Tarihler 11 Temmuz’u gösterdiğinde Letonya’nın başkenti Riga’da sarı rengi her zamankinden çok daha hakim olur çevreye. Belki de yılın bu zamanında dünyanın hiçbir yerinde bu kadar sarışını başka bir yerde görme şansınız yok. Neden mi? Çünkü Riga’da yılın bu zamanında her yıl Sarışınlar Festivali düzenleniyor.

Sarışınlar Festivali (3)

Malum Letonya’da halkın büyük bir kısmı bizim gibi esmer değil, benim gibi sarışın 🙂 Hal böyle olunca da ülkenin festivali de kendi rengini yansıtıyor. Tabi bu festival eğlenceli olduğu kadar da anlamlı çünkü buradan elde edilen gelir Letonya’nın yoksullarına veriliyor. Mesela son festivalin tüm geliri engelli çocuklara lunapark yapılması için kullanılmış.

Sarışınlar Festivali (4)

Festival, Letonya Sarışınlar Birliği (yanlış duymadınız böyle bir birlik var) tarafından düzenleniyor. Festivale sadece sarışın kadınlar katılabiliyor. Doğal ya da çakma sarışın olmak önemli değil. Sarışın ol da nasıl olursan ol gel bir de pembe kıyafet giy de gel diyorlar katılımcılara.

Sarışınlar Festivali’nin İlginç Yarışmaları

Sarışınlar Festivali (5)

Festival boyunca ilginç yarışmalar düzenleniyor. Marilyn Monroe’ya en çok benzeyen sarışın ve en güzel köpeğe sahip sarışın yarışmaları belki de bunlar arasında en dikkat çekici olanlar. Yine Harleyy Davidson geçit töreni, golf ve tennis turnuvaları, plaj aktiviteleri de festivale diğer renk katan etkinlikler olarak göze çarpıyor. Tüm gün süren geçit törenleri ve yarışmalar sonrasında akşam tüm katılımcılar plaja geçiyor ve sabahın erken saatlerine kadar plaj partisinde eğleniyorlar. Plaj partisinde DJ performansları sergileniyor.

sarışınlar festivali riga

Festival, Brezilya ve İtalya’da olduğu gibi ülkenin turistik tanıtımına ciddi katkıda bulunuyor. Dünyanın birçok uluslararası medya kuruluşu bu festivali yerinde takip ediyor. CNN’nden Marie Claire’ine geniş bir yelpazede basın bu festivali takip ediyor. Festivale en çok ilgi gösteren ülkeler arasında ise Rusya ve Türkiye dikkat çekiyor.

Sarışınlar Festivali (1)

Sarışınlar Festivali Ne Zaman?

Her yıl 11 Temmuz’da gerçekleşiyor

Sarışınlar Festivali Turu

Bu ilginç festivale gitmek isteyenlere Prontotour tur düzenliyor. Şirketin turları mayıs sonundan temmuz ortasına kadar devam ediyor.

Sarışınlar Festivali (2)

Sarışınlar Festivali Videosu İzle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz