Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü spor otomobil markası Porsche tarafından Porsche Track Day etkinliğine davet edildim. Sürekli takipçilerim otomobillere olan ilgimi bilir. Doğal olarak Porsche’den gelen her davet beni heyecanlandırır. Hatta birkça yıl önce İstanbul‘dan Budapeşte‘ye kadar Porsche’lerle yaptığımız roadshow’un tadı hala damağımdadır. Ancak burada amacım tabi ki de “Bakın ben ne de güzel Porsche’lerle geziyorum, hasetinizden çatlayın değil”. Tam tersine İstanbul’da haftasonu aktivitesi olarak Porsche deneyimini siz de yaşayabilirsiniz diyorum.

Haftasonunu tatili sırasında İstanbul’da yapılacak şeyler arayanlar Intercity İstanbul Park‘ta yer alan Porsche Driving Center‘da birbirinden farklı Porsche’lerle bir gün geçirebilir. Formula 1 pistinde Porsche’nin birçok farklı modeliyle deneyimli yarış pilotlarının gözetiminde eşsiz bir deneyim geçirmek için Porsche yetkili satıcılarına gidip kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu deneyim tabi ki de bedava değil. 1250 TL+ KDV gibi bir rakam ödeyerek sabah 8 buçuktan akşam 6’ya kadar bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz. Tabi açık kontenjan bulabilirseniz… İlginizi çektiyse bu Porsche Track Day nasıl bir şey kendi deneyimim üzerinden anlatmaya başlayayım.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Porsche Driving Center Nerede ve Nasıl Gidilir?

Porsche’nin dünyada en son açtığı ve en büyük sürüş deneyim merkezlerinden biri olan Porsche Driving Center, Tuzla’da Formula 1 Pisti’nin de içinde yer aldığı Intecity İstanbul Park içinde yer alıyor. TEM’den Sabiha Gökçen’e gider gibi çıktığınızda İstanbul Park tabelaları sizi yönlendiriyor. (Googlemaps konumu) Burası yaklaşık 3 yıldır Porsche’nin sürüş deneyimi etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Porsche Track Day

Ben sabah 6 çeyrek gibi Florya’dan yola koyulup saat 7’yi çeyrek geçe kendimi İstanbul Park’ta buldum. Etkinlik sabah 8’de bir kahvaltı ile başladı. Sonrasında 15-20 dakika gibi bir sunumda hem etkinlik hakkında, hem Porsche’nin yenilenen modelleri hakkında bilgiler aldık. Ayrıca Porsche’nin özel lastik tedarikçisi Pirelli de araçların lastikleri hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı. Sonrasında da bize pistte eşlik edecek deneyimli yarış pilotları tanıtıldı.

Sabah 8:45’te başlayan test sürüşleri akşam 17-18’e kadar sürüyor. Bu süreçte 4 farklı bölüm oluyor. Her bölüm arasında 15 dakikalık çay kahve molaları oluyor. 2. etabın bitiminde ise 1 saat 10 dakikalık 1 yemek molası oluyor. Etkinlik Almanlar tarafından gerçekleştirildiği için bu zamanlamalara çok ciddi şekilde dikkat ediliyor.

Etkinliğin 4 bölümü rahat şekilde yapılabilmesi için topluluk 4 farklı gruba bölünüyor. Benim bulunduğum yeşil grup öğlene kadar önce 4 kapılı otomobillerle Formula 1 Pistinde sürüş deneyimi gerçekleştirdi. Sonrasında ise 911 Turbo ve Boxter modelleri ile geyik testi (lane change) yapıldı. Öğle yemeği sonrasında ise önce Formula 1 Pisti’nde 2 kapılı otomobiller sürüş deneyimi sonrasında ise slalom ve launch control testleri yapıldı.

4 Kapılı Otomobillerle Formula 1 Etabı


Bu etapta Porsche Cayenne, Panamera ve Macan modellerinin spor versiyonları ile önünüzde ve arkanızda güvenlik araçları olacak şekilde hep beraber pistte sürüş gerçekleştiriyorsunuz. Tüm otomobillerdeki telsizler sayesinde yarış şoförü olan eğitmenleriniz size direktifler veriyor. Pist üstündeki kukalar size nerede fren yapmanız gerektiğini ve nerede dönüşe başlamanız gerektiğini gösteriyor. Bunu zaten hem ilk kısa eğitimde hem de sürüş öncesi bilgilendirmede anlatıyorlar.

Her otomobile iki kişi binip tur sonunda pilot değişimi gerçekleştiriliyor. Sonraki turda ise pilotlar bir öndeki araca geçiyor, en öndeki pilotlar ise en arkaya. Herkes bütün otomobilleri kullandıktan sonra bu etap sonra eriyor. Kişi başı bu etapta 6 otomobil kullanıyor. Bu etap esnasında 4 kapılı otomobillerde değil de sanki bir yarış otomobildeymişsiniz hissine kapılıyorsunuz. Formula 1 pistinde sağanak bir yağmurda otomobilleri test etmemize rağmen sanki kuru zemin testinde gibiydik. Bu etapta başınıza kask takmanız gerektiğini de belirtmek de fayda var.

Porsche Panamera piano black ön konsol

Bu test esnasında özellikle Yeni Panamera’ya aşık oldum desem abartmış olmam. Otomobilin piano black ön konsoluyla iç tasarımında adamlar olayı biraz abartmış. 12 inçlik multimedya ekranı ve onun önündeki dokunmatik konsol efsane ötesi. Bu ekranda maç izlenir mi acaba diye sormadan edemedim. Sorun şu ki, bu araba benim olsa eli kirli biri parmak izi bırakacak diye içim gider. Düşünsenize çikolatalı eliyle biri oraya elledi. Ben döver atarım arabamdan onu :)) Şaka şaka dövmem zaten arabaya bindirmem baştan :))

Porsche panamera piano black ön konsol multimedya

Bu yeni ön panelde herşey dijitalleşirken Porsche kimliğinin önemli önemli unsurları olan analog saat, gösterge ekranın hep ortasında yer alan devir göstergesi analog kalmaya devam etmiş. Bu arada biz ne kadar kullanmamış olsak da Panamera’nın 4 litre dizel motoru 422 beygir ve 850 Nm tork üreten bir canavar olmuş. Bu etkinlikte Panamera’nın seri üretim otomobiller arasında dünyanın en hızlısı olduğunu da öğrenmiş oldum.

Lane Change (Geyik Testi)


Kahve molamızdan sonra İstanbul Park’ın geyik testi için ayrılmış bölümüne geçiyoruz. Nedir bu geyik testi? Siz otomobille giderken karşınıza aniden bir insan ya da hayvan atlarsa frene basma şansınız olmayabiliyor. Direkt direksiyonla sol sağ yapıyorsunuz. İşte bu ani manevralarda aracın ne kadar güvenli olduğunu ölçtüğünüz teste geyik testi deniyor.  Bu etkinlikte bunun için canlı hayvan değil koniler kullanıyor. (Hayvanseverlere müjde)

İkinci viteste ilk koniyi görene kadar hızınızı 70 km’ye kadar çıkartıyor ve bu konilere gelince gaz ve frenden ayağınızı çekip sadece direksiyon manevraları ile öndeki konileri geçmeye çalışıyorsunuz. (Videoda makinelerin heyecanı ile bazı yanlış bilgiler vermişim. Siz buradaki bilgileri dikkate alın. Video size etap hakkında bir fikir versin diye koydum) Bu etabı önce bir pilot yaparken yanında oturup görüyorsunuz. Sonra o sizin yanınıza geçiyor ve siz 2 defa bu etabı gerçekleştiriyorsunuz. İlkinde PSM (Porsche Save Me) modu açık, ikincisinde ise kapalı oluyor. Böylece Porsche’nin güvenlik fonksiyonlarının ne kadar etkili olduğunu görme fırsatınız oluyor. Etkinlik boyunca sadece bu etapta PSM’i kapatabiliyorsunuz. İzinsiz diğer etaplarda bu fonksiyonu kapatır ve kaza yaparsanız araçların kaskosu devre dışı kalıyor. Benden söylemesi riske girmeyin. Ya da girecekseniz renk ve paketini beğendiğiniz bir modelle girin 🙂

2 Kapılı Otomobiller Formula 1 Pisti Deneyimi


Öğle yemeği molasından sonra ise sabah gerçekleştirdiğimiz etkinliğin bu sefer 2 kapılı Porsche’lerle olan versiyonuna geldik. Burada da 911 ve 718’in 6 farklı versiyonunu sıra ile pistte kullanma şansı buluyorsunuz. Özellikle yenilenen 718’in ortadaki motoru kabine öyle bir ses veriyor ki, bu otomobille pistte uslu durmak neredeyse imkansız. Zaten bu otomobile kim geçse eğitmenler telsizden uyarı yapıyordu. Otomobile siz geçince neden uyarıldığınızı anlıyorsunuz. Bu etapta da yine başınıza bir kask takmak zorundasınız.

Slalom ve Launch Control (Kalkış Kontrol)


Bu etapta ise 718 ile koniler arasında slalom yarışı oluyor. Ekip Önce eğitmen yanında 1 tur sonra da siz onun eşliğinde 2 tur atıyorsunuz. Bu parkurda en hızlı slalom yapan yarışı kazanıyor. Düşürülen her koni ceza puanı olarak dakikanıza ekleniyor.

Bu parkurun hemen yanında ise 911 Turbo ile Launch Control etabı oluyor. Burada önce normal şekilde gazı köklüyor ve konileri gördüğünüz anda ani frene basıyorsunuz. Bu kadar aniden hızlanan bir otomobilin bir o kadar hızlı da durabilmesi karşısında hayran oluyorsunuz. İkinci turda ise bir ayağınızla frene basarken diğer ayağınızla da bir süre gaza basıyorsunuz. Kısa süre sonra ekranda launch kontrolü aktifleştireyim mi diye soruyor. Siz de şaka mı yapıyorsun tabi ki de evet diyorsunuz. Sonra da frenden ayağınızı çekmenizle uçmanız bir oluyor. Bu özellikle aracın kalkışında torku en verimli şekilde vererek daha hızlı şekilde 0’dan 100 km hıza ulaşmanızı sağlarken kalkıştaki savrulmayı da azaltıyor. Konileri gördüğünüzde ise yine frene asılıyorsunuz. Demin fırtına gibi esen otomobilin yine çok kısa bir mesafede durduğunu görmek size güven veriyor.

Porsche Track Day Cok Gezen Adam Videosu


Etkinlikteğe dair daha çok izleniminiz olması için etkinlik anları ve fotoğraflarından sizler için alt yazılı özet bir de video hazırladım.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,

    Eşime doğum günü için son bir motor sürüşü hediyesi hazırlamak istiyorum. Ancak bunun için kiminle görüşmem gerekiyor bilmiyorum. Sizler yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz