Geçtiğimiz günlerde Uçmakdere’den başlayan ve Şarköy’e kadar devam eden Miras Yolu projesini keşfe çıkmak için yola koyulduk. Bunun için de Volkswagen’den Yeni Amarok V6 3 litre motora sahip dizel otomatik aracını ödünç aldık. Volkswagen Amarok ile yaklaşık o gün git gel 450 km yol yaptık. Benim diğer 2 gün de araçla ile yaptığım yaklaşık 50 Km yol hesap edilirse 3 günde 500 km’ye yakın yol yaptığım araç hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Ne Test Ettim?

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-5

Volkswagen Amarok V6 3 litre dizel otomatik

Alternatifleri Neler?

Toyota Hilux, Nissan Navara, Ford Ranger ilk bakışta aklıma gelen rakipleri.

Volkswagen Amarok V6 3 Litre Dizel Otomatik Teknik Özellikleri

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-otomatik-teknik-ozellikleri

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-otomatik-teknik-ozellikleri-2

Volkswagen Amarok V6 3 Litre Dizel Otomatik Yakıt Tüketimi

80 litre yakıt ve 13 litre de Ad Blue deposuna sahip Amarok’un yakıt tüketimi de aslında oldukça iyi. 2 tonluk bu canavarla ben de test sürüşü esnasında 8-9 litre bandında seyrettim. Dönüş yolunda hız yapmama rağmen 10 litre ortalamayı pek aşamadık.

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-otomatik-yakit-tuketimi-ve-performans

Volkswagen Amarok Ne Demek?

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-8

Türkiye’de Volkswagen markası marka yazılı konusunda en çok problem yaşayan markalardan biri. Öyle ki Google aramalarında çoğu zaman düzgün yazabilmek adına “vw” şeklinde arama yapılıyor. Bazen o bile yanlış yazılıp “wv” yazanlar da oluyor. Wolksvagen mı Wolkswagen mı ya da Volksvagen mı yazanlar dersiniz. Markanın kendi adını ne kadar demek biz Türkler için zor olsa da model isimleri ise bir o kadar kolay oluyor.

Amarok da yine kolay akılda kalan ve hemen benimsenen model isimlerinden biri. Peki ne demek bu Amarok? Adını nerden alıyor? Volkswagen’ın 2010 yılında pick up pazarına girdiği bu otomobili adını Eskimo mitolojilerinde alıyor. Amarok Eskimo mitolojisinde kurt anlamına geliyor.

Volkswagen Amarok Sürüş İzlenimlerim

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-14

Otomobili pazartesi günü öğle vakti alıp, çarşamba sabah teslim ettim. Açıkçası çoğunlukla salı günü Miras Yolu rotası esnasında kullandım. Toplamda 3 günde 500 km civarı bir yolculuk gerçekleştirdim. Aracı arazi şartlarında test etme imkanımız olmadı. Ancak Miras Yolu rotası esnasında oldukça bozuk yollardan da geçtik. Açıkçası yolculuk esnasında iyi ki Amarok ile bu yola çıkmışız dedik. Ancak bu yol şartları herhangi bir pick up ya da SUV’nin de zorlanmayacağı şartlardı.

Nelerini Beğendim?

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-18

Yolculuk esnasında gözüme çarpan aracın artıları şöyle idi:

 • Öncelikle oldukça kuvvetli bir motora sahip. 2 tonluk araçla çok kolaylıkla araç sollayabiliyorsunuz. Tabiri caizse yağ gibi akıyor, bir anda ivmeleniyor.
 • Yola çıktığımız gün gerçekten de rüzgarın oldukça kuvvetli olduğu bir gündü. Ancak rüzgar sesini aracın içine kesinlikle almıyor. Bu açıdan aracın ses yalıtımı oldukça iyi.
 • Otomobilin iç mekanında bir önceki modele göre ciddi değişimler olmuş. Bir pick up’tan daha çok binek otomobil gibi. Birebir olmasa da çok yakın olmuş.
 • Arka kamera sayesinde bu dev cüsseli aracı park etme işiniz oldukça kolaylaşıyor. Bu kamera olmadan bu cüssede bir aracı dar alanlara parketmek pek de kolay değil.
 • Aracın cüssesi sayesinde sizi yolda pek taciz eden olmuyor. Tam tersine selektör yapmanızla yolu almanız bir oluyor.
 • Yenilenen Amarok’da öndeki fren diskleri büyütülürken arkada da kampanya yerine disk kullanılmaya başlamış. Böylece bu güçlü motoru dizginleyecek bir fren mekanizması sağlanmış.
 • Bence segmentinin en yakışıklı tasarımına sahip otomobil olarak Amarok ön plana çıkıyor
 • Overboast teknolojisi: Özellikle 3 ve 4. viteslerde gazı köklediğinizde motor kısa süreliğine ekstra 40 beygir güç veriyor
 • Sürekli 4×4 sistemi: Aniden değişen zemin şartlarında gücü tutunmanın daha az aldığı tekerden çekip daha yüksek olduğu tekere hızlı bir şekilde aktarıp sürüşü güvenli hale getiriyor.
 • 8 İleri ZF Şanzıman: Açıkçası Volkswagen’lerin çoğunda kullanılan meşhur DSG otomatik şanzımanın yerinde BMW, Bentley gibi markaların da kullandığı 8 ileri otomatik ZF şanzıman bu otomobilde de kullanılıyor.
Nelerini Beğenmedim?

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-16

 • Araç her ne kadar rüzgar sesini içeri vermese de yüksek devirde yol ve motor sesini içeri veriyor
 • Çok ciddi bir arka kasası olsa da, kişisel çanta vb… eşyalarınızı koyacağınız bir bagaj alanı yok. Bunun için kasanın üstünü kapatmanız gerekiyor.
 • Vergisi:  4×4 pick uplar ticari araç yerine arazi aracı olarak sınıflandırıldığı için yıllık MTV’si motor kapasitesine göre hesaplanıyor. Bu yüzden dolayı da 3 litrelik Amarok sahipleri yılda 5997 TL ödeyecek. Eğer ticari araç olarak sınıflandırılsaydı 1350 TL olacaktı. Tabi bu rakamların 2017 yılında yeniden revize edildi. Şimdi aracın vergisi 6019 TL oldu.

3 Litre V6 Dizel Motor Nasıl?

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-20

Amarok’larda şimdiye kadar 2 litre motorlar tercih ediliyorken artık bu 3 litrelik V6 dizel motor da opsiyonlar arasına kondu. Bu segmentteki ilk 3 litre dizel motor Volkswagen ailesinde birçok farklı otomobilde de kullanılıyor. Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne ilk akılma gelenler. Tabi bu motor araçlar arası geçişlerde çeşitli ayar değişikliklerine uğruyor. Touareg’den Amarok’a geçişte bir ufak güç kaybı yaşanmış. Ancak yine de 3 litrelik V6 dizel motor 224 beygir üretirken 550 Nm tork sağlıyor.

Volkswagen Amarok V6 3 Litre Dizel Otomatik Fiyatları

Açıkçası otomobilin fiyatı da segmentindeki araçlara göre biraz yüksek.

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-otomatik-fiyati

Bu fiyatlar doğal olarak Euro’nun iniş çıkışlarına göre güncelleniyor. Güncel fiyatları bu linkten kontrol edebilirsiniz.

Volkswagen Amarok V6 3 Litre Dizel Otomatik Ağırlık Bilgileri

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-otomatik-agirlik

Volkswagen Amarok V6 3 Litre Dizel Otomatik Videoları

Ben aracın videsunu çekemedim ama aracın video analizlerini izlemek isteyenler için Youtube’da bulduğun en iyi 2 video analizi sizlerle buradan paylaşıyorum.


Volkswagen Amarok V6 3 Litre Dizel Otomatik Fotoları

volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-1 volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-4volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-2 volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-3volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-10 volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-7 volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-11 volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-13 volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-12 volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-19 volkswagen-amarok-v6-3-litre-dizel-nasil-test-surusu-fotolari-sarkoy-miras-yolu-rotasi-15


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz