İstanbul‘da bir yerden bir yere gitmek büyük mesele. Arabayla gitseniz bir dert toplu taşıma ile gitseniz ayrı dert. Daha önce sizlerle metrobüste oturma taktiklerimi “Bir Beyaz Yakalının Metrobüs Notları ve Oturma Taktikleri” başlıklı yazımda paylaşmıştım. Yazının sonunda linkini görebilirsiniz. Sanırım o yazı sonrası baya dua almışımdır. Almadıysam da iyilik yap metrobüse at demişler :))

Siz de benim gibi sürekli toplu taşıma araçlarına binmek durumunda kalıyorsanız bin bir çeşit insanla muhatap olabiliyorsunuz. Ben açıkçası bu tiplerden bir tanesini ifşa etmek istiyorum: Sahte Kahramanlar.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam 

Toplu Taşıma Araçları İçindeki Sahte Kahramanlara Dikkat

İstanbul toplu ulaşım araçlarında özellikle de metrobüs ya da benzeri uzun yol alan otobüslerde benim sahte kahraman diye nitelediğim toplu taşımanın en antipatik insanlarını ifşa ediyorum. Ediyorum ki, birileri bunların oyununu görüp prim vermesin.

Ne yapıyor bu arkadaşlar? Toplu taşıma araçlarında oturdukları koltuğun kendilerine yıllardır aileden kalan bir miras olduğunu zannediyorlar. Doğal olarak otobüsten ayrılırken de bu koltuğu istedikleri birine miras bırakabilecekleri kanısındalar. Sonuçta baba yadigarı o koltuk. 3 kuşaktır babadan oğula kala kala en son ona kalmış. İmkanı olsa metrobüsten kendi koltuğunu da alıp inecek. Neyse gül gibi baba yadigarı koltuğu da bıraktık üzüntüsüyle iniyor. Bence eve gittiğinde hala o koltuğu nasıl bıraktığını düşünenleri bile vardır.

Kimin Koltuğu İle Prim Yapıyorsun?

Bu arkadaşlar bununla da yetinseler sinirlenmeyeceğim ama bir de inerken artık kendisinin olmayan koltuktan prim yapma derdine giriyorlar. Yanı başında o koltuğu bekleyen bir kişinin hakkı olan koltuğu yaşlı bir teyze ya da güzel bir kıza gider ayak vererek bir de puan toplama çabasındalar. Adama demezler mi:

  • Kimin koltuğunu kime veriyorsun?
  • Yol boyu aklın neredeydi?
  • İnerken mi yardımseverliğin tuttu?
  • Kimin koltuğu ile prim yapıyorsun?

Bu sorulardan çok daha fazla türetilebilir aslında. Ben bu kadarla yetinip gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Sahte Kahramanlar Koltuk Rantının Yüksek Olduğu Yerdeler

Maalesef bu sahte kahramanlardan birçok toplu taşıma aracında denk geliyorum. Özellikle de uzun mesafeli araçlarda yani koltuk rantının yüksek olduğu toplu taşıma araçlarında daha sık karşımıza çıkıyorlar. İnsan bunları gördükçe ne rantmış kardeşim, metrobüsteki koltuğu bile rant kapısına çevirdiniz demeden edemiyor. Şehir merkezindeki evler senin iner ayak koltuğu birilerine verirken yaptığın haksız primi yapmadı.

Toplu Taşıma Araçları ve Metrobüs İçinde Haksız Ranta ve Prime Hayır

Birileri bunların foyasını ortaya çıkarmazsa da giderek sayıları artacak. Metrobüs ve otobüslerde büyük rant dönecek. Üstelik bunu sırf metrobüste değil hayatın her yerinde yapacaklar. Bu arkadaşların maskesini düşürmek için ben üstüme düşeni yaptım. Bundan sonra top sizde.

Bu arada metrobüste oturma tüyolarım için aşağıdaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Bir Beyaz Yakalının Metrobüs Notları ve Oturma Taktikleri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz