Hintli Tata 2008 yılında 2,9 milyar dolara İngiliz Jaguar ve Land Rover markalarını satın aldığında acaba bu markaların akıbeti ne olacak deniyordu. Ancak aradan geçen kısa sürede Jaguar üzerindeki ölü toprağını attı. Giderek de eskiden olduğu gibi insanların hayallerini süsleyen otomobiller tasarlamaya başladı. İşte bu modellerden biri de Jaguar XKX konsept.

Bütün markalar gibi Jaguar da bugünden geleceğin otomobillerini tasarlamaya çalışıyor.

Jaguar XKX Nasıl Tasarlandı?

Bahreyn merkezli Skyrill tasarım atolyesinde Hussain Almossawi ve Arnavut tasarımcı Marin Myftiu Jaguar’ın gelecek nesil e-type (elektrikli modelllerinin ismi) geliştirmeye çalışırken XKX konsepti tasarladılar.

Jaguar XKX konsept otomobil TATA

Araç inovatif ve aerodinamik bir tasarıma sahip. Özellikle aracın tasarımında piezoelektrik* malzemeler kullanılarak hava sürtünmesinden de elektrik elde edilmesi planlanmış.

(*Piezoelektrik özelliği, bazı malzemelere uygulanan mekanik basınç sonucunda, malzemenin elektrik alan ya da elektrik potansiyeldeğiştirme yeteneğidir. Bu etki, malzemenin içindeki polarizasyon yoğunluğundaki değişmeyle doğrudan alakalıdır)

Aracın tasarımında ayrıca 1960 model Jaguar’ların minimalizmine de gönderme yapılmak istenmiş.

Jaguar XKX ve Kaybolabilen Aynası

Jaguar XKX konsept otomobil TATA

Aracın tasarımındaki bir ilginç nokta da yan aynalar. Kaybolabilen ayna tasarımı ile ayna kırılmaların önüne geçilmeye çalışılmış. İngiltere’de araba vandallığı vakalarında ayna kırma ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de bir anket yapılsa benzer sonuçların çıkacağından eminim. Belki bizde çıkacak sonuçlar çok daha dramatik bile olabilir.

Jaguar XKX Konsept Resimleri

Tata gibi bir üreticiden bu denli estetik konsept tasarımların çıkması gerçekten insanı şaşırtmıyor desem yalan olur. Ama para ile saadet ve güüzellik oluyormuş. Bunun en güzel örneklerinden biri de aşağıda tasarımlarını göreceğiniz Jaguar’ın bu konsept otomobili.

Tabi konsept otomobiller hayat bulduklarında çoğu zaman bu fiyakalı tasarımlarından pek de eser kalmıyor. Malum gerçek hayatın başka gerçekleri oluyor. Bu otomobil de hayat bulursa, günün gerçekleri ile nasıl bir şekle şemale sahip olur merak ediyorum.

Benzer bir durumu Frankfurt otomobil Fuarı’nda ilk defa Yeni Mercedes A serisini görünce yaşamıştım. Otomobilin konsept tasarımı aşık olunası idi. Gerçeği de güzel oldu ancak hiçbir zaman konsepti kadar güzel olamadı 🙂

Jaguar XKX konsept otomobil TATA Jaguar XKX konsept otomobil TATA Jaguar XKX konsept otomobil TATA  Jaguar XKX konsept otomobil TATA Jaguar XKX konsept otomobil TATA

Jaguar XKX konsept otomobil TATA
Jaguar XKX tasarım eskizleri

Jaguar XKX konsept otomobil TATA


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

Önceki İçerikTuzla’da 5 Yıldızlı Otele Kim Gider?
Sonraki İçerikAudi RS5 TDI Konsept Nasıl Bir Araba?
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz