Avrupa’da yaşamak birçoklarının hayalidir. Ama çoğu insan da hep aynı şehirlere gitmeye çalışır. Doğal olarak da herkes aynı yerlere hücum edince beklediklerini bulamazlar. Oysa kimsenin dikkatini çekmeyen kıyıda köşede kalmış, çok daha güzel yaşanılası yerler var. Homify adlı bir şirketin yaptığı araştırma bu açıdan oldukça ilgi çekici.

Araştırma Avrupa’da yaşamak için en iyi 7 şehri yaşam koşulları, kiralar, maaşlar, temel giderler gibi kriterleri göz önünde bulundurarak  belirlemiş. Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı.

Avrupa’da Yaşamak İçin En İyi Şehirler Listesi

1) Aalborg (İyi Kazananlar İçin)

Danimarka’nın 4. büyük şehri olan Aalborg özellikle yüksek gelir grubunda olanlar için tam bir hazine. İş bulma oranları çok yüksek. Ortalama gelir ortalama kiranın 4 katından daha yüksek. Düşük nüfus yoğunluğu ile işine konsantre olmak isteyenler için ideal bir şehir

2) Daugavpils (Eli Sıkılar İçin)

Letonya’nın incisi olan bu şehri belki de birçoğumuz ilk defa duyuyoruz. Ancak şehir Avrupa’nın ekonomik anlamda en yaşanılası şehirlerinden biri olabilir. İş bulma oranı en yüksek, ortalama kiraların uzak ara en düşük olduğu şehirde ortalama gelir çok yüksek olmasa da ortalama kiranın 5 katı. Bu da oldukça iyi bir oran. Türkiye’de kazancınızın yarısı kiraya gitse mutlu oluyorsunuz.

3) Göteborg (Estetik Düşkünleri İçin)

Bir dönemler futbol takımı ile ve adının Türkçe’deki okunuşu ile gündeme gelen bu İsveç şehri, özellikle estetik mimarisi ve görece iyi maaşları ile yaşanılası bir şehir. Tabi kiralar açısından pek de ucuz olduğu söylenemez. Ortalama gelirin 2240 Euro olduğu şehirde ortalama kiralar ise 719 Euro. 1/3 aslında bu işin ideali olduğu için Göteborg yaşanılası şehirler listesinde 3. sırada yer alıyor.

4) Köln (Eğlence Düşkünleri İçin)

Karnavalları ile meşhur bu şehre birkaç defa test sürüşü için gitmiştim. Oldukça da yeşil olması dikkatimi çeken bu şehre Yeşil Şehir Köln diyordum o günlerde. Şehir çok güzel bir katedrale de sahip. Mimarisi ile eğlencesi ile olsun keyifli olan bu şehirde kiralar da ortalama kazancın yaklaşık 4’te biri.

5) Utrecht (Kendini Yetiştirenler İçin)

Hollanda denince akla her ne kadar Amsterdam gelse de bu Hollanda şehrine uyum sağlamak da o kadar zor olmuyor. Hem iş bulmak oldukça da kolay. Ancak kiralar listedeki şehirlere göre oldukça yüksek. Ortalama kazanç kira oranı da 2’den biraz yüksek.

6) Innsbruck (Doğa Dostları İçin)

Spor ve doğa denince Avusturya’da ilk akla gelen şehirlerden biri Innsbruck. Abartmak gerekirse burada kayak yaparak işe gidip dağ bisikleti ile işten eve dönebilirsiniz. Tabi burada kazançlar diğer şehirlere göre çok yüksek sayılmaz. Daugavpils’ten sonra en düşük kazancın olduğu 2. şehir. Ortalama gelir, kira oranı da 2,4 seviyelerinde.

7) Berlin (Particiler İçin)

Almanya genel anlamda saat 6’dan sonra hayatın durduğu, Türkiye’ye göre biraz sıkıcı bir ülke. Aa ülkede istisnalar da var. Bunların başında da Berlin geliyor. Almanya’nın başkentinde iş bulmak görece zor olsa da, söz konusu sosyal hayat olunca seçenekler oldukça yüksek. Berlin’de ortalama gelir kira oranı da 3 seviyesinde.

Avrupa şehirlerine Türkiye’den seyahat etmek oldukça kolay. Özellikle son dönemde birbiri ardına gerçekleştirilen ucuz uçak bileti kampanyaları seyahat planlarının daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Farklı hava yolu şirketlerinin fiyatlarına bakmak ve kolaylıkla bilet almak için turna.com sitesi önerilerim arasında.

Yaşamak için 7 az bilinen şehir homify

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz