Ana sayfa Otomobil Citroen C4 Cactus Nasıl? (Sürüş İzlenimi)

Citroen C4 Cactus Nasıl? (Sürüş İzlenimi)

169
2

Günümüzde birçok otomobilin giderek birbirine benzediği şu günlerde diğerlerinden ayrışan otomobiller bulmak oldukça zorlaşıyor. İşte bu zor günlerde sürüden ayrılan modeller direkt göze çarpıyor. Bunlardan bir tanesi de Citroen’in 2014’ün son çeyreğinde Türkiye’de de pazara sunduğu Citroen C4 Cactus. Bu otomobili geçtiğimiz günlerde cumadan pazartesiye kadar 3 gün kullandım. Üstelik bir gün Bursa’ya bir gün de Edirne’ye giderek toplamda 1000 km’nin üzerinde bir yolculuk gerçekleştirdim. İstanbul’da şehir içi trafiğinde kullanmam da cabası. Yaptığım yolculuklardaki notlarımı da bloğumda peyder pey paylaşıyor olacağım. Citroen C4 Cactus ile ilgili izlenimlerimi ve otomobil ile ilgili kafanızdaki soruların cevaplarını ise şimdi sizlerle paylaşıyorum.

Citroen C4 Cactus Bursa Gölyazı 1

Ne Test Ettim?

Citroen C4 Cactus 1.6 e-HDi Shine ETG6

Citroen C4 Cactus Teknik Özellikleri

citroen c4 cactus teknik özellikler

Citroen C4 Cactus 1.6 e-HDi Shine ETG6 Nasıl?

Citroen C4 Cactus Edirne Meriç nehri test sürüşü 10

Citroen C4 Cactus, Fransız otomobil üreticisinin B ile C segment arası bir crossover modeli. Crossover nedir diyenler olabilir. Crossover jeep ile otomobil arası otomobillere verilen bir isim. Bu segmentte ilk aklıma gelen otomobiller Nissan Qashqai ve Juke ve Peugeot 2008. Son dönemin en gözde segmenti. Citroen C4 Cactus de bu segmentin en yeni ve ayrışan oyuncularından.

Citroen C4 Cactus 1.6 e-HDi Shine ETG6 Nelerini Beğendim?

İlgi mıknatısı

Otomobil tamamen sürüden ayrılmayı başarmış bir ilgi mıknatısı. Birçok yerde insanlar size otomobil ile ilgili sorular soruyor. Açıkçası 70 bin TL’lik bir otomobille 150-200 bin TL’lik bir Mercedes’ten bile fazla dikkat çekmeyi başarabiliyorsunuz.

Sürüş konforu

Otomobil ile 1000 km’nin üzerinde yolculuk yaptım. Açıkçası hem uzun yolda, hem de engebeli arazilerde yolun durumunu içeri yansıtmayan bir sürüş konforu sunuyor otomobil. Üstelik bu konfor arka koltuklar için de geçerli.

Citroen C4 Cactus Bursa Gölyazı 8

Yakıt performansı

Açıkçası otomobilde kullanılan dizel motor PSA Grubu’nun en yeni dizel motoru değil. Geçtiğimiz haftalarda Çanakkale’dee Peugeot 308’lerde PSA Grubu’nun yeni dizel motor ve ve tam otomatik şanzımanlarını test etme imkanı buldum. Ancak Cactus’de kullanılan dizel motor da yakıt olarak oldukça iddialı bir motor. Fabrika verileri uzun yolda 3,5 dese de normal bir kullanımla 5 literleri görüyorsunuz. Ben Edirne otobanında aracı cruise control moduna alıp 132 km’ye sabitledim. (Yasal sınır 120 km +%10 tolerans payı=132 km) Bu hızda depo doluyken yol bilgisayarı 800 km menzil öngörüyor. Açıkçası 132 km gibi bir süratte otomobillerin yakıt tüketimi baya artar. Hızı  110 km’lere düşürdüğünüzde bu menzili 1300 km’lere çıkarmanız mümkün. 80-90 km süratlerde ise akaryakıt istasyon sahiplerini kızdırabilirsiniz.

Citroen C4 Cactus Bursa Gölyazı 9

Estetik

Otomobilde hem dış tasarım hem de iç tasarımda sürüden ayrılmak için ne gerekiyorsa yapılmış. Otomobilin yan kapılarında bulunan “airbump” hem düşük hızlı darbeleri (4km hıza kadar) emmeye yararken daha çok aracın dış estetiğine ciddi bir katkı sağlıyor. Yine aracın arka bölümünde yer alan kaplamalar aracı çizilmelere karşı da koruyor.

İç alandaki ilginç estetik detaylar

  • 7 inçlik dokunmatik ekran

Citroen C4 Cactus iç mekan 2

Otomobilin estetik detayları dışı kadar içinde de sizi şaşırmaya devam ediyor. 7 inçlik tablet ekran aracın klima da dahil tüm fonksiyonlarını bir araya topluyor.

  • Oyun konsollarını andıran gösterge ekranı

citreon c4 cactus gösterge ekranı

Otomobilin ön gösterge ekranı da ufak dikdörtgen bir şekle sahip.

  • Otomatik vites tasarımı

Citroen C4 Cactus iç mekan 3

Onun altında yer alan düğme tasarımlı yarı otomatik şanzıman ise şimdiye kadar gördüğüm en ilginç tasarımlardan. D (ileri) R (Geri) ve N (Boş) olmak üzere 3 düğmeden oluşuyor.

  • Kanape görünümlü koltuklar

Citroen C4 Cactus iç mekan 1

Eski Amerikan otomobillerinde sürücü koltuğu ile yanındaki koltuk arasında bir ayrım olmaz yekpare bir koltuk olurdu. Sonra belki de insanların bireyselleşmesi ile birlikte sürücü koltuğu diğerlerinden ayrıştı 🙂 Citroen C4 Cactus’de ortadaki kol desteğini kaldırdığınızda eski Amerikan otomobili nostaljisi yapabiliyorsunuz. Ön koltuklar bu hali ile bir kanepeyi andırıyor.

  • Arka cam mekanizmaları

citreon c4 cactus arka cam detay görseli

Otomobilin arka koltuk camları da alıştığımızdan farklı açılıyor. Daha çok minibüslerde gördüğümüz tarz bir tasarım söz konusu. Kullanış olarak bence pek tercih sebebi değil ancak Fransız üretici farklılaşmak için tüm detaylara dikkat etmiş. Ne gerekiyorsa yapmış.

  • Bir çantayı andıran detaylar

citreon c4 cactus kapı detay görseli

Citroen C4 Cactus iç mekan 4

Fransızlar çanta denince ilk akla gelen millet olabilir. Dünyanın en önemli lüks çanta üreticilerinin çoğunluğu Fransız. Bu bilgi birikimi Citroen C4 Cactus’e de taşımışlar anlaşılan. Otomobilin iç kapı tutacakları bir çanta kolunu andırıyor. Üstelik ergonomi olarak da oldukça rahat. Ayrıca ön torpidodaki saklama gözü de şık bir çanta şeklinde tasarlanmış.

Citroen C4 Cactus 1.6 e-HDi Shine ETG6’ın Nelerini Beğenmedim?

Açıkçası bu otomobilin birçok noktasını beğensem de beğenmediğim de bazı yönleri oldu. Bunlar kısaca şöyle

Motor Şanzıman Uyumu

Açıkçası otomatikleştirilmiş manuel şanzıman PSA Grubu’nun daha önce denediğim bazı modellerinde olduğu gibi Citroen C4 Cactus’de de sürüş zevkini kaçırıyor. Vites geçişlerini hissediyorsunuz. Bu özellikle dizel motorlarda daha çok kendini hissettiriyor. Bu şanzıman aracın ekonomik olmasını sağlıyor ama sürüş keyfinden de biraz çalıyor. Bence PSA Grubu’nun yeni tam otomatik EAT6 şanzımanı ile BlueHDi dizel motorunun bu modele de gelmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Gece sürüşte farların yetersizliği

Otomobilin önünde ince gündüz ledleri mevcut. Ancak bu ledler oldukça ince ve gece aydınlatmasız yollarda biraz güçsüz kalıyor. Bunu özellikle Bursa’dan İstanbul’a dönüşte Körfezi dolaşırken aydınlatmasız yollarda çok ciddi şekilde hissettim. İyi bir led teknolojisine sahip farla uzunları yaktığınızda yolunuz gündüz gibi aydınlanırken, Cactus’de pek bir şey farketmiyor. Tasarım güzel ama farların birinci işlevi de yolu en iyi şekilde yolu aydınlatmak.

Dokunmatik ekranlı multimedya sistem

7 inçlik dokunmatik ekran tam bir tasarım harikası. Görüp de beğenmeyen yok. Ancak kullanıcı deneyimi pek de görüntüsü gibi değil. Bir kere sürüş esnasında dokunmatik ekrandan klimayı ayarla, radyo frekansını değiştir, navigasyonu düzelt çok zor oluyor. Bunu yanınızdaki yolcu yapınca da sürücünün alanına elini kolunu sokmadan yapması pek mümkün olmuyor. Bence bir sonraki seride bu otomobilin multimedya sistemine Audi, Mazda ve Mercedes gibi markalarda gördüğümüz joysticklerden eklenmeli. Bu kullanıcı deneyimini oldukça rahatlatan bir özellik oluyor.

Müzik sistemi

Benim gibi otomobille uzun yol yapanlar için araç içi müzik sistemleri çok önemli oluyor. Bu açıdan Harmann Kardon, Bose gibi ses sistemleri ile donatılmış test araçları favorim oluyor. Bazı otomobillerde bu ses sistemleri olmadan da çok ciddi bir ses akustiği yakalanabiliyor. Açıkçası Citroen Cactus gibi bir tasarım harikasına bence böyle güzel de bir ses sistemi yakışırdı. Otomobildeki ses sistemi yolculuklarım boyunca beni ve arkadaşlarımı pek tatmin etmedi.

Citroen C4 Cactus Renk Seçenekleri

Benim test aracım kırmızı renkteydi. Yanlarıdaki airbump kaplamaları ise siyah renkteydi. Otomobil 9 farklı renk seçeneği ile sunulurken yanlarındaki airbump kaplamaları için ise 4 farklı renk seçeneği mevcut.

citreon c4 cactus renk seçenekleri

Citroen C4 Cactus Türkiye Fiyatları

Citroen C4 Cactus’un Türkiye fiyatları 57 bin 600 TL’den başlıyor. Ancak bu tabiki de benzinli modelinin fiyatı. Benim test ettiğim dizel otomatik Shine paketli Citroen C4 Cactus 1.6 -eHDi 92 Hp Shine ETG6’nın fiyatı ise 70 bin 400 TL. Diğer tüm modellerin fiyatları da şöyle:

ctiroen c4 cactus fiyatları

Tabi otomobil üreticilerinin fiyatları döviz kuru nedeniyle belli sürelerde revizyona uğradığı için güncel fiyatları aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.

Citroen C4 Cactus güncel fiyat listesi linki

Citroen C4 Cactus Video

Aracın videosunu görmek isteyenler için arkadaşım Carviser Fahir Talib’in videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Citroen C4 Cactus Fotoğrafları

Citroen C4 Cactus test sürüşlerim maalesef oldukça yağmurlu günlere denk geldi. Otomobili aldığım ilk gün İstanbul’da çok ciddi bir yağmura yakalandım. Sonrasında ise Bursa’ya girişte otomobili yıkatıp çekim için yola devam ettik. Ancak çekim yaptığımız yerlerde de yağmura yakalanınca benim bloğumun bir klasiği haline gelen çamurlu test aracı çekimi serisine Citroen C4 Cactus’ler de katılmış oldu 🙂

Citroen C4 Cactus Bursa Gölyazı 4 Citroen C4 Cactus Bursa Gölyazı 5Citroen C4 Cactus Edirne Meriç nehri test sürüşü 4Citroen C4 Cactus Edirne Meriç nehri test sürüşü 2

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here