Hiç unutmuyorum, bir akşam bir sinemadan çıktık araba ile Baltalimanı sahilinden geçerken bir dostum bu yakınlarda çok güzel ekmek arası antrikot yapan bir yer var gidelim mi dedi. Doğal olarak benim gibi etobur birini bu ilginç konsept ile yakalamayı başardı. Nerede bu yer dediğimde sahilde bir seyyar araba dedi. Onun bildiği yere gittiğimizde ise bu arabanın artık burada beklemediğini öğrendik. Ancak bu bizi bu durum bizi yıldırmadı. Aracın peşine koyulduk ve yaklaşık yarım saatlik bir arayış sonrasında bulduk. Düldül isimli bu seyyar lezzet durağı o kadar meşhur olmuş ki, araç yetmez olmuş ve Baltalimanı’nın tepelerinde sabit bir yer açmak durumunda kalmışlar.

PEUGEOT FOODTRUCKpeugeot foodtruck

Düldül gibi İstanbul’da birçok lezzet durağı hareket halinde. Ancak çoğunun otomobilleri oldukça eski ve belli bir talebin üstüne cevap vermekten uzak. Bu konuda Fransız otomobil üreticisi Peugeot’nun yeni bir konsepti ilgimi çekti. Peugeot Design Lab tarafından tasarlanan, “Le Bistrot du Lion” adı verilen Peugeot Foodtruck 2015 Milano Tasarım Haftası’nda yerini aldı ve «Gezegeni beslemek, yaşam için enerji » temasını konu alan Milano Evrensel Fuarındaki Fransa Evine konuk oldu.

Tabiki de bu otomobil bizim mobil dürümcüler düşünülerek yapılmamış ve onların alım güçlerine göre çok pahalı olması ihtimal. Bu araç maç, konser gibi etkinliklerde de hizmet vermek isteyen restaurantlar için de bence incelenmeye değer.

Aracın Özellikleri Nasıl?

Araç oldukça kompakt bir tasarıma sahip. Bu sayede  Peugeot Foodtruck şehiriçi kullanımda sorun yaşamıyor. Varış yerine geldiğinde ise otomobil kanatlarını açıyor ve gerçek bir amfi tiyatroya dönüşmek üzere büyüklüğünü iki katına çıkarıyor.

  • Peugeot Foodtruck 30’dan fazla misafiri aynı anda ağırlıyabiliyor.
  • Bistro du Lion’un yakınında rahatça yemek gereçleri, bar taburesi ve Umbrosa şemsiyeleri gibi gerekli tüm malzemeleri barındırıyor.

PEUGEOT FOODTRUCK

  • Midesine düşkün olanlar, 46 inçlik ekran üzerindeki görüntüler ve Fransa’da akustik teknolojinin lideri Focal ses sistemi sayesinde şefin hiçbir hareketini kaçırmamasını sağlayacak. İlk kez Fransız DJ’ler Adriano ve The Reflex tarafından kullanılan hoparlörler Bistro du Lion’un mix masasına bağlandığında, ocakta pişen yemeklerin en küçük çıtırtılarını en hassas şekilde duyuruyor ve güçlü bir canlı ses yayını sunuyor.

peugeot foodtruck

  • Peugeot Foodtruck’un tam anlamıyla işlevsel ve her türlü tip onayı ve hijyen standartlarına uygun olduğundan emin olmak için, Peugeot Design Lab, yemek vanlarında uzman olan Euromag’dan destek almış.

peugeot foodtruck 004

  • Araç içinde kullanılan yemek hazırlama ve pişirme malzemeleri tamamen profesyonel kalitede olup, tüm şeflerin hayal gücü ve yeteneklerini karşılamak üzere ve gastronomik, füzyon, moleküler mutfak gibi her tür mutfak için çok işlevli şekilde tasarlanmış.
  • Araçta dört ızgara ve indüksiyon ocağı ile bir fritöz var. Bir tahliye sistemi hava kalitesini sağlarken 400 litrelik derin dondurucu da yiyeceklerin tazeliğini koruyor. 350 litrelik buzdolabı içecekleri serinde tutarken Rocket Espresso markalı profesyonel bir kahve makinesi de nefis espressolar sunuyor.

peugeot foodtruck

Peugeot Tarihi Mutfakta Başlıyor

peugeot karabiber değirmeni

İnsan sormadan edemiyor, Peugeot neden böyle bir araç tasarlıyor diye. Birçoğumuz ne var bu da değişik bir ulaşım aracı, Peugeot da yeni bir segmentte var olmaya çalışıyor diyebilir. Ancak Peugeot’nun tarihine baktığımızda olayın pek de öyle olmadığı ortaya çıkıyor. Aslında Peugeot ilk defa 1810 yılında kurulduğunda işi evlerde kullanılan el değirmenleri oluyor. Şirket 1840’da ilk Peugeot kahve değirmeninin, daha sonra da 1874’de mekanizması ömür boyu garantili olan ilk Peugeot karabiber değirmeninin doğuşuna neden oluyor. Zamanla Peugeot ulaşım sektörüne kayıyor. 1882 yılında Grand Bi isimli bisiklet, 1891’de ise Peugeot’nun ilk otomobili gün yüzüne çıkıyor. O günden bugüne dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Peugeot, mutfak ürünleri konusunda da tasarımlar yapmaya devam ediyor. İşte bunlardan bazı örnekler…

Peugeot Design Lab tarafından tasarlanmış tuz ve karabiber değirmeni
Peugeot Design Lab tarafından tasarlanmış tuz ve karabiber değirmeni
Peugeot Design Lab tarafından tasarlanmış kahve değirmeni
Peugeot Design Lab tarafından tasarlanmış kahve değirmeni
Peugeot Design Lab tarafından tasarlanmış ot değirmeni
Peugeot Design Lab tarafından tasarlanmış ot değirmeni

Peugeot Foodtruck Eskizleri

 Peugeot Foodtruck Sketches 001 Foodtruck Peugeot Sketches 002 Foodtruck Peugeot Sketches 003 Foodtruck Peugeot Sketches 004 Foodtruck Peugeot Sketches 005 Foodtruck Peugeot Sketches 006 Foodtruck Peugeot Sketches 007 Foodtruck Peugeot Sketches 008 Foodtruck Peugeot Sketches 009 Foodtruck Peugeot Sketches 010

Peugeot FoodTruck Videoları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz