Bloğumdan dolayı birçok bilgilendirme maili alıyorum. Bunlardan ilginç bulduklarımı da sizlerle paylaşıyorum. Bu hafta da İETT’den ilginç bir bilgilendirme maili aldım. Açıkçası benim çok hoşuma gitti yaptıkları paylaşım. Bu durumu sizlerle de paylaşmak istedim.

IETT, Türk filmlerinde gördüğümüz nostaljik otobüsleri yeniden imal ettirtip tarihi hatlarda bu otobüsler de seferlere başlamış. Açıkçası bu tür hareketler İstanbul gibi büyük bir turizm kentinin turizmine pozitif etki yapacaktır. Ben bu tür davranışları canı gönülden destekliyorum.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Seferlere başlan otobüsler 1927’deen 1992 yılına kadar İstanbul caddelerinde hizmet vermiş olan “Bussing”, “Leyland” ve “Renault Scemia” markalı otobüsler. Bu otobüsler IETT tarafından aslına uygun olarak yeniden üretilmiş.

Bu otobüsler İstanbul’un tarihi yarımadasında Topkapı, Fatih, Eminönü ve Beyazıt bölgelerinde hizmete başlamış. Açıkçası ilk fırsatta buralara gidip bu otobüslerle deneme amaçlı da olsa seyahat etmek istiyorum. Bu otobüslerde ayrıca dönemlerinin popüler müzikleri çalıyormuş.  Önemli bir bilgi olarak bu otobüslerde de İstanbulKart geçerli.

IETT Nostaljik Otobüsleri Hakkında Bilgiler

Bussing

1951-52 yılları arasında Federal Almanya’dan satın alınan “Büssing”in dış cephesi o dönemin moda renklerinden vişneçürüğüne, üst kısmının da sarıya yakın beyaz renkle boyanmış. ‘Trambus’ olarak tanınan kısa Büssingler, 26 oturma ve 25 de ayakta olmak üzere toplam 51 yolcu kapasitesine sahip.

Leyland

Türkiye için özel üretilen “Leyland” ise 76 yolcu taşıyor. O dönemin ilk alçak tabanlı araçları olarak kabul edilen, yarı otomatik vitesli otobüsleri olan “Leylandlar” 15 Aralık 1992’ye kadar İstanbul’da hizmet verdi. İngiltere’nin Leyland firmasından 1968 yılında 300 adet alınan bu model otobüsler, Türkiye için özel üretildi. Uzun ömürlü ve sağlam olmaları için dış ve iç kaplama sacları perçin tekniğiyle tutturulan Leylandların bordo renkli deriyle kaplanmış sünger koltukları, yolculara oldukça rahat ve keyifli bir seyahat imkanı sunuyor.

Renault-Scemia

Tramvay şebekesine destek ve tramvay işletilemeyen akslarda alternatif taşımacılık yapmak üzere 1927’de Fransa’dan 4 adet Renault-Scemia alınmış. Bu açıdan aslında Renault-Scemia’lar IETT’nin ilk otobüsleri. Bu otobüslerde 22 kişilik oturma düzeni bulunuyor. 28 kişilik kapasiteye sahip bu araçların üçü 21 Ekim 1927 sabahından itibaren 5 kuruşluk bilet ücreti karşılığında Beyazıt Meydanı-Bakırcılar-Fuatpaşa-Mercan-Fincancılar-Sultanhamam-Eminönü Eski Postane hatlarında yer almış. Dışı sac, içi ise ahşap kaplama şeklinde düzenlenen otobüsler, motorunun bulunduğu burunlu kısım dikkat çekiyor. Otobüsler ilk yıllarında İstanbul Belediye Otobüslerinin ilk üç aracı oldukları için ve altın renklerinden dolayı o dönemde “İBO’nun Altın Kızları” olarak anılıyordu.1931 yılından itibaren ‘Taksim-Akaretler-Beşiktaş’ arasında çalıştırılan otobüsler, filonun yenilenerek büyütülmesi çalışmaları kapsamında 30 Eylül 1942’de seferden kaldırıldı.

Zaman zaman güzergahları değiştirilecek olan nostaljik araçların hat ve sefer saati planlaması ilk etapta şu şekilde olacak.

Renault: 61B Beyazıt-Taksim hattında 09.30 Beyazıt’tan hareketle, Beyazıt-Laleli-Unkapanı-Şişhane-Taksim güzergâhında,

Bussing: 87 Topkapı-Edirnekapı-Taksim hattında 09.05 Topkapı Suriçi’nden hareketle, Edirnekapı-Fatih-Unkapanı-Şişhane-Taksim güzergâhında,

Leyland: 35 Kocamustafapaşa-Eminönü hattında 09.30 Kocamustafapaşa’dan hareketle, Cerrahpaşa-Yusufpaşa-Unkapanı-Eminönü güzergâhında hizmet verecek.

3 YORUMLAR

    • Bana gelen bilgilendirme de belirli bir süre için yazmıyordu. Zaten sıfırdan yeniden böyle otobüsler yaptırtıp sonra kısa süre kullanıp müzeye kaldırmak saçmalık olur bence.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz