Şöyle tam da ünlü yazarın dediği gibi ‘çılgın kalabalıktan uzakta’ hatta kelimenin tam anlamıyla bir masal diyarında biraz kafa dağıtmak isterseniz, yeni keşiflere de açıksanız, buyurun Colmar‘a. Neden olmasın! Fransa’nın kuzey doğusunda Almanya ve İsviçre sınırında yer alan küçük kasaba Colmar belki de sizi bekliyor.

İnsanların modern kıyafetleri de olmasa “geçmişte donmuş” gibi görünen bu küçük kasaba Fransa‘nın Alsace bölgesinde. Kuruluşu 9’uncu yüzyıla kadar uzanan Colmar, Alsace Şarap Yolu üzerinde bulunuyor. Hatta “şarabın başkenti” olarak biliniyor. Colmar denince Türkiye’de Colmar’da gezilecek ve görülecek yerler, Colmar’da nerede ne yenir, Colmar’a nasıl gidilir pek bir resim oluşmuyor. Colmar gezi notlarımdan sizler için bir Colmar gezi rehberi hazırladın. Hazırsanız buyurun başlayalım gezimize.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Colmar Hakkında

Çok fazla sıkmadan kasabanın tarihine ilişkin bir kaç noktayı belirtelim önce. Böylece kasaba için kullanan “masal gibi” deyiminin ne kadar doğru olduğunu hakkıyla anlatabiliriz belki.

9. yüzyılda kurulan Colmar 1226 yılında İmparator II. Frederick’den bağımsız imparatorluk şehri statüsünü alıyor. Sonra İsveç ardından da Fransa himayesine giriyor. İlerleyen zamanlarda ise Fransa ile Almanya arasında gidip geliyor. Bir ona bir buna derken 1945 yılındaki Colmar Savaşı sonrasında Fransa toprağı oluveriyor.

Sanırım bu kadar tarih yeter. Konunun meraklıları ya zaten bütün ayrıntıları biliyordur ya da araştırıp öğrenecektir. Biz olayın gezi kısmına dönelim.

Fransa Colmar’a Nasıl Gidilir?

Sanki şeker hamuru ve çikolatadan yapılmış gibi görünen rengarenk evleri, taş döşeli daracık sokaklarıyla insanı gerçekten de geçmişte yolculuğa çıkaran kasabaya ulaşmanın en kolay yolu, uygun fiyatlı uçak bileti bulup İsviçre‘nin Basel kentindeki Mulhouse EuroAirport‘a ulaşmak.

Üç saati biraz aşan bir yolculuktan sonra Basel’e ulaşılıyor. Gümrük, pasaport işlemleri dedikten sonra daha ilk adımda sizi ilginç bir deneyim bekliyor.

Bir Havalimanı Üç Ülke

Bu havaalanının üç tane çıkışı var ve her biri başka bir ülkeye açılıyor. Biri Fransa’ya, biri İsviçre’ye diğeri de Almanya’ya.

Şehre ulaşmak için birkaç seçenek var. Biri Basel’in kent merkezine ulaşıp (ki 50 numaralı otobüs bu) sonra da merkez tren istasyonundan yaklaşık 50 dakikalık bir yolculukla bu masal diyarına ulaşmak.

Bu hoşunuza gitmediyse Strasbourg’a gidip belki oraları biraz gezip daha sonra trenle Colmar’a gidebilirsiniz. Bu masal diyarına Almanya’nın Stuttgart kentinden de ulaşmak mümkün.

Anlaşılacağı üzere burası, sadece Fransa’nın Alsace bölgesinin sevimli bir kasabası olmakla kalmayıp aynı zamanda ziyaretçilere kısa sürelerle Almanya ve İsviçre’yi gezme imkanı da veriyor.

Colmar’da Görülecek Yerler

Neyse, biz şimdilik Colmar’a geri dönelim. Kasabanın girişinde sizi ‘tanıdık’ bir yüz karşılayacak. Özgürlük Heykeli… Evet, bildiniz! Hani şu New York kentinin hatta belki de tüm ABD’nin simgesi olan o heykel. “Neden” derseniz, bu yapıtı tasarlayan heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi. Colmar doğumlu. Yani kasabanın en ünlü kişisi.

Meraklıları için hemen belirtelim, Colmar’da bir Bartholdi Müzesi‘nin yanı sıra adını taşıyan bir lise ve şık bir restoran da var.

Fransa Colmar Gezi Rehberi Colmar Gezilecek Yerler
Taş döşeli sokaklarda Bartholdi’nin tasarladığı Özgürlük Heykeli figürü pırıl pırıl parlıyor.

Ama Bartholdi’ye saygılarını göstermek için bununla da yetinmemiş yerel yönetim. Taş döşeli sokaklarda yol işareti olarak altın rengi üçgen bir plaka üzerine yerleştirilmiş bir Özgürlük Heykeli figürünü görmek mümkün. İşte bu yüzden burada dolaşırken her ne kadar zor olsa da zaman zaman bakışlarınızı tarihe meraklı olanların ‘aklını uçuran” o binalardan yere doğru da çevirin.

Colmar’da Gezilecek Yerler

Aslında başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan şehrin dar sokaklarında başına buyruk bir şekilde dolaşıp, gördüklerinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Hatta öyle ki gördüğünüz her binaya, her küçük kanala, binaların mimarisindeki her ayrıntıya kapılıp yemeyi içmeyi bile unutarak saatlerce etrafı seyredebilir ya da delirmiş gibi fotoğraf çekebilirsiniz.

Ama biz yine de Colmar’da gezilecek yerleri kısaca bir anlatalım.

Küçük Venedik, Minicik Venedik

Kasabanın en ünlü bölgesi “Küçük Venedik” (Petite Venice) denilen yer. Burası rengarenk binaları, aslında Venedik’te olduğundan çok daha dar ve kısa kanallarıyla kelimenin tam anlamıyla bir peri masalının “ana üssü” gibi. Eğer bahar ve yaz aylarında gelmişseniz, gondollarla bir gezintiye çıkıp kasabaya bir de o açıdan bakabilirsiniz.

Bu kalp figürleriyle ilgili öyle öyküler anlatılıyor ki!

Bunu anlatmışken, bir ayrıntıyı da atlamayalım. Bu güzel kasabada gezinirken tarihi dokusunu yitirmemiş binaların tahtadan panjurlarını ve onların üzerindeki şekilleri gözden kaçırmak mümkün değil. Bunların her birinin bir anlamı var. Bazı Colmar sakinlerinin anlattığına göre panjurlardaki kalp şekli o evde evlenme çağında bir genç kızın olduğunu simgelermiş geçmişte. Hatta o kız evlenip yuvasını kurduktan sonra da o kalp figürünün arkası bir ahşapla kapatılırmış.

Maison de Têtes (Kafalar Evi)

Geçmişi 1600’lere kadar uzanan Kafalar Evi adını üzerindeki kafa figürlerinden alıyor. Colmar’ın en gözde otel ve restoranlarından biri.

Neyse, gezilecek yerlere devam edelim. Colmar’da gezinirken mutlaka ama mutlaka Maison des Têtes yani Kafalar Evi karşınıza çıkacak. Şimdilerde restoran olarak kullanılan bu bina, kasabadaki en ünlü yapılardan biri.

Müzeler

Unterlinden Müzesi, güzel sanatlar meraklıları için. Bartholdi Müzesi‘ne zaten gideceksiniz. Ama içeri girmeseniz bile en azından bahçesinde durup o muhteşem heykelin keyfini çıkarın.

Oyuncak Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Adolph House görülmesi gereken yerler. Ama bazı yerler var ki zaten oraları gözden kaçırmanız mümkün değil. Bunlardan biri de Pfister Evi. Burası kasabanın en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden biri.

Marché Couvert

Fransa Colmar Gezi Rehberi Colmar Gezilecek Yerler pazar yeri
Rengarenk sokaklarda rengarenk pazar.

Marché Couvert, bildiğimiz belediye halk pazarları gibi bir yer, yani kapalı bir pazar. Küçük Venedik’teki bu pazarın binası daha uzaklardan sizi kendine çağırıyor. İçeri girdiğinizde ise rengarenk tezgahları, küçük büfeleriyle sizi avucunun içine alıyor ve hiçbir şey almaya niyetiniz yoksa bile orada uzun uzun vakit geçirebiliyorsunuz.

Bu arada not edelim, perşembe günleri bu kapalı pazarın hemen önüne bildiğimiz semt pazarlarından biri kuruluyor.

Schwendi Çeşmesi, Hansi Müzesi, St. Martin Katedrali de kasabanın görmeden gelinmemesi gereken yerlerinden.

Colmar’dan Ne Alınır?

Burada da birçok turistik kentte olduğu gibi hediyelik eşya mağazaları var. Ama pek çok yerdeki aynı türden mağazalar gibi “yüksek sesle” bağırmıyorlar, o yüzden hatıra ya da hediyelik bir şeyler arıyorsanız dikkatli olmanız gerek.

Mağaza sahipleri ya da çalışanları da “buradan bir şey almadan çıkmak yasak” mesajı vermiyor kimseye. İsterseniz mağazada saatlerce kalıp etrafa bakının kimse gelip bir şey söylemiyor.
Colmar’dan alınabilecek en güzel şey belki de şarap. Ne de olsa Alsace şarap başkenti burası.

Colmar’da Nerede Ne Yenir?

Colmar’ın en ünlü kişisi Bartholdi’nin daını taşıyan restoran hem yerel halkın hem de turistlerin uğrak yerlerinden.

Burada vitrinleriyle iştah açan birçok pastane ve yine aynı şekilde çok sayıda restoran var. Eğer kasabanın ruhuna uygun bir mekanda yemek istiyorsanız, Bartholdi Restoran tam size göre. Bu ünlü sanatçının adını taşıyan restoranda bölgeye özgü şekilde pişirilmiş ördek ya da balık yiyebilir, yemeğinizi meyveli bir tatlıyla taçlandırabilirsiniz.

La Marechal Hotel’in restoranı da hem ortamıyla hem de yemekleriyle tercih edilebilecek bir mekan. Bu restoranın yemekleri bir yana özellikle şarapları uzun süre sizi masada tutmaya yetecek türden.

Colmar’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Burası elbette yabancı bir ülkede yabancı bir kasaba ve ana dilleri Fransızca. Ama inanın kendinizi hiç de yabancı hissetmeyeceksiniz. Hatta bunun için İngilizce, Almanca ya da Fransızca bilmenize bile gerek yok desek!

Avrupa’da yoğun bir Türk nüfus olduğu malum. Elbette burada da durum değişmiyor. Kentin tarihi merkezinde değil ama yeni kasaba civarında bir Türk mahallesi var. Ayrıca gittiğiniz bazı restoranlarda masanıza servis yapan garsonlardan biri size Türkçe “iyi akşamlar” derse yine şaşırmayın.

Tabii bunları söyledikten sonra kasabanın çıkışında On Numara Çiğ Köfte tabelasını görmek de sürpriz olmayacak.

Bunu anlattıktan sonra Fransızcanın yanı sıra Almancanın konuşulduğunu da ekleyelim.

Colmar’a Ne Zaman Gidilir?

Ne zaman isterseniz o zaman tabii ki! Ama yine de Küçük Venedik’te kanallara doğru eğilen ya da pencerelerden sokağı seyreder gibi görünen çiçekler eşliğinde bu güzellikleri görebilmek için Nisan ile Ağustos arasında bir zaman dilimi seçmek daha mantıklı. Biz mart ayının ikinci yarısında oradaydık ve kaldığımız dört günün üçünde hiç güneş görmedik.

Olsun, yine de bir masalın, içine düşmek güzeldi. Hatta öylesine güzeldi ki bir ara “acaba bu lezzetli şarapları fazla kaçırdık da hayal mi görüyoruz” diye düşünmedik değil.

Yazar Hakkında: Nazan Mengü

İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’na girdi İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Dört yıllık okulunu altı yılda tamamlayıp yazılı basında çalışmaya başladı. Yıllarca kültür sanat muhabirliği yaptı. O dönemde arkeolojik kazı bölgelerine düzenlenen iş gezilerini hiç kaçırmazdı. Sonra birden kendini internet medyasında magazin editörü olarak buldu. Hollywood ünlülerinin nereye gittiği kiminle gezip dolaştığı “mesleki ilgi alanına” giriyor. İkinci Yeni şairlerinin hayranı. Uçak korkusuna yenilmediği zamanlarda gezmeyi seviyor. Aslında en büyük hayali “gezip gezip yazmak”, yani seyahat yazarı olmak. Turistik kataloglara mesafeli yaklaşır, gezmeden önce “dersine çalışıp” okur ve araştırır. Sosyal medya üzerinden gideceği yerde yaşayan “tanıdıklar” edinir ve ilk elden bilgi alır.

12 YORUMLAR

 1. Peki nasıl olucak vize olayı Fransa’dan ilk kez schengen alıp İsviçre basele girebilmek mümkün mü bizde gitmek istiyoruz ama bu durum kafa karıştırıyor teşekkürler cvp için şimdiden

  • Bence ilk defa vize alıyorsanız Fransa’dan giriş yapmanızı tavsiye ederim. Sonraki vizelerde sorun olmasın diye. Basel’e Mulhouse havalimanından giderseniz olmadı girişi Fransa tarafına yapın. Sonra oradan otobüsle Basel’e geçersiniz.

 2. Alsace Colmar

  Alsace Colmar
  Fransa’nın doğu bölgesi
  Bende ayrı bir sevgisi
  Yozgat’tan colmar köprüsü
  Kurdum ben sevdiğim

  Alsace Colmar
  Sıra sıra dizili bağlar
  Petite venis’de gondollar var
  Özgürlük heykelinin mimarı
  Bu şehirden sevdiğim

  Alsace Colmar
  İlginç mimarisiyle evleri
  Görmeye değer müzeleri
  Fransızca ve alsace’ca dilleri
  Konuşurlar sevdiğim

  Alsace Colmar
  Çınar bu şehirde yaşar
  Champ de mars parkta
  Yazdığım bir eser
  Senini için yar sevdiğim

  Bekir Çınar

 3. Merhaba, biraz önce instagramda bir yorum okudum, yeniyil sonrasi ocak şubat mart ayları cazibesi yok ve yemek yeme yerleri çoğunlukla kapalı, aç kalıyorsunuz diye. Sadece yaz ve noel zamanı guzel aksi taktirde gimek cok anlamlı değil şeklinde.
  Martin 3. haftası Basel’e ucusum var. Henüz herhangi bir şehirden otel ayirmadim. Amacım colmarda konaklamak ve köyleri gezmekti. Ancak bu yorum beni biraz düşündürdü. Sadece 3 günüm var. Yazınızda mart ayinda orda olduğunuzu belirtmissiniz. Bu konuda fikrinizi almak isterim. Gerçekten çoğu yer kapalı mi? Eger böyle ise alternatif olarak basel yada strazburg da konaklamak daha mantıklı olabilir mi?

  • Pınar Hanım umarım bu yorumu görebilirsiniz. Ben de 2024 mart ayına bilet aldım ve dediğiniz yorumlarla karşılaştım siz gittiniz mi?Gittiyseniz nasıl bir program ile gezdiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz