Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında Antalya Havalimanı pek de alışık olmadığı günleri yaşıyor. Yaz dönemlerinde Rusya’dan kalkan uçaklara yetişemeyen Antalya Havalimanı’nda bugünlerde yalnızlık hüküm sürüyor. Bu durumdan Antalya’nın birçok turizm beldesi de etkileniyor.

Bunlardan bir tanesi de özellikle Rus turistlerin yıllarca akın ettiği Side bölgesi ve Side otelleri. Bugün Antalya Side’de denize sıfır 5 yıldızlı oteller gelmeyen ve bir süre de gelmeyecekleri aşikar olan Rus turistlerin açıklarını doldurma kaygısı ile yarışıyor.

Side otelleri bu konuda yeni arayışlara girmiş durumdalar. Bu Side otelleri içinden bir tanesi de geçtiğimiz haftalarda misafir olduğumuz Starlight Resort Hotel.

Antalya Side’de denize sıfır 5 yıldızlı bir otel olan Starlight Resort Hotel aslında Turgut Özal döneminde turizme dahil olan inşaatçı bir aileni oteli. Genelde altyapı taahhütleri yapan Ünal Akpınar Turgut Özal’ın talebi ile 1993 yılında Sunrise Hotel ile turizme giriyor. 2007 yılında ise Starlight Resort Hotel’i bünyesine katıyor.

Yani aslında yıllardır bu işi yapıyorlar. 2016 yılında hem Rusya ile yaşanan uçak krizi hem de Türkiye’de yaşanan çeşitli terör eylemleri hem Rus hem de Avrupalı turistlerin iştahını azaltınca otel yönetimi 5 yıllık bir çıkış planı hazırlamaya karar veriyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Gelmeyen turistlerin boşluğunu kiminle dolduracağız diye sorgulayan Starlight Resort Hotel yönetimi birçok turizmci gibi yerli turistleri hedefleme kararı alıyor. Tabi bunu yaparken de fiyatları düşürmeden bu süreci nasıl götürebileceklerini sorguluyorlar.Bunun için de bir SWOT analizi yapıyorlar. Yerli turist için eksik yönleri neler diye baktıklarında bazı noktalar belirliyorlar

  • Eğlenceli bir otel değiliz, eğlencemiz eksik
  • Türkler tatilde en çok yapmak istediği şey mangal
side otelleri starlight hotel antalya yıldızlar

Bunun üzerine oteli eğlenceli bir hale getirmek için yerli sanatçılarla anlaşıyorlar. “Bu yaz starlar Starlight’ta” diyerek yaz boyu her hafta bir ünlüyü getirecek bir program hazırlıyorlar.

side otelleri starlight hotel antalya funda arar konseri

Konserlerin ilki de bizimle birlikte yaklaşık 1400 davetlinin katıldığı Funda Arar konseri ile başladı. Konser öncesinde de Yavuz Seçkin davetlileri eğlendirdi.

Yaz boyunca Funda Arar’ın yanında Fatih Ürek, Volkan Konak, İrem Derici, Gökhan Tepe, İlhan Şeşen, Emir Ersoy ve Suzan Kardeş Starlight Resort Hotel’de sahne alacaklar.

Yemek faslında ise otel bu sene şölen mangalı adını verdikleri koca bir mangal partisi düzenleme kararı almış. Hatta mangal kömürü konusunda ihaleye çıkmayı düşündüklerini bile söylediler.

Tüm bu hikayenin ardından gelelim bizim Starlight Resort Hotel hakkındaki yorum ve izlenimlerimize.

Side Otelleri’nin Ortak Derdi: Antalya Side’ye Havalimanı’ndan Ulaşım

Antalya’da belki de en önemli sorunlardan biri ulaşım. Antalya’dan Side yaklaşık 75 km sürüyor. Anlamadığım bir şekilde Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezi dışında hiçbir yere Havaş ulaşım sağlamıyor.

Onunla şehir merkezine git oradan Side’ye gidecek otobüs bul, oradan in yeniden otel için ayrı minibüse bin tam bir kabus. Taksiler ise minimum 100 TL civarı. İstanbul Antalya uçak bileti çok daha ucuz. En mantıklısı ya internetten özel transfer şirketleri ya da biraz kalabalıksanız banka kartlarının shuttle hizmetleri.

Koskoca turizm şehrinin hala bu ulaşım sorununu çözememesi de bence belediyenin ve ilgili turizm STK’larının koskoca bir ayıbı. Tabi Side otelleri de bu konuda gerekli yerlere baskı kurmalı. Bu sorun özellikle Side otelleri için büyük risk çünkü şehir merkezine görece daha yakın olan Lara, Kemer ve Belek ile rekabet avantajlarını kaybederler. Side otelleri bu konuda birleşse onlar için önemli bir geri dönüş olabilir.

5 Yıldızlı Denize Sıfır Side Otelleri: Starlight Resot Hotel Hakkında

Yukarıda da bahsettiğim gibi Starlight Resort Hotel Antalya Side’de denize sıfır 5 yıldızlı bir hotel. 42 futbol sahası büyüklüğünde bir alana kurulan otelde 30 tenis kortu, 4 futbol sahası, bir squash alanı, bir at çiftliği var. Tek çatı altında 4 bin kişiyi konaklatabilecek yatak kapasitesine sahip.

Antalya’da otel yöneticilerinin söylediklerine göre bu kapasitede konaklamaya sahip konferans düzenlenebilen tek otel. (Açıkçası bu tür ifadelerde ben her zaman temkinli oluyorum. Her zaman yeni bir en çıkabiliyor) Otelde ayrıca 15 havuz, 12 a la carte restaurant var. Ayrıca bu büyüklükte bir otel doğal olarak 6 bin m2 gibi devasa da bir spa’ya sahip.

side otelleri starlight hotel antalya tramvay

Otel o kadar büyük ki, içinde bir trenle geziye çıkabiliyorsunuz. Bunu yapmanızı da kesinlikle öneririm.

Starlight Resort Hotel’in Dikkatimi Çeken Özellikler

Açıkçası siz de beni gibi otellere gitmeden ekşi sözlük, forum gibi yerleri tarayanlardan iseniz bu bölümü okumanızı ayrıca tavsiye ediyorum. Zira burada otelin artıları kadar bence zayıf bulduğum yerlerine de yer vereceğim.

Çevre düzenlemesi 

Otelde yeşil alan oldukça fazla. Çoğu zaman bahçedeki odaları fotoğraflarken sürekli önünde birkaç adet ağaca denk geliyorsunuz. Bahçesinde tavus kuşlarını bile sevebiliyorsunuz.

At Çiftliği 

Açıkçası birçok otelde birçok farklı şeye rastladım. Ancak ilk defa bir otelin içerisinde at çiftliği görüyorum. Bu açıdan benim için bir ilk oldu. Atlar da öyle sütçü beygiri değil hani 🙂

Spor Tesisleri

side otelleri starlight hotel antalya futbol sahası

Açıkçası oteli ilk gün sabah kardeşimle birlikte yalnız keşfettik. Biraz kaybolalım ve keşiflerde bulunalım diye. Açıkçası bir otelin içerisinde bu kadar çok tenis kortu ilk defa görüyorum. Üstelik de hakemler için olan yerler bile var. Zaten buraya Avrupa’dan tenis okullarından turist öğrenciler geliyormuş ancak yaşanan terör saldırıları sonrasında iptaller yaşanmış. Ayrıca futbol ve diğer sporlar için de çok geniş bir alan söz konusu.

Starlight Resort Hotel Odaları

side otelleri starlight hotel antalya odalar

Açıkçası otelin bizim kaldığımız standart odaları bile oldukça büyük idi. Özellikle odalarda soyunma odası yapılmış olması ayrıca iyi idi. Buradaki beni şaşırtan detay ise bu odanın kapısının da şifre ile kitlenebilmesi. Böylece kasa kilitler gibi soyunma odanızı da kilitleyebiliyorsunuz. Bu benim ilk defa denk geldiğim ve çok beğendiğim bir özellik oldu. Ayrıca banyo kapıları da oldukça ilginç idi. Banyo kapısı ayrıca banyonun yanındaki tuvaletin de kapısı. Tek kapı ile ihtiyaca göre tuvaleti ihtiyaca göre de banyoyu kilitleyebiliyorsunuz. Odaların temizliği de gayet iyi idi. Bu konuda bir sorun gözüme takılmadı.

Starlight Resort Hotel Havuzları

side otelleri starlight hotel antalya havuz ve deniz

Açıkçası ben otellerde deniz varken havuzu kullanmaya sıcak bakan biri değilim ama burada deniz manzaralı havuzlar keyif yapmak için birebir olabiliyor. Özellikle de deniz suyu arıtılarak doldurulan özel havuz gibi. Buradan faydalanabilmek için ise VIP paket almanız gerekiyor. Hoteldeki bazı alanlar ve hizmetler herşey dahile girmiyor. Bunlar için VIP paket gerekiyor.

Starlight Resort Hotel Denizi Nasıl?

side otelleri starlight hotel antalya plaj 1

Açıkçası deniz denince ben Egeciyim. Ege’deki koylar birinci tercihim. Antalya’da ise Kemer’i tercih ediyorum. Ancak Starlight Resort Hotel’in alabildiğine geniş kumsalı da Antalya’da güzel bir tercih olabilir. Burada çektiğim bazı fotoları Uzak Doğu sahilleri diye paylaşsam çoğu insan farketmeyebilir.

Starlight Resort Hotel Spa’sı

side otelleri starlight hotel antalya spa 3

Otelin spasının çok büyük olduğu söylendiğinde ben içimden herkes genelde öyle söylüyor diye geçiriyordum. Açıkçası birebir gezince olayın ciddiyetini farkettim. 6 bin m2’lik spa gördüklerimin en büyüğü sanırım. Cilt bakımı için bile yer var. (Her ne kadar ben onu dişçi sandalyesi sanmış olsam da:) )

Spa’nın bence en büyük sıkıntısı herşey dahilde sadece hamamdan faydalanabiliyorsunuz. Saunalar için VIP paket almış olmanız gerekiyor. Sauna bölümünde birçok farklı sauna türü ve macera duşları gibi çeşitler var, ancak ben şimdiye kadar spa’sında sauna kullanımını farklılaştıran örneğe denk gelmedim.

Starlight Resort Hotel’de Yemekler Nasıl?

Açıkçası işin içine herşey dahil girdiğinde yemek kalitesi maalesef düşüyor. Hele de bu kadar dev bir otel iseniz. 4 bin kişilik bir otelde herşey dahilde butik otel kahvaltısı beklemek biraz hayalperestlik oluyor. Ancak yerli turistlere özellikle de konser takip eden yerli turiste hitap etmek isteyen otellerin yemek kalitesinin iyi olması gerekiyor.

Yıllardır Rus turistlere belli standartlarda yemek hazırlayan otellerin bir anda bu reflekslerinden kurtulması tabi ki de zor. Üstelik de Side otelleri için fiyat dengesi ortadayken. Side otelleri yıllarca kendini çok daha ucuz konumladı. Belek otelleri Side otellerine göre çok daha kötü bir denize sahip iken daha üst fiyatlarda kendini konumlamayı başardı.

Side otelleri için insanların ödemeyi kabul ettikleri fiyat ile Belek otelleri için aynı değil. Bu da ister istemez yapılabileceklerin önüne set kuruyor.  Ancak günün sonunda parayı ödeyen turist mazeretlerle ilgilenmiyor.

Otelde bu konuda atılmış adımları da yok saymamak lazım tabi.

Örneğin yerli turistler için hazırlanan mangal şöleninde bir mangal ziyafeti çekiyorsunuz.

Yerli turistler için ayrıca kumda Türk kahvesi hizmeti de başlatılmış. Terli turistlerin önem verdiği çay konusunda da bence bir atılım yapılmalı. Çay maalesef pek de iyi değil. Hele benim gibi çayı özel olarak bir yerlerden getirtiyorsanız güzel çay arıyorsunuz.

Mongol Restaurant'ının manzarası çok başarılı.
Mongol Restaurant’ının manzarası çok başarılı.
side otelleri starlight hotel antalya mongol restaurant 2

Öte yandan otelde güzel yemek yemek istiyorsanız a la carte’ları deneyebilirsiniz. Tabi bunun için de VIP paket üyesi olmanız gerekiyor. (Herşey dahilde de haftada 1 2 adet a la carte hakkının olması lazım bence)

Bizim deneyimlediğimiz Fransız a la carte restaurant’ta yemekler açıkçası oldukça güzel idi. Ben özellikle et yemeği ve sufleyi çok beğendim. Ana yemek olarak ördek de tercih edebiliyorsunuz.

Öte yandan otelin bence en lezzetli yemeklerinden biri de öğlenleri yapılan gözlemelerdi. Saat 16:30’a kadar yapılan bu gözleme 16:30 olmadan bitiyor. Ciddi rağbet var. Kesinlikle ıskalamayın derim.

Starlight Resort Hotel Eğlence

Otel yöneticileri Türk turistlere yönelince eksik olan eğlence ayaklarını artıya çevirme kararı alıyor. Bu konuda atılan adımlar da cidden çok belli oluyor. Öncelikle buna mangal şöleninde denk geldik. Bir yandan siz mangal partisinde kebapların ızgaraların tadını çıkartırken bir yandan da dans şovlarının tadını çıkartıyorsunuz. Bu şovlar içinden özellikle Mongol dansı oldukça etkileyici idi.

Ayrıca çalan müziklerde birçok misafir de kendini tutamayıp eğlenceye kendilerini kaptırıyordu. Özellikle eğlencenin yaşı olmadığını gösteren bu teyzeleri muhakkak izlemeniz lazım.

Tabi otelde eğlence sadece mangal partisi ile sınırlı değildi. Bu yaz bir ünlüler geçidine dönüşecek otelde açılışı Yavuz Seçkin yaptı. Yavuz Seçkin yaptığı esprilerle izleyicileri Funda Arar konserine hazırladı.

Starlight Resort Hotel Fiyatlar Nasıl?

Side otellerinde genellikle fiyatlar biraz daha ucuz oluyor. Ancak bu kadar ünlünün bir maliyeti olacak. En dolu sezonda herşey dahil için söylenen rakam kişi başı 350 TL seviyelerinde. Yine de booking.com ve tatilsepeti’nden fiyatları kontrol etmekte fayda var. Uygun fiyatlı otel bulmak için birçok kanaldan karşılaştırma yapmanızı öneririm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz