İrlanda, kuzeybatı Avrupa’da, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan bir adadır. Doğusunda Büyük Britanya’dan Kuzey Kanalı, İrlanda Denizi ve St George Kanalı ile ayrılır. İrlanda; Britanya Adalarının ikinci, Avrupa’nın üçüncü ve dünyanın yirminci en büyük adasıdır.

Jeopolitik olarak İrlanda, adanın altıda beşini kapsayan bağımsız bir devlet olan İrlanda Cumhuriyeti (resmen İrlanda olarak adlandırılır) ile Birleşik Krallığın bir parçası olan Kuzey İrlanda arasında bölünmüştür.

irlanda vizesi

Ülkemizden her yıl gerek turistik, ticari veya aile, arkadaş ziyareti amaçlı gerek de çalışma, eğitim görme veya aile birleşimi amaçlı olarak pek çok kişi İrlanda’ya seyahat etmektedir. Bu bağlamda İrlanda’ya seyahat edecekseniz seyahat amacınıza uygun İrlanda vizesini alınız.

2017-2023 yılları arasında Türkiye’den yapılan İngiltere ve İrlanda vize başvurularında onay oranı en yüksek ekredite kuruluş VZM Grup danışmanı Damla Kızılkoca’ya 2023 yılında Türkiye’den yapılacak İrlanda vize işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri öğrendik.

Vize Uzmanı Damla Kızılkoca Hakkında: Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesinde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2022 Şubat ayından itibaren Vizem.net çatısı altında vize uzmanı olarak görev yapmaktadır.

İrlanda vize başvurusu için: 0850 241 1868

2023 Yılında İrlanda Cumhuriyeti Vize İşlemleri

İrlanda Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Evet, İrlanda’ya seyahat edecek tüm T.C. vatandaşlarından istisnasız olarak vize istenir. Bu sebeple İrlanda seyahatiniz öncesinde seyahat amacınıza uygun İrlanda vizesini almanız gerekir.

İrlanda’ya Gitmek İçin Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

İrlanda’ya gitmek için vize başvurusu, yetkili aracı kurum VFS Global aracılığı ile İrlanda Büyükelçiliği’ne yapılır.

Vize merkezine şahsen başvuru yapmadan önce İrlanda vizesi için online vize başvuru formunu doldurup vize merkezinden randevu alınız. Başvuru için detaylı bilgilere https://vizem.net/irlanda/vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’deki VFS Global İrlanda Vize Merkezleri Nerededir?

Türkiye’deki VFS Global İrlanda vize merkezlerinin adreslerini aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Regnum Sky Tower İşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No: 57/A Çankaya/Ankara
 • Yeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No 42/B Muratpaşa/Antalya
 • Yenişehir Mh. Dr. Yusuf Azizoğlu Cd. No:9/2, Yenişehir/Diyarbakır
 • İncilipınar Mah. C Sokak Kaplamasız İş Merkezi Altı Şehitkamil/Gaziantep
 • Hacıahmet, Kurtuluş Deresi Cd. No: 27/A, 34440 Beyoğlu/İstanbul
 • Akdeniz Mah. Akdeniz Cad. No: 1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak/İzmir

İrlanda vize başvurusu için vize merkezlerinin bölge ayrımı bulunmamakta olup ikamet ilinize bakılmaksızın herhangi bir başvuru merkezine müracaat edebilirsiniz. Ancak Gaziantep vize merkezinin geçici olarak kapalı olmasından dolayı buraya yapılacak başvurular Diyarbakır vize merkezinden alınır. 

İrlanda Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Kısa süreli İrlanda vize başvurularınızı İrlanda seyahatinden 3 ay önce, uzun süreli vize başvurularınızı ise İrlanda seyahatinden 6-8 hafta önce yapabilirsiniz.

İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda vize başvurusu için öncelikle seyahat amacınıza uygun vize türünü seçin.

Vize türünü belirledikten sonra İrlanda Göçmenlik Servisi üzerinden online başvuru formunu doldurup çıktısını alın ve imzalayın. Ardından diğer gerekli evrakları da hazırlayarak İrlanda vize merkezinden randevu alın. İrlanda vize merkezinde evrak teslimi yapıp biyometri kaydı verdikten ve son olarak vize ücretini ödedikten sonra vize başvurunuz tamamlanmış olur.

Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İrlanda vize başvuru formunu online olarak İrlanda vize başvuru portalı üzerinden doldurabilirsiniz. İrlanda vize formunu aşağıdaki adımları takip ederek doldurabilirsiniz.

 • İrlanda Cumhuriyeti Göçmenlik Servisi sayfasına gidin.
irlanda-vizesi-basvuru-formu
 • Açılan ekranda “devam et (continue)” seçeneğini seçin ve bilgilendirme yazısını okuyup onaylayın.
irlanda-vize-basvuru
 • İrlanda vize formunun tüm bölümlerini sırasıyla takip edip bilgileri eksiksiz olarak doldurun.
irlanda-vize-form
 • Formdaki her bir bölümü tamamladıktan sonra “kaydet ve devam et (save and continue)” seçeneği ile devam edin.
 • Form doldurmayı bitirdikten sonra en alttaki “teslim et (submit)” seçeneği ile işlemi tamamlayın.

İrlanda vize formunda talep edilen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra formun çıktısını alıp imzalayınız.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İrlanda vizesi için gerekli belgeler yaşınıza, mesleki durumunuza ve başvuru yapacağınız vize türüne göre değişir. İrlanda vizesi için standart olarak talep edilen gerekli belgeleri aşağıda sıraladık.

 • Seyahat amacını açıklayan bir İrlanda vize talep dilekçesi
 • 10 yıldan eski olmayan ve geçerli bir pasaport
 • Varsa eski pasaportun ve daha önceki vize sayfalarının fotokopileri
 • Detaylı nüfus kayıt örneği
 • Çıktısı alınıp imzalanmış vize başvuru formu
 • Mali durum belgeleri
 • Konaklama rezervasyonları
 • Varsa daha önceki vize ret kararına ilişkin mektup
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Biyometrik fotoğraf
 • Türkiye’ye geri dönüleceğine dair kanıt

İrlanda vizesi için evrakları orijinal ve İngilizce olarak sunmanız gerekir. İngilizce olmayan evrakların tam çevirilerini çevirmenin tam adı, iletişim bilgileri, imzası, orijinal belgenin çevirisi olduğuna dair onayı ve çeviri tarihi ile birlikte teslim edin.

İrlanda Vize Randevusu Nasıl Alınır?

irlanda-vize-randevusu
irlanda-vize-randevusu

İrlanda vize randevusu için VFS Global’in internet sitesinden bir kullanıcı hesabı oluşturup yönergeleri takip ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İrlanda vize randevusu için VFS Global ekran görseli aşağıdaki gibidir.

İrlanda Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İrlanda vize başvuru ücreti 2023 yılında tek girişli vizelerde 60 EUR olarak tahsil edilirken çok girişli vizelerde 100 EUR olarak tahsil edilir. Bunun yanı sıra VFS Global’in 39,4 EUR (KDV dahil) olarak belirlediği vize işlem bedeli vardır. İrlanda vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti gibi ek masraflar da ödemeniz gerekebilir.

İrlanda Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

İrlanda vize başvurusu için gerekli tüm belgeleri eksiksiz olarak sunmanız halinde başvurunun Ankara’ya gönderilmesinden sonra 10 iş günü içinde sonuç alırsınız ancak bazı durumlarda işlem süresi uzar.

İrlanda vize başvurunuzun hangi aşamada olduğunu VFS Global üzerinden sorgulayabilirsiniz. Vize sonucunuza dair bilgi almak için ise İrlanda Büyükelçiliği haftalık karar raporları incelenmelidir.

Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

İrlanda vize takip ve sorgulama işlemlerini VFS Global’in takip sisteminden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle “başvurunuzu takip edin” seçeneğine, sonra çevrimiçi takip seçeneğine tıklayıp açılan başvuru ekranında doğum tarihi ve vize merkezinde verilen makbuzdaki referans numarasını girerek İrlanda vize sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

VFS Global İrlanda vize takip ekranı aşağıdaki gibidir.

irlanda-vizesi-basvuru-takibi

İrlanda Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

İrlanda vize başvurularında Büyükelçilik, hileli başvurulara karşı sıfır tolerans politikası uygulamaktadır. Sahte belge, yanlış bilgi içeren belge veya başvurudan saklanan bilgiler (önceki vize reddi gibi) gibi bir aldatmaca içeren başvuru, başvurunuzun itiraza gerek kalmaksızın reddedilmesine neden olabilir. İrlanda vize başvurusu bir grubun parçası olarak yapıldıysa, o gruptaki tüm başvurular itiraz edilmeden reddedilebilir. Aldatma gerekçesi ile reddedilen İrlanda vize başvurularında 5 yıl uzaklaştırma kararı da verilebilir.

İrlanda vize başvurunuz aşağıdaki nedenlere bağlı olarak reddedilebilir.

 • İstihdam talep etme niyetinde iseniz ancak çalışma izniniz yoksa
 • Tüberküloz, diğer bulaşıcı hastalıklar, ilaç bağımlılığı gibi durumlardan muzdaripseniz
 • Hapis cezası gerektiren bir suçtan hüküm giymiş iseniz
 • Geçerli bir seyahat belgeniz yoksa
 • Sürgün, ret kararı veya benzeri bir karara tabi iseniz
 • İrlanda’ya girişiniz iç politika için olumsuz bir durum oluşturuyorsa

Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Evet, İrlanda vize reddine itiraz edebilirsiniz. Eğer İrlanda vize ret mektubunda itiraz etme hakkı tanınmışsa karar verildikten sonra 2 ay içinde bir itiraz dilekçesi yazarak karara itiraz edebilirsiniz. 

İrlanda vize reddine itiraz etmek için geç kalmanız halinde ret kararı değiştirilmez ancak yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz. Orijinal başvurunuzla birlikte yanlış veya yanıltıcı bilgiler göndermek gibi bazı durumlarda ret kararına itiraz edemezsiniz ve 5 yıla kadar vize başvurusu yapmanız da engellenebilir.

İrlanda vize ret kararına ilişkin itiraz dilekçesinde tam adınız, posta adresiniz, kişisel e-posta adresiniz ve vize başvuru işlem numaranıza yer veriniz. İrlanda vize reddi itiraz dilekçesinde, kararın neden değiştirilmesi gerektiğine inandığınızı ayrıntılı olarak açıklayın ve bunu yaparken başvurunun reddedilme nedenlerini referans alın. Ayrıca önemli olduğuna inandığınız yeni bilgileri ekleyin. Son olarak mektubu imzalayıp tarih atın ve itirazınızla birlikte İrlanda Ankara Büyükelçiliği’ne iletin.

İrlanda Vize İşlemleri İçin Danışmanlık Hizmetinin Kapsamı Nedir?

VZM grup olarak 2017 yılından bu yana her yıl farklı türlerde İrlanda vize başvurusu gerçekleştiriyoruz. Danışmanlık hizmetimizin kapsamı da başvurulan vizenin türüne, başvuru sahibinin ihtiyaçlarına ve başvurunun yapıldığı döneme göre değişebiliyor. Ancak her başvuru için standart vize danışmanlık paketi kapsamında İrlanda vizesi için online form doldurma ve başvuru tamamlama, gerekli evrakların kontrolü, yeminli tercüme ve noter işlemleri, seyahat sağlık sigortası, aracı kurumdan randevu alma, randevu refakati, başvuru takibi ve pasaport teslimi hizmetleri alınabilmekte.

Türkiye’deki TÜRSAB’a kayıtlı akredite vize acenteleri üzerinden tüm kısa ve uzun süreli İrlanda vize başvuruları için vize danışmanlık hizmeti ve uzman desteği alabilirsiniz. VFS Global, vize başvuruları için danışmanlık hizmeti sunmaz; bu nedenle vize merkezi adı ile sağlık sigortası veya randevu sunan kişi ve kurumlara itibar etmeyiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz