İspanya‘nın turizm açısından en önemli, büyüklük anlamında ise ikinci şehri olan Barselona’ya seneler içinde hep iş için gitmiştim. Bu sefer de keyfe keder gideyim, kampanyadan da 260 TL’ye gidiş dönü bilet düşürünce aylar önceden aldım biletimi. Sonra da zamanı gelince atladım uçağa gittim. Barselona’da gezip gördüklerimi daha önce sizlerle paylaştım. Ama biz Türkler gezilip görülecek yerlerden çok daha fazla Barselona’da nerede ne yenir, ne içilir, İspanya’nın meşhur yemekleri neler bunları merak ediyoruz. Bende hem deneyimlediğim hem de gezim öncesi yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgiler eşliğinde size bir Barselona yeme içme rehberi hazırladım.

Barselona mutfağı denince ilk akla gelen yemekler genelde tapas, paella, deniz kabukluları ve churros (xurros) oluyor. Ancak şunu baştan demeliyim ki bu yemeklerin hiçbiri Barselona’ya özgü yemekler değil. Bunlar daha çok İspanya’nın meşhur yemekleri ve Barselona da ülkenin en zengin şehirlerinden biri olunca burada bu yemekleri güzel yapan restoranlar oluyor demek yanlış olmaz.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

İspanya’nın Meşhur Yemekleri

Ciutat Comtal Barselona

Tapasın Hikayesi

Aslında tapas ve paella’nın oldukça ilginç bir hikayesi var. 30 yıl savaşlarının olduğu yıllarda Avrupa’da hastalıkların su ile bulaştığına dair bir inanış vardı. Bu da insanların yıkanmamasına neden oluyordu. Hal böyle olunca da hijyen kaynaklı hastalıklar ve sıtma İspanya’yı da etkisi altına almıştı. İşte sıtmanın yaygın olduğu o günlerde barlarda içki istendiğinde içkiye sinek konmasın diye bardağın üstü kapatılıyor. Barmenler zamanla bardakların üstündeki kapaklara ufak atıştırmalık mezeler koymaya başlıyor. Bu mezelere İspanyolca’da “tıkamak” anlamına gelen “tapar” fiilinden türetilen tapas adı veriliyor.

Mekan isimlerine tıklayarak Googlemaps konumlarını görebilirsiniz.

Barselona’da En İyi Tapas Nerede Yenir?

Barselona’da tapas fiyatları genelde 4 ile 12 Euro arası değişiyor. Deniz mahsüllerinin olduğu tapaslar daha pahalı oluyor. Barselona’nın en iyi tapas mekanı olarak çoğu yerde Ciudad Condal adı geçiyor. Bar Celta Pulperia tapasları kadar ahtapotları ile de meşhur bir yer. Hatta bu konuda şehrin en en iyisi olarak gösterenler de var. Quimet & Quimet de 1914’ten beri hizmet veren bir aile işletmesi. Cerveceria Catalana da yine şehrin tapas konusunda önde gelen mekanlarından bir diğeri. Burası da özellikle patatas bravas konusunda oldukça iddialı bir yer.

Paella’nın Hikayesi

Meşhur paella aslında Valensiya’dan çıkan bir yemek. Bir nevi İspnayol aşuresi olarak adlandırılabilecek olan bu yemek adını yapıldığı tavadan alıyor. Orijinal versiyonu pirinç ve tavukla yapılıyor. Tabi bugün İspanya’da popüler olan versiyon deniz ürünleri ile servis edilen. Paella’nın da 17. yy’da hijyen kaynaklı hastalıklardan dolayı yaşadığı bir değişim süreci var. O dönem tavuklu pilav olarak adlandırabileceğimiz bu yemeği yiyen ölüyor. Bu ölümleri önlemek için paella’nın içine güçlü bir antiseptik olan safran katmaya başlıyorlar. Osmanlı mutfağında da kişniş ve altın tozu bir dönem antiseptik özellikleri nedeniyle yemeklerde kullanılmış. Yıllar içinde sıtma tehlikesi geçince safran da pahalı olduğu için birçok mekan paella’da safran kullanmayı bırakıyor. Onun yerine ise safran ile aynı rengi veren aspir bitkisi kullanılıyor. Açıkçası aspir östrojenik yani kadınsal hormon salgılamayı destekleyen bir bitki olduğu için erkeklere pek önerilmiyor.

Barselona’da En İyi Paella Nerede Yenir?

Şehirde birçok turistik mekanda paella çok da taze gelmeyebiliyor. O yüzden kaliteli yerlere gitmekte fayda var. Tabi kaliteli yerlere gidince de fiyatlar biraz artabiliyor. Eli yüzü düzgün bir paella normalde 15 Euro’larda başlıyor. Genelde paella 2 kişiye yetecek kadar büyük geliyor. Daha düzgün yerlerde fiyat 60 Euro’lara kadar çıkabiliyor. Ortalamada 30-35 Euro gözden çıkarmak gerekebiliyor. Şehirde paella konusunda başlıca yerler 7 Portes, Can Majo, Pez Vela ve Restaurante Salamanca

Churros Hikayesi

Barselona xurreria laietanaKimilerine göre Portekizli gemicilerin Çinliler’den arakladığı, kimilerine göre ise İspanyol çobanların churra adlı koyunların boynuzuna benzetip churros adını verdiği, rivayete göre de engizisyon mahkemelerinden kaçan İspanyol yahudileri tarafından Osmanlı’ya gelmesi ile bizde halka tatlısı (diğer bir adı ile kerhane tatlısı) olarak evrilen tatlı.

Barselona’da En İyi Churros Nerede Yenir?

Barselona’da yeme içme konusunda fiyatı en makul yiyeceklerin başında churros geliyor. Yanında sıcak çikolata ile bir tabak churros’u 3,6 Euro’ya aldım. Ama churros çeşidine göre fiyatlar değişebiliyor. İçi nutellalı tek bir churros’a da 2 Euro ödedim. Şehirde önerebileceğim başlıca xurros (churros) mekanları ise Xurreria Laietana, Xurreria Banys Nous. 

Barselona’da Deniz Ürünleri Nerede Yenir?

Barselona deniz ürünleriŞehir özellikle deniz ürünleri sevenlerin de favori adreslerinden biri. Tabi söz konusu deniz ürünleri olunca fiyatlar çok daha yukarı çıkıyor. Barselona’da ortalama bir mekanda deniz ürünleri yiyecekseniz kişi başı 40 Euro ve üstünü gözden çıkarmanız lazım. Batufumerio, Agua, Can Majo, Salamanca, La Barcelonetta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz