Türkiye’de son yıllarda SUV segmentine olan ilgi giderek artıyor. Ben de bu segmentin yeni oyuncularından Fiat Freemont 2.0 MULTIJET 170 HP 6AT AWD Lounge modelini test ettim.

Ne Test Ettik? Fiat Freemont 2.0 MULTIJET 170 HP 6AT AWD Lounge
Özelliği Ne? Fiat’ın 100 bin TL’nin üzerinde satışa çıkardığı ilk otomobili
Gücünü Nereden Alıyor? 2 litre dizel 170 beygirlik motora sahip
Ne Kadar Hızlı? 100 km’ye 11,1 saniyede ulaşıyor

Fiat Freemont 2.0 MULTIJET 170 HP 6AT AWD Lounge
Alternatifleri Neler? Chevrolet Captiva, Kia Sorento, Hyundai Santa Fe
Nesini Sevdik? Otomobilin multimedya ekranı hem ergonomi hem de doluluk anlamında segmentinin oldukça ötesinde
Nesi Hoşumuza Gitmedi? Boyutundaki SUV’lara göre sürücünün konumu biraz daha alçak. Ayrıca sileceklerin kalitesi araca yakışmıyor
Ne Kadar Ekonomik? Şehir içinde 100 km’de 9,6 litre tüketen otomobilin şehirlerarası performansı 6 litre, ortalama yakıt tüketimi ise 7,3 litre

Fiat Freemont 2.0 MULTIJET 170 HP 6AT AWD Lounge

Fiat Freemont 2.0 MULTIJET 170 HP 6AT AWD Lounge Hakkında

İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın son dönemlerde aldığı en önemli stratejik kararlardan biri Amerika Birleşik Devletleri’nde krize girdiğinde Chrysler’i alması oldu. O zamanlar Amerikan otomotiv sektörü oldukça zor günler yaşıyordu. Ancak devran dönüp de kriz Avrupa’da etkisini gösterince, İtalyan üretici Amerikan pazarındaki büyüme sayesinde kendini koruyabildi. Ayrıca Fiat’ın Chrysler ortaklığı sayesinde yeni modeller geliştirme imkanı da oldu. Freemont da bu modellerden biri.

Büyük SUV alanına çok geç adım atan Fiat, bu konuda ciddi bir bilgi birikimi olan Chrysler sayesinde Freemont’u tasarladı. Dodge Nitro platformunda geliştirilen Freemont, dış tasarımıyla zaten bir Amerikalı olduğunu gizlemiyor. Oldukça sert ve kaslı hatları onun Amerikalı DNA’inden geliyor. Ayrıca son dönemde giderek birbirine benzeyen tasarımlardan da oldukça farklı bir tasarıma sahip.

Fiat Freemont 2.0 MULTIJET 170 HP 6AT AWD Lounge

Otomobilin içine binmeniz için bir Shengen vizesine ihtiyacını var. Freemont’un içinde sanki tamamen ayrı bir otomobilde gibi hissediyorsunuz. Otomobilin iç tasarımı dışının aksine oldukça yuvarlak hatlara sahip. Otomobilin dışı erkek, içi ise dişi desek yanlış olmaz.

Fiat Freemont 2.0 MULTIJET 170 HP 6AT AWD Lounge Yorumlar

Otomobilin içi oldukça ergonomik tasarlanmış. Her şarta uygun otomobilin içini yeniden tasarlayabiliyorsunuz. Katlanabilir koltuklar sayesinde 8 yolcu taşıyabildiğiniz gibi, sürücü koltuğu dışında tüm koltukları katlayarak içeride Japon kale maç da oynayabiliyorsunuz. Otomobilin özellikle multimedya ekranı son dönemde test ettiğimiz en büyük ekran ve ayrıca kullanımı hem çok işlevsel, hem de çok kullanışlı. Bu kadar özelliği bir arada sunan multimedya ekranlar için birçok marka 3- 4 bin eurolar seviyesinde bir fatura sunuyor.

Fiat_FreemontAWD_52

Otomobilin içinde kullanılan malzeme kalitesi ne çok kötü ne de çok iyi. Sürücünün konumu ise bir SUV’a göre sanki biraz alçak. İnsanların SUV tercihlerinde sürücü konumunun yüksek olması da önemli bir neden aslında. Ayrıca, otomobilde kullanılan sileceklerin kalitesi otomobilin genel kalitesinin yanında sırıtıyor.


Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. FACEBOOK ve INSTAGRAM hesaplarımı takip ederek  yeni seyahat ve yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Tatil fırsatlarını ilk siz öğrenebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz