Ana sayfa Konya Mevlana Şeb-i Arus Törenleri & Konya Gezilecek Yerler

Mevlana Şeb-i Arus Törenleri & Konya Gezilecek Yerler

3817
2

Aralık ayı gelince hazırlıklar yapılır ve Konya’ya doğru yol alınır. Neden mi çünkü Mevlana herkesi Konya’ya çağırır:

“Gel, gel, ne olursan ol yine gel,

İster kafir, ister mecusi,
İster puta tapan ol yine gel, ,
Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…
Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz,
Şu tertemiz tarlaya sevgiden başka bir tohum ekmeyiz biz…
Beri gel, beri ! Daha da beri ! Niceye şu yol vuruculuk ?
Mademki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik…
Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir.”

(Dipnot: Bu şiirin Mevlana’nın değil Ebu Said-i Ebu’l-Hayr’a ait olduğu da söylenir. Ancak onun felsefesini çok da güzel açıklar.)

Şeb-i Arus Törenleri Nedir ve Ne Zaman Kutlanır?

Konya Şeb-i Arus Törenleri heykeli

Aralık ayında bu davete sırf Türkiye’den değil tüm dünyadan akın akın insanlar icabet eder ve Şeb-i Arus Töreni’ne katılırlar.

Şeb-i Arus aslında Farsça bir kelime olup düğün gecesi anlamına geliyor. Tam olarak 17 Aralık gecesinde Mevlana Celaleddin-i Rumi‘nin ölümünü simgeliyor. İnsan sormadan edemiyor: “Böyle büyük bir zatın ölümü nasıl düğün ile ifade edilip kutlanır?” Ancak sonra öğreniyorum ki Mevlana Hazretleri ölümü Rabb’ine (yani sevgiliye) kavuşma gecesi olarak gördüğü için bu geceye Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) adını vermiş. Onun ölümüne denk gelen haftalarda da Konya’da Şeb-i Arus Törenleri gerçekleştiriliyor.

Peki, Ben Konya’ya Niye Gittim?

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Açıkçası ben Şeb-i Arus törenlerine denk getiremedim gidişimi. Mayıs sonunda burada asker olan kardeşimi ziyaret etmek için haftasonunda Konya’ya gittim. Beraber 2 gün boyunca olabildiğince yeri gezip, birçok lezzeti de deneme fırsatımız oldu. Açıkçası Konya’nın meşhur yemekleri saymakla, Konya’nın tarihi yerleri de gezmekle bitmiyor. Ben gezebildiğim ve tadabildiğim kadarıyla sizinle paylaşıyorum.

Konya’da Gezilecek Yerler ( Konya Tarihi Yerler)

Sonuçta Konya denince ilk akla Mevlana gelir.

1) Mevlana Türbesi

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Mevlana Türbesi’ne giriş için bilet almanız gerekiyor. Öğrencilere ücretsiz. Ancak yetişkinlerden istenen ücret de 5 TL gibi makul bir rakam. Mevlana Türbesi’nin bulunduğu alan aslında bir Külliye. Külliyenin avlusundaki ufak odaların her birinde görülmeye değer eserler var. Türbenin içinde ise fotoğraf çekmek yasak.

Mevlana Türbesi Konya Kent Rehberi

Türbeden çıkar çıkmaz ise sizi II. Selim’in Konya şehzadeliği döneminde yapıl Yavuz Sultan Selim Camii karşılıyor. Bu camii ben ziyaret ettiğimde ibadete açıktı ancak içinde ciddi bir tadilat çalışması vardı. Sanırım şimdiye bitmiştir çalışmalar.

2) Şems-i Terbizi Türbesi

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Buraya kadar gelip de Mevlana’nın hayatında çok önemli bir yere sahip olan Şems-i Tebrizi‘nin türbesini ziyaret etmemek olmaz. Zaten Mevlana Türbesi ile aralarındaki mesafe de yürüyerek 5 dakika.

Türbe, Şerafettin Camii kuzeyinde eskiden mezarlık olan Şems parkı içinde yer alıyor. İlk yapının 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilse de bugünkü yapı 1510 yılında Abdürrezakoğlu Emir İshak Bey tarafından mescidle birlikte elden geçirilmiş ve genişletilmiştir.

Türbenin bahçesinde ayrıca İshak Bey Türbesi de yer alıyor.

3) Şerafettin Camii

Şerafettin Camii

Mevlana Türbesi’nden Şems-i Tebrizi Türbesi’ne giderken Şerafettin Camii tüm haşmeti ile sizi karşılıyor.

Hükümet konağının güney cephesinde yer alan camii ilk defa XII. Yüzyılda Şeyh Şerafettin tarafından yaptırılmış. 1336 yılında ise tamamen yıktırılarak Çavuş oğlu Mehmet Bey tarafından inşa ettirilmiş.

Caminin dışı kadar içi de oldukça güzel. Klasik bir Osmanlı mimarisi.

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Şerafettin Camii avlusunda yer alan polis karakolu da mimarisi ile ortama kamufle olmuş gibi duruyor.

4) İplikçi Camii

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Şemsettin Camii’nin tam karşısında yer alan İplikçi Camii de şehrin önemli tarihi camiilerinden biri.

Şemsettin Altınoba tarafından 1201 yılında yaptırılmış, Somuncu Ebubekir tarafından da 1332’de genişletilmiş. Camii İplikçiler Çarşı’sında yer aldığı için de İplikçi Camii adını almış.

İplikçi Camii tam bir Selçuklu mimarisi ürünü. Selçuklu döneminde yapılan camiilerin çoğunda olduğu gibi İplikçi Camii de dikdörtgen bir mimariye sahip. Bu mimari anlayışının nedeni ise İslam dininde ön safta namaz kılma sevabı yüksek olduğu için camiilerin ön safları geniş olacak şekilde tasarlanıyormuş.

5) Aziziye Camii

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Konya çarşısı ortasında yer alan Aziziye Camii, mimarisi ile beni en çok etkileyen camii oldu. Muntazam kesme Gödene taşı ile yapılan camii Osmanlı’nın son dönemi eserleri arasında yerini alıyor.  Burada aslında 1671-76 yılları arasında Şeyh Ahmed tarafından yaptırılan başka bir camii vardı. Ancak bu camii yanınca 1867 yılında Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevnihal adına bugünkü Aziziye Camii yapılır. Camii Türk Baroku uslubundadır.

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Altı mermer sütuna oturan üç kubbeli son cemaat yerinin iki ucunda kaideleri sadirvanli iki minaresi dikkat çekiyor. Beni de özellikle farklı minareleri etkiledi.

Restorasyondan yeni çıkmış olan Aziziye Camii’nin dış mimarisi kadar iç mimarisi de dikkat çekiyor. Barok üslup caminin içinde de hissediliyor. Bu açıdan İstanbul’un boğaz hattındaki Camii’lerin iç mimarisine benziyor.

6) Alaeddin Camii

Konya_Aleddin_Camii

1220 yılında Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafından aynı adı taşıyan tepe üzerine kurulan camii, tipik bir Selçuklu eseri.  Yine dikdörtgen mimarisi ile ön saf sevabı düşünülmüş. Ancak Camii etrafında evler olmadığı için bayram ve cumalar dışına vakit namazlarına ön saflarda yer bulmak çok da zor olmuyor.

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Camii içindeki mihrabın ahşap işçiliği ise görülmeye değer.

7) Ateşbaz Veli Türbesi

Konya Kent Rehberi Konya'nın tarihi yerleri

Mevlana’nın aşçısı olan Ateşbaz Veli’nin asıl ismi Şerafeddin Yusuf. Kendisi ile ilgili pek çok hikaye anlatılıyor. Bunlardan birisi şöyle: Bir gün, dergahın mutfağında yemek pişirmek için odun kalmamıştır. Dergahın aşçısı olan Ateşbaz Veli, durumu Mevlana’ya bildirince “Odun kalmadıysa ayaklarını kazanın altına sok da yemeği onunla pişir.” der. Ateşbaz emre uyar. Mutfağa gider, ayaklarını kazanın altına sokar ve parmak uçlarından çıkan ateşle yemeği pişirir. Büyükler arasında açık keramet göstermek hoş karşılanmadığından Mevlana, Veli’yi men etmiştir ve ismi Ateşbaz olarak anılmıştır.

Ateşbaz Veli Türbesi, Yeni Meram Yolu’nda Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi güneydoğusunda yer alıyor. Orada zaten kime sorsanız türbeyi size gösteriyor. 

Konya’nın Meşhur Yemekleri (Nerede Ne Yenir?) 

Burası cami ve türbelerinin yanında yemekleri ile de meşhur bir şehrimiz. Konya denince ilk akla gelen yemekler ise etli ekmek, Konya tiridi ve fırın kebap oluyor. Bu lezzetleri iki gün içerisinde olabildiğince tatmaya çalıştım. Araştırmalarım ve tadımlarım sonrasında önereceğim yerler şöyle:

1 ) Bolu Lokantası

Bolu Lokantasi Etli Ekmek Konya

Şehirde etli ekmek nerede yenir diye bir Konyalı’ya sorduğunuzda genellikle size önerdikleri yer Bolu Lokantası oluyor. Her ne kadar adı Bolu Restoranı olsa da burası bir etli ekmek yapan restoran. Mevlana yakınlarında olmasına karşın turistlerden çok Konyalıların tercih ettiği bir restoran. 3 çeşit etli ekmek yapıyor:

  • Etli ekmek (kıymalı)
  • Mevlana (peynirli etli ekmek)
  • Peynirli pide.

Meşhur bıçak arası (parça etten yapılan etli ekmek) burada yok. Bir etli ekmeğin fiyatı 8 TL. Konya’da etli ekmeğin fiyatı zaten 6 ila 8 TL arası değişiyordu 2014 yılında. Şimdi de 10-12 TL arasında diye biliyorum

2) Havzan Etli Ekmek

Konya Kent Rehberi Konya'nın meşhur yemekleri

Havzan etli ekmek şehrin en önemli etli ekmek zinciri. Konyalılar’dan çok turistlerin tercihi. Ancak ikisinde de etli ekmek yemiş biri olarak ben Havzan’i tercih ederim. Bolu Lokantası’na göre daha ince çıtır bir hamura etli ekmek yapıyor. Buranın lezzeti benim damak tadıma çok daha uygundu. Ayrıca burada bıçak arası da bulabiliyorsunuz. Benim için her zaman et iyidir kıyma 🙂 Ayrıca burada etli ekmek yanına salata da ikram ediliyor ve fiyatı da toplamda 7 TL idi. Şimdi sitesinde 11 TL gözüküyor. Sonra da ülkede enflasyon yok deniyor :)))

3) Mithat Tirit

Konya Kent Rehberi Konya'nın meşhur yemekleri

Aziziye Camii yakınlarında, çarşı içinde yer alan Mithat Tirit, Konya Tirit’ini Konya’da en iyi yiyebileceğiniz adreslerden biri. Konya Tirit’i Kastamonu Tirit’inden farklı. Daha çok köfteli ve ot ve baharatlı İskender’i anımsatıyor.

Bol da tereyağ ile servis ediliyor. Oldukça lezzetli ama bir o kadar da ağır bir yemek. Bir porsiyonunun fiyatı 17 TL idi. Etli ekmeklerle aynı oranda arttıysa fiyatlar vay halinize. Ama bir kereye mahsus paraya kıyılır. Yemeden döneni evde döverler 🙂

4) Hacı Şükrü

Konya Kent Rehberi Konya'nın meşhur yemekleri

Fırın kebap dediğinizde bir Konyalı’ya sorduğunuzda size ilk söyledikleri adres asırlık fırın kebapçı Hacı Şükrü oluyor. 1907 yılından beri fırın kebap yapan Hacı Şükrü, dışında bir de Vedat Milor’un favorisi Ali Baba var. O Mevlana yakınlarında yer alıyor. Vedat Milor, böyle bir kuzuyu sadece bir de İspanya’da bir köyde yedim demişti. Açıkçası benim yeterli vaktim olmadığı için iki restoranın da fırın kebabını tadıp fikrimi söyleme şansım olmadı. İkisinde de bir porsiyon fırın kebabı 18 TL.

5) Seyr-i Kahve

Seyri kahve Meram Bağları

Konya’da gezip görülmesi gereken yerlerden biri de Meram Bağları. Burayı gezdikten sonra da tepeden Konya manzarası izlemek için de Seyr-i Kafe’ye gelebilirsiniz.

Konyalı asker arkadaşım Mücahit, sağolsun Konya’nın açıkhavada en güzel manzarasına karşı çay nerede içilir gösterdi bana. Ayrıca Konya Meram Yolu üzerinde İstanbul’daki lüks kafeler gibi kafeler de bulmanız mümkün.

Konya’da Alışveriş

Konya’da Mevlana çevresindeki tarihi çarşı ya da Zafer Meydan’ında alışveriş için uygun yerler var. Ayrıca siz AVM arıyorsanız. İki büyük alternatifiniz var.

1) Kule Site

Sini Site Konya alışveri

Konya’nın en uzun yapısının bulunduğu bu alışveriş merkezi İstanbul’dan gelenler için pek de çekici bir yer sayılmaz. Ancak tepesindeki restoran değişik bir deneyim için denenebilir. Döner restoran konseptinin olduğu bu restoranda yemepğe başladığınız yer ile yemeği bitirdiğiniz yer aynı olmuyor. Yemek boyunca restoran dönüyor.

2) Kent Plaza

Kent Plaza Konya alışveriş

Kent Plaza şehrin en modern alışveriş merkezi. Birçok markayı burada bulabiliyorsunuz. Şehrin İstinyepark’ı denebilir. Birçok lüks marka bu AVM’de yerini almış.

Konya’da Şehiriçi Ulaşım İmkanları

Konya kent Rehberi Konya ulaşım toplu taşıma Konya otobüsleri

Şehir merkezinde birçok yer yürüme mesafesinde. Tabi gün içerisinde adım sayar kullanan biri olarak ortalama 15 km civarı yürüdüğümüzün altını çizeyim. Ben yürümem diyenler için minibüs ve otobüsler var. Özellikle eski Mercedes otobüsler oldukça nostaljik bir hava katıyor şehre.

Şehrin bir diğer ulaşım aracı da tramvay. Nostaljik tramvayların yanında yeni tramvaylar beraber hizmet veriyor.

Konya Kent Rehberi Konya ulaşım

Konya Otelleri (Konya’da Nerede Kaldım?)

Ben hem merkezi hem de 4 yıldız olduğu için Bera Otel’de kaldım. Kombassan Holding’in şehirdeki 2 otelinden biri. Şehir merkezindeki otel, Mevlana’da yer alan otele göre daha yeni. Otelde kalan profil daha çok iş adamları. Oda kalitesi ve çalışanların ilgilenme düzeyleri de 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Otelin eksiklerine gelince kahvaltı konusunda hassas biri olarak, çeşit bol olsa da, çeşitlerin kalitesi pek de iyi değil. Ayrıca birçok 4 ve 5 yıldızlı otelde istediğiniz takdirde size kahvaltıda omlet hazırlanır. Burada bu da yok. Ayrıca otel görevlilerinin ulaşım yönlendirmeleri pek iyi değil. Örneğin Havaş’a giden araçların nereden geçtiği konusunda faydalı bilgi alamadım.

Konya’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Konya’ya otobüs ile gitmek 11 saat sürüyor. Bu da otobüsü cazip bir ulaşım aracı olmaktan çıkarıyor. Ben Sabiha Gökçen’den Pegasus ile 180 TL’ye gidiş dönüş uçak biletini uçuşumdan 2 hafta önce bulabildim. Atatürk Havalimanı’ndan ucuz bilet bulmak ise pek mümkün olmuyordu. Bu yüzden Atatürk Havalimanı karşısında oturan biri olarak Sabiha Gökçen’i tercih etmek durumunda kalmıştım. Ancak bugünlerde yeniden kontrol ettiğimde çok daha ucuza Atatürk Havalimanı’ndan Atlasjet’in uçuşlarının da olduğunu görüyorum.

Pendik – Konya Hızlı Tren

Tabi bir de şimdi hızlı tren var. Pendik’ten Konya’ya 4 buçuk saat gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Üstelik de bir bilet fiyatı 85 TL. Açıkçası havalimanına girdisi çıktısı felan derken aynı zaman geliyor. Üstelik de tren deneyimi için düşünülebilir.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

The Gate Dergisinde Yayınlanan Konya Yazım

Havalimanlarında dağıtılan The Gate dergisi de Konya seyahatime sayfalarında yer vermişti. İşte bu  dergiden görüntüler

The Gate Dergisi Konya Yazım, Sayfa 1
The Gate Dergisi Konya Yazım, Sayfa 1
The Gate Dergisi Konya Yazım, Sayfa 2
The Gate Dergisi Konya Yazım, Sayfa 2
The Gate Dergisi Konya Yazım, Sayfa 3
The Gate Dergisi Konya Yazım, Sayfa 3
The Gate Dergisi Konya Yazım, Sayfa 4
The Gate Dergisi Konya Yazım, Sayfa 4

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here