Tarih meraklısı gezgin deyince benim aklıma ilk olarak Ahmet Yeşiltepe gelir. Açıkçası onun yanında kendime gezgin demeye utanırım. Gittiği her yerin tarihini belki oranın yerellerinden çok daha iyi şekilde öğrenir. Onunla kendi memleketinize gitseniz sanırım benim memleketimde bunlar da mı varmış dersiniz. Kendisi özellikle son zamanlarda çektiği “Türklerin İzinde” belgeselleriyle birçoklarımızda tarihi gezileri ve kültür turlarını özendiriyor.

Tabi bu tür destinasyonlardan keyif alabilmek için öncelikle öncelikle bazı temel destinasyonları görmek gerekiyor. Bir nevi türev integral öğrenmeden önce toplama çıkarma öğrenmek gibi. Tarihi destinasyonlar deyince de ilk akla gelen popüler ülkeler Çin, Mısır ve İtalya oluyor. Bu ülkeleri gezdikten sonra siz de belki Ahmet Yeşiltepe gibi farklı tarihlerin peşinden koşabilirsiniz. Ben açıkçası bu destinayonlardan Çin dışındakileri gezme fırsatı buldum.  Prontotour Blog’un paylaştığı keyifli görsel ve bilgilerin eşliğinde işte tarih severlerin mutlak görmesi gereken 3 destinasyon:

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Tarihi destinasyonlar 1.0

ROMA

Tarihi Roma şehri, efsaneye göre ikiz kardeşi Remus’u öldürdükten sonra M.Ö. 753 tarihinde Romulus tarafından inşa edildi. 2800 yıllık tarihinde birçok krallığa ve imparatorluğa başkentlik yapmış olan bir şehir Roma. Üzerinde her bir krallık ve imparatorluğun ayak izlerini barındırıyor.

Adeta bir açık hava müzesini andıran Roma’da tarihi öneme sahip birçok eser mevcut. En etkileyici anıtlardan bir tanesi M.S 80 yılında yapımı tamamlanan ünlü Kolezyum. Roma İmparatorluğu’nun eğlence ve gösteri merkezi olan 70 bin kapasiteli Kolezyum Roma tarihinde önemli bir yere sahip. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı, infazların gerçekleştirildiği, imparatorların Roma halkıyla buluştuğu, çeşitli canlandırmaların yapıldığı antik bir anıt. Turistler için Roma’nın en çok ilgi gören yerlerinden bir tanesini oluşturuyor.

Kolezyum haricinde ‘’tanrıların tapınağı’’ ismiyle anılan Pantheon, San Giovanni Bazilikası, Roma’nın içerisinde yer alan tarihi Vatikan şehri, San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli, Trevi Çeşmesi, Navano Meydanı Roma’nın tarihini gözler önüne seren diğer yerlerden bazıları. Şehre yapılan bir ziyaret Roma Tarihi kitaplarının uyandırmakta zorlandığı ilgiyi fazlasıyla uyandırıyor.

MISIR

Minolta DSCMısır, en büyüleyici ülkeler arasında yer alıyor. Firavunların, çöllerin ve piramitlerin ülkesi Mısır… Kadim bir geçmişe sahip olan Mısır turistler için her zaman ilgi çekici bir ülke olmuştur. Bu ülkeye yapacağımız bir seyahat mistik bir masalın içerisine adım atmak kadar ilgi uyandırıyor.

 

7 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Mısır’ın en gözde noktalarından biri elbette piramitler. Sırrı hala çözülemeyen, birçok efsaneye konu olan, günümüzde dahi nasıl inşa edildiği hayretler uyandıran bu muhteşem yapılar 43 yüzyıldır hala ilk günkü yerlerinde duruyor.

Kahire, İskenderiye gibi tarihsel öneme sahip şehirleri, Hz. Musa’nın asasını vurunca ortadan ikiye yarıldığına inanılan Kızıldeniz’i, Firavunların mezarlarını ve mumyalarını görme şansını yaşayacağınız Mısır seyahati tarih ve medeniyetlere ilgi duyan seyahat severlere hitap ediyor.

ÇİN

Ejderhaların ülkesi Çin, köklü tarihe sahip olan başka bir ülke. 6 bin yıllık geçmişi olduğu söyleniyor. Tarihteki birçok önemli buluşun çıkış noktası olan bu kadim coğrafya tarihi önemi ve mimari ihtişamıyla dünyanın en çekici konumlarından biri olarak görülüyor.

Sadece Çin Seddi bile tarih meraklısı seyahat severler için Çin seyahatini cazip kılmaya yetecek bir yapı. Tarih kitaplarında adını sıkça duyduğumuz Çin Seddi’nin üzerinde yürüyüş yapmak, mükemmel bir seyahat deneyimi olacaktır.

Tarihi destinasyonlar Çin (2)

Budizm, Taoizm ve diğer yerel dinlerin yaşandığı yer olan dünyanın en kalabalık bölgesinde birbirinden ihtişamlı tapınaklar ve mimari harikalar bulunuyor. Tarihin yanında biraz da mimariye ilginiz varsa Çin, gidebileceğiniz en iyi seyahat noktalarından biri olabilir.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz