Bundan 1 hafta önce Ordu‘ya gitmeden çevremdeki insanlardan nerelere uğramam ve nerelerde hangi lezzetleri tatmam gerektiğine dair tüyolar toplamaya başladım. Bu tüyolardan bir tanesi beni oldukça şaşırttı. Birkaç farklı kişiden Ordu’da dondurma yemem söylendi. Daha bir hafta öncesine kadar Ordu’nun dondurmasının bu kadar meşhur olduğundan haberim yoktu. Hatta oraya yaklaşık 1 yıl önce taşınan kuzenimin de. Ancak bilgi birikimine çok güvendiğim Ordulu bir rehber arkadaşım “İtalya ve İspanya ile karşılaştırdığım zaman da çok iyi dondurma yapıyorlar” diyecek kadar iddialı konuşunca buraya gitmem farz oldu.

Seyahatimin son gününde buranın meşhur Denizciler Dondurma Salonuna da yolumu düşürdüm. Burası yaklaşık 70 yıldır faaliyet gösteren 3 kuşaktır devam eden bir işletme. Dışarıdan bakıldığında hala o geleneksel halini koruyor. Açıkçası burasını bana önermeseler dondurma yemek için mola verir miydim, pek emin değilim.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Denizciler Dondurma Salonu Hakkında

Önerildiği üzere sade dondurma siparişi verdim. Sipariş geldiğinde şaşırabilirsiniz. “Ben sade istemiştim neden karamelli geldi?” diye sakın çıkışmayın. Burada sade dondurma karamelli dondurma renginde geliyor. Bunun nedeni ise içinde kullanılan süt ve sahlepten kaynaklanıyor.

Bizim beyaz rengine alıştığımız sade dondurmalarda pastörize süt kullanılıyor. Oysaki burada köylerden gidip özel olarak yağı alınmamış hakiki süt kullanılıyor. Ayrıca dondurmada kullanılan salep de özel olarak Burdur’dan geliyor. Üstelik bu dondurma 15 dakikada makinada hazırlanmıyor. Alınan köy sütü 8 9 saat kaynatılıyor ve yaklaşık 3 günlük bir süreç sonrası hazır hale geliyor. Hal böyle olunca da bu tür nadir kalmış dondurma zanaatkarları için de gerekirse Ordu’ya da gidiliyor.

Nasıl Gidilir?

Burası şehrin merkezinde en işlek caddesinde yer alıyor. Ordu’nun İstiklal Caddesi denilebilecek Fidangör Caddesi’ne girmeden kime sorsanız size burayı gösterirler.

Denizciler Dondurma Salonu

Süleyman Felek Cad. No:9/A Fidangör – ORDU

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, Ordu ya gittiğinize göre Boztepe yede çıkmışsınızdır, Teleferikle Boztepeye çıkanları ilk ne görüyor? “Kahraman Maraş Dondurmacılarını” Boztepede her mekanda Kahraman Maraş Dondurması satılıyor. Bir an kendinizi Maraş da hissediyorsunuz. Sizin bahsettiğiniz Ordu’nun O “Meşhur Dondurması” Boztepe de malesef yok. Yerel turizm yetkilerinin bilgisine.
    Saygılar bizden.

  2. […] ‘Ordu Sadesi’ denilen dondurmadan bahsetmek istiyorum. Bunun için doğru adres tabi ki de Denizciler Dondurma Salonu. Dışardan baktığınızda 90’lar dondurma salonu havasını hala koruyan ve biri size […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz