Yıllar önce Süper Baba dizisi ile aklımda yer eden Çengelköy, haftasonunda İstanbul‘da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde sahilde Vaniköy ile Beylerbeyi arasında yer alan Çengelköy’de gezerken acaba sokaktan Süper Baba Fiko çıkacak mı diye iç geçiriyorsunuz. Burası çok büyük bir semt olmadığı için Çengelköy’de gezilecek yerler çok fazla değil. Ancak yeme içme konusunda ise sayı o kadar da az değil. İstanbul’un birçok semtinde olduğu gibi burası da kafe ve restoranların odağı olmuş. Birçok dükkan bugün kafelere dönüşüyor. Bu mekanlardan biri de Çengelköylü bir anne ile oğlunun işlettiği Hook Cafe.

“Çengelköy’de nerede ne yenir ne içilir” diye Google abiye sorduğunzda Çengelköy kafeleri arasında size çoğunlukla Çengeköy Çınaraltı Kafe’yi gösteriyor. Burası özellikle Çengelköy’de kahvaltı yapmak isteyenlerin öncelikli tercihi oluyor. Ancak özellikle iyi kahve ve güzel çikolatalı pastalar yemek isterim, tasarım da biraz ilginç olsun derseniz Hook Cafe’ye bir uğramanızı tavsiye ederim. Çengelköy’ün arka sokaklarında gizli kalmış bu lezzet durağında gerçekten de anne eliyle hazırlanmış ilginç pastaları çok kaliteli kahveler eşliğinde götürüyorsunuz.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Çengelköy Hook Cafe Hakkında

Çengelköy Hook Kafe Hook Cup
Hook Cup

Toyota Hilux testi için Çengelköy ve çevresinde yaptığımız yolculukta Dijitalseyahatname ve Gezmelerdeyim bloglarının sahipleri Gizem ve Kenan ile bir mola verdiğimiz bu kafede 3 ayrı tatlı, 1 kahve bir de çay tattık. Aslında burasını dükkan olarak işletiyorlarken oğlunun ısrarlarını kıramıyor ve dükkanı kafeye dönüştürüyorlar.  Biz de tüm pastaları kendi hazırlayan bir anneden işin sırrını dinlerken oğlu da bize işin şov kısmını gösterdi.

Mekanın uzmanlığı çikolatalı pastalar ve kahve. Tüm pastalarda Belçika çikolatası kullanılıyor. Kahveler de taze çekiliyor ve chemex de dahil birçok farklı demleme yöntemi ile sunuluyor. Mekanın kahve menüsüne baktığınızda burasının 3. nesil bir kahveci olduğunu görüyorsunuz. Menüde bu anlamda bir tek cold brew eksikti. O da belki bu havalarda rağbet görmediği için olabilir. yazın gidip tekrar kontrol etmekte fayda var. Mekan da çay da oldukça güzel. Çaylar özel elekten geçirilip yıkandıktan sonra demleniyor.

 

 

Hook Kafe Kahve Menüsü
Hook Kafe Kahve Menüsü

Mekan oldukça ufak sadece birkaç masanın yer aldığı şirin bir kafe. Özellikle dekorasyonu için bile gidilebilir. Mekanın duvarındaki panodan bile instagram hesabınıza birkaç günlük malzeme çıkar 🙂

Çengelköy Hook Kafe Versanda pastası
Versanda Pasta

Hook Cafe’de Tattığımız Pastalar

Mekanın menüsünde yer alan pastaların hepsinin adını ilk defa duyuyorum. Kafenin tatlı menüsü 6 pasta ile sınırlı. Biz bu tatlılardan Versando Pastası, Hook Cup ve Arrossendo Chocolate tadına baktık. benim favorim hem hazırlanıştaki sunumu hem de lezzeti ile Versanda pasta idi.

Çengelköy Hook Kafe 3
Soldan sağa: Hook Cup, Arrossendo Chocolate, Versando Pasta

Versanda Pastası

Muzlu pasta üzerine dökme Belçika çikolatası, fındık, fıstık ve pirinç patlağı itina ile dökülüyor. Zaten sırf bu seromoniyi izleyip gitsek de olur 🙂

Hook Cup

O yediğin bize ağır kaçar diyenler için Pandispanya, çilek, muz, karamel, sütlü ve beyaz Belçika çikolatası, pastacı kreması ve Antep fıstığı bir araya gelip karşınızda ye beni diye sesleniyor.

Arrossendo Chocolate

Döküm tavada 3 şiş marşmelov, çilek, muz üzeri Belçika çikolatası.

Hook Cafe Menü ve Fiyatlar

İstanbul Çengelköy Hook Cafe kahve menüsü

 

Hook Cafe’de tatlı fiyatları 15 TL ile 20 TL arasında değişiyor. Kahveler ise 4 TL’den başlıyor, 11 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Çengelköy’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Beykoz yönüne giden birçok otobüs buradan geçiyor. Çengelköy’den geçen başlıca otobüsler şöyle 15, 15E, 15F, 15H, 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15ŞN, 15T, 15Y. Kadıköy’den gelmek isteyenler ise 14 M, 15F’yi kullanabilir.

Hook Cafe İletişim adresi: Çengelköy Mahallesi, Çengeloğlu Sokak, No 16/A, Üsküdar, İstanbul

Google Maps Konumu

5 YORUMLAR

  1. “3.dalga kahveci” denilmesi için biryere, kahveyi çekirdek olarak alıp kendinin kavurması gerekmektedir. yani 3 4 tane demleme yöntemi kullanan her mekana lütfen 3.dalga demeyin. mekanla alakam yok, bilin diye yazıyorum.

    • Bilgilendirme için çok teşekkürler. Hepimizin cahil olduğu konular var. Bu konuyu da sizden öğrenmiş olduk bu sayede. Bu arada yanılmıyorsam onu da yapıyorlar ama emin değilim iddia etmeyeyim.

      • Umarım küstah bir yorum gibi algılamadınız, ben gerçekten bilgilendirme için yazmıştım. Sizden öğrendiğimiz onca güzel bilgiye bizden minicik bir katkı olsun. Sevgiler.

        • Kesinlikle hayır. Açıkçası 3. dalga kahvecileri ben cold brew de yapıyorsa (Starbuck’ın ki sayılmaz) 3. dalgadır diye gördüğüm için benim için de o aradaki farkı görmek için iyi bir bilgi oldu. Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz