Audi, dünyanın lazer farlara sahip ilk seri üretim otomobili olan Audi R8 LMX’i geliştirdi. LED farlardan iki kat daha uzağı aydınlatabilen lazer farlar, görüşü ve menzili artırırken, gelişmiş teknolojisi ile karşıdan gelen araçların aydınlatmadan rahatsız olmamasını sağlıyor

Bundan 6 yıl önce R8’de LED farları, geçen yıl da A8’de Matrix LED farları seri üretimde ilk kez kullanan otomobil markası olan Audi, aydınlatma teknolojilerinde yine bir devrime daha imza attı. Audi R8 LMX, otomotivde geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan lazer farları kullanan ilk seri üretim otomobil oldu.

Audi Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES’te e lazer farlara sahip Audi R18 e-tron ve Sport Quattro Laserlight konsept araçları tanıtmıştı. Ancak Audi R8 LMX lazer farın kullanıldığı ilk seri üretim otomobil olarak bir ilke imza atıyor.

Audi R8 LMX Lazer Farların Olayı Ne?

Lazer farlar LED farlara göre iki kat daha uzağı ve iki kat daha menzili aydınlatabiliyor. Lazer farlardan her biri yüksek güçlü 4 lazer diyottan oluşuyor. Far modülünde bulunan fosfor dönüştürücüler, lazer ışığını 5 bin 500 Kelvin’lik beyaz ışığa çeviriyor. Üretilen ışık, farkedilecek seviyede ama gözü yoracak derecede olmadığı için, karşıdan gelen araçlar için de güvenliği artırıyor. Ayrıca farlarda bulunan kameralı sensörler de karşıdan gelen araçları fark ederek, ışığın miktarını ayarlayabiliyor.

Audi R8 LMX Özellikleri

R8 LMX yüksek performansıyla da öne çıkıyor. 570 HP güç üreten 5.2 litrelik V10 motoru, 540 Nm torka sahip. Dört tekerden çekiş sistemi quattro ile R8 LMX, 0’dan saatte 100 kilometre hıza sadece 3,4 saniyede ulaşıyor.

Kristal Ara Mavisi rengi, karbon fiber detayları ve arka spoyleri dinamik tasarımını pekiştirirken, özel alaşım 19 inç jantları, parlak siyah egzozu ve karbon fiber seramik diskler de R8 LMX’i öne çıkarıyor.

Audi R8 LMX Lazer Renk Seçenekleri

Kristal ara mavi seçtiğiniz sürece her renk olur. Sadece 99 adet limitli bir üretime sahip olan Audi R8 LMX sadece mavi renkte üretilecek.

Audi R8 LMX Lazer Fiyatı

Baz fiyatının 210 bin Euro’dan başlaması bekleniyor. Tabi Türkiye’de satılması halinde vergilerle bu fiyatın 1 kaç katına çıkması beklenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz