. 1961-62 yıllarında Milano’da büro çalışmaları yaptı.Tuncay Çavdar bir süre İtalya’da çalıştıktan sonra 1969 yılında yeniden biçimlenen Birleşmiş Mimarlar’a ortak oldu. 1984’te Atölye T Mimarlığı kurdu ve yurt içi ve yurt dışında birçok tatil köyü, otel ve konut projeleri gerçekleştirdi.

Tuncay Çavdar, Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla’yı bir şehir otelinden çok bir resort oteli olarak tasarlamış. Bu yüzden otelin hem iç hem de dış alanında bolca ahşap ve yeşil kullanılmış. Otelin her alanında bu sıcak malzeme kullanımı gözünüze çarpıyor. Otelin bu tasarım anlayışı odalara kadar sıçramış. Yarı açık banyo ve banyo içerindeki hamam öğeleri, spa hizmetini odasında almak isteyenleri için tasarlanmış. Duş alanından yatak odasını görme imkanı detayına ise daha önce Swiss Otel Ankara’daki odamda da rast gelmiştim.

IMAG1531
Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla

Ayrıca otel içinde ve odalarda İstanbul temalı tasarım detayları gözünüze çarpıyor.

3) Mavi havlu terlikler

Benim için otel odalarındaki en önemli detaylardan biri de havlu terliklerdir. Bence bir otel odasındaki havlu terliğin kalitesi o otelin de kalitesini yansıtır. Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla odalarındaki havlu terlikler iyi idi. Ama özellikle renkleri dikkatimi çekti. Havlu terlikler genellikle beyaz olur. Böylece otelin temizliği vurgulanır. Radisson’da mavi idi. İlk defa mavi renkli bir havlu terliğe denk geliyorum. Görsel olarak bence oldukça da güzeldi. Ancak daha önce de dediğim gibi beyaz renk orada bir iddiadır.

4) Gözüme çarpan noksanlar
One Bedroom Suite Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla

Daha çok resort gibi tasarlanan ve spası ile öne çıkan bir otelde, ıslak mayomu kurutmak için bir alan bulamadım. Bunun için elinizdeki tek imkan saç kurutma makinası. Bu sorunu banyoya takılacak bir ip sistemi ile çözmek kolay. Tabi global zincirlerde, bu tür çözümler global izinler gerektirebilir.

IMAG1522

Bir diğer noksan ise otelin a la carte restoranında dikkatimi çekti. Radisson Blu Hotel ve Spa Tuzla’nın a la carte restoranı bir steakhouse tadında konumlanmış. Ancak bir bonfile ya da antrikot söylediğinizde et tahtası yerine tabakta geliyor. Bu konsepte uygun bir sunum çok daha iyi olabilirdi. Zira bu tür kalın etleri kesmeye çalışırken tabakların da çizilmesi söz konusu. Bu çizilmiş tabakları müşteriye sunmanız da yakışık almayacaktır. Ayrıca yeme kolaylığı açısında da ahşap tahta çok daha kolay olabilir.

Otelin bence bir diğer sorunu da otoparkı. Otopark alanı oldukça geniş. Şu aşamada da ücretsiz. Ancak kapalı otoparkın tasarımı biraz sıkıntılı. Otoparkta çok fazla kolon var. Dönüş alanları çok dar. Ben Opel Corsa ile bile bu dönüşlerde çok dikkat etmek durumunda kaldım. Daha büyük araçlar için bu sıkıntı yatabilir. Burada büyük araca sahip ve dalgın konukların araçları ile ilgili sorunlar çıkabilir. Benden uyarması. 🙂

5) Ulaşım imkanları kısıtlı  

Sabiha Gökçen’e 5 km uzaklıkta olan otele toplu taşıma ile gelme şansınız pek yok. Otelden havalimanına shuttle’lar var. Ancak onun dışında kendi aracınızla gelmeniz gerekiyor. Eğer kendi aracınız var ise ulaşımı çok da büyük dert değil.

RADİSSON ZİNCİLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Bu anlattıklarımın dışında bir Radisson zincirinde kalırken bilmeniz gereken iki detay olduğunu düşünüyorum.

1) Yes I Can

Birçok otel zinciri gibi Radisson otellerinin de kendine ait bir müşteri memnuniyet programı var. Radisson zincilerinin programının adı da “Yes I can”. Bir Radisson görevlisi müşterinin talep ettiği her makul talebe bu şekilde cevap vermek zorundadır. Eğer sizin otelde şikayet ettiğiniz bir sorun şikayetinize rağmen giderilemediyse, otelden ayrılırken “Ben ödemiyorum” deyip, bu durumu anlatan formu doldurmanız yeterlidir. Örneğin odanızda düğün müziğinden rahatsız oldunuz ve uyuyamadınız. Durumu otel görevlilerine bildirdiniz ve durum çözülemedi. Ertesi gün ben uyuyamadım, sorunum çözülmedi deyip, bu ücret ödemeyebiliyorsunuz. Bu da markanın müşteri memnuniyeti programına ne kadar güvendiğini gösteriyor bence.

2) Aralıklı resepsiyonlar

Otellerde genellikle resepsiyon düz bir bankodur. Arkasına 3 4 resepsiyon görevlisi geçer ve bankonun arkasından sizlerle görüşür. Ama aranızda bu banko vardır. Radisson otellerinde ise dünyanın her yerinde resepsiyon bankosu aralıklı olarak tasarlanır. Böylece resepsiyon görevlisi ihtiyaç durumunda rahatlıkla hemen müşterinin yanına geçebilir. Bu da bence ufak gibi gözüken önemli bir detay.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz