Hiç unutmuyorum hayatımda ilk defa yurtdışına çıkıyordum. Bu benim en büyük hayalimdi. Üstelik de en çok gitmek istediğim yer olan Paris’e gitmeyi en sonunda başarmıştım. Gitmeden tüm hazırlıkları yaptım. Tabi üniversite öğrencisi olarak Paris’e gidince pek de ekonomik imkanlarımın iyi olduğunu söyleyemem.

Bu yüzden mümkünse gezilecek yerlere pek fazla bütçe ayırmak istemiyordum. Derken bir arkadaşımdan öğrendiğim tüyo bana çok faydalı oldu. Paris’te her ayın ilk pazarı tüm müzeler turistler de dahil herkese ücretsiz oluyordu.

Ben de bu hakkımı meşhur Louvre müzesinde kullandım. Açıkçası tek bir müzeye ayrılmış bir hak değil bu. Ancak gidenler bilir Louvre Müzesi tek başına bir gününüzü rahatlıkla alabilecek büyüklükte. O yüzden tek bir günde Paris’teki tüm müzeleri ücretsiz ziyaret edebileceğiniz yanılgısına kapılmasanız iyi edersiniz 🙂

Bana arkadaşımın verdiği tavsiyeye benzer bir çalışmayı Prontotour da yapmış. Şirket ücretsiz ziyaret edilebilecek dünyanın önemli müzelerini derlemiş. Ben de bu değerli bilgileri sizlerle paylaşayım istedim. Tabi ücretsiz derken bu müzelerin birçoğu ücretli ama aynı benim Louvre Müzesi’ni ziyaretimde olduğu gibi ücretsiz gezebilmenin de yolları var.

İşte bu müzeler ve bu müzeleri ücretsiz gezmenin yolları:

BRITISH MUSEUM, LONDRA

British+Museum+Entrance

1753 yılında kurulan British Museum, dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri. Sekiz milyonun üzerinde bir koleksiyona sahip olan müzede eski çağ uygarlıkları, sikkeler, çizim ve sanat eserleri bölümleri bulunuyor. Reşit taşı, Asur kabartmaları, gemi mezarlığı ve 4 bin yıllık paralar müzenin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Anadolu topraklarına ait birçok tarihi eserin yer aldığı müzeyi Londra’da ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

British+Museum

LOUVRE MÜZESİ, PARİS

Louvre-Museum

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre, her ayın ilk pazar günü ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Da Vinci Şifresi kitabından sonra popülaritesini iyice arttıran Paris’teki bu müzede 35 bin sanat eseri bulunuyor. Bu sanat eserlerinin içerisinde en önemli olanı ise Mona Lisa tablosu.

ÇİN ULUSAL MÜZESİ, PEKİN

National+Museum+of+China

Tiananmen Meydanı yakınında bulunan Çin Ulusal Müzesi 200 bin metrekarelik bir alana sahip. Ücretsiz gezebileceğiniz müzenin içerisinde 1 milyon 200 bin sanat eseri yer alıyor. 1912 yılında kurulmuş olan bu müzede 48 sanat galerisi, hediyelik eşya dükkanları, sinema salonu, restoranlar ve kitapevleri bulunuyor. Birçok Buda heykelinin bulunduğu müzenin en ilginç eserlerinden biri ise dünyanın ilk buzdolabı diyebileceğimiz taştan oyulma bir sandık.

National+Museumof+China+Beijing

DOĞAL TARİH MÜZESİ, NEW YORK
gezilecek en iyi ücretsiz müzeler
gezilecek en iyi ücretsiz müzeler

New York’ta bulunan Doğal Tarih Müzesi’nde doğal yaşama dair 32 milyon eser bulunuyor. Dev dinazorlar, köpek balıkları, mamutlar, canlı kelebekler, üç boyutlu doğa hayatı canlandırmaları, dev ağaç gövdeleri başta olmak üzere doğa hayatına dair aklınıza ne gelirse bu müzede görmeniz mümkün. Ben Stiller’in ‘’Müzede Bir Gece’’ filminin geçtiği yer olan müzenin ücretli ve ücretsiz gezilebilecek bölümleri bulunuyor.

gezilecek en iyi ücretsiz müzeler

VATİKAN MÜZESİ, VATİKAN

Vatikan müzesinin koleksiyonunda dünyaca ünlü heykeller ve Rönesans sanatının ünlü sanatçıları Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Raphael gibi isimlerin başyapıtları sergileniyor. 1503 yılında Julius II tarafından oluşturulan müzeye her yeni papa döneminde çok önemli sanat eserleri kazandırılmış. Müze kompleksinin en dikkat çeken noktaları Sistine Şapeli ve Raphael’in odaları. Vatikan Müzesi’ni her ayın son pazar günü ücret ödemeden dolaşabiliyorsunuz.

gezilecek en iyi ücretsiz müzeler

METROPOLITAN SANAT MÜZESİ, NEW YORK

gezilecek en iyi ücretsiz müzeler New York Metropolitan Sanat Müzesi

Dünyanın en geniş koleksiyonlarından birine sahip olan Metropolitan Sanat Müzesi’nde yaklaşık 2 milyon sanat eseri bulunuyor. 19. yüzyıldan bu yana dünyadaki çok çeşitli medeniyetlere ait sanat eserleri bu müzede toplanmış. 17 dönümlük bir alana yayılan müzede Eski Mısır’dan Ortaçağ eserlerine, İslam dünyasından Uzakdoğu kültürüne kadar çok geniş yelpazede önemli sanat eserleri sergileniyor. Müzeye giriş aslında ücretsiz fakat ziyaretçilerden belli miktarda bağış yapmaları isteniyor.

gezilecek en iyi ücretsiz müzeler

5 YORUMLAR

  1. Bu tip blogları çok seviyorum hem öğretici hem bilgilendirici sanki bizlerde sizinle beraber geziyoruz. Seyahat planı yapmadan evvel yazılarınızı okuyup ona göre plan yapıyoruz iyi ki varsınız tşk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz