yeni-mercedes-2013-a-serisi-mercedes-1

Araç kiralama şirketleri son zamanda yeni nesil lüks otomobilleri reklamlarında çok daha ön plana çıkarır oldular. Özellikle Mercedes, BMW, Audi ve Mini gibi otomobiller araç kiralama şirketlerinin afişlerinde eskiye göre çok daha sık bot gösteriyor. Burada bu markaların daha ulaşılabilir modeller çıkarıp bu modellleri araç kiralama şirketleri aracılığı ile insanlara denettirme arzusu var. Ancak bu durumdan faydalanmaya çalışan araç kiralama şirketleri de gözden kaçmıyor.

Özellikle muadil araç sistemi ile araç kiralama şirketleri ciddi haksız kazançlar sağlayabiliyor. Örneğin size Mercedes A 180 dizel otomatik ve muadili araç diye araç kiralatıp sonra araç kazalı döndü yada rezervasyonu uzadı diyerek onun muadili olarak Seat dizel otomatik vites araç kiralayabiliyolar. Muadil şartı olarak da dizel ve otomatik olmasını ve benzer motor hacmine sahip olmasını gösterebiliyorlar. Bu sistemi uygulayan birçok araç kiralama şirketi var. Tabi burada hepsi kötü niyetli demiyorum. Ancak araç kiralarken yaşanabilecek kötü süprizlere dikkat etmek lazım.

tepe

Çoğu zaman araç kiralama şirketleri bu lüks otomobiller sayesinde müşteri çekmeyi hedefliyor. Bu otomobilleri de çok değer kaybettirmeden satmak için de fazla kilometre yapmalarını istemiyorlar. Bu yüzden bu sınıf otomobillerde çoğu zaman kiralamalarda km. sınırı olabiliyor. Ayrıca muadil perdesi ile bu aracı kiralamadan başka daha uygun fiyatlı araçlar verilerek bu araçların km. yapmasının da önüne geçilebiliyor. Üstelik bu sayede diğer otomobil de ederinin üstüne kiralanmış oluyor.

Geçtiğimiz hafta bir arkadaşımın başına gelen olay sonrası bu konuda insanları bilinçlendirme ihtiyacı duydum. Arkadaşım da benim gibi çok seyahat eden birisi. Hatta işi ve tatil nedenyle senede benim 10 20 katım seyahat ediyor desem yeridir. Onun başından geçenleri onun kelimeleri ile size aktarıyorum. Bu hikaye Sixt özelinde olsa da, başka markalarda da başınıza gelme ihtimali var. Bu yüzden araç kiralarken dikkatli olmakta fayda var.

Screen Shot 2014-08-21 at 7.38.23 PM

162 TL’lik Mercedes A180 Yoksa 92 TL’lik Seat Leon Verelim

‘24.06.2014 tarihinde www.sixt.com.tr’den 15.08/18.08.2014 tarihleri arasında kullanılmak üzere günlük 162 TL’ye Mercedes A 180 dizel otomatik (muadil seçeneği olmayan) araç rezervasyonu yaptırdım.

Akabinde, aracı teslim alacağım Atatürk Havalimanı ofisi yetkilisiyle telefon görüşmelerim oldu. Özellikle rezervasyon yaptırdığım aracı istediğim halde bana verilen cevap her seferinde “araç garantisi veremiyoruz; uzatmalar ya da kazalar olabiliyor o yüzden son gün belli olur” şeklinde oldu, fazla önemsemedim.

 Aracı alacağım son güne geldiğimizde saat 11.00’de kontrol etmek amacıyla, hiç rezervasyon yaptırmamış gibi yeniden sixt.com.tr’ den araç aradım. Müsait olan araçlar listesinde sadece iki grup araç vardı: Mercedes E 180 veya BMW 5.20i ya da Seat Leon Dizel Otomatik.

Havalimanı ofisini aradığımda, yetkili bana “araç atamanız hala yapılmamış, uzatmalar veya kaza olabiliyor siz saat 17.00 gibi arayın o saatte belli olmuş olur” dedi. Muadil araçtan kasıtları da Seat Leon Dizel, ki onun da benim rezervasyon yatırdığım tarihte günlük kiralama bedeli 92 TL idi!

 30 dk. sonra yeniden sixt.com.tr’ye döndüm ancak bu kez Seat Leon seçeneğinin olmadığını gördüm ve tekrar yetkiliyi aradım.

Türlü laf çevirmelerden sonra aldığım cevap “eğer uzatma olursa muadil araç verilebilir” şeklinde oldu ve ben de rezerve aracım dışında başka bir aracı kesinlikle kabul etmeyeceğimi belirttim, saat 17:00 gibi tekrar konuşmak üzere telefonu kapadım.

Akşam aradığımda nihayet istediğim aracın hazır olduğunu söylediler ve de ilerleyen saatlerde teslim alıp yola çıktım.

Ertesi gün, öğleden sonra planlarımız değişti ve uzatma ihtiyacı hasıl oldu. Ofisi aradım, talebimi ilettim.

 Görüştüğüm yetkili Furkan Bey uzatmanın mümkün olmadığını, aracın yeni rezervasyonları olduğunu ve de en geç pazartesi akşamı teslim etmemi istedi.
 Ben de o halde ek km. satın almak istediğimi söyledim fakat bunun da mümkün olmadığını çünkü aracı ilk teslim alırken teslim almam gerektiğini söyledi. 

Bunun üzerinde aracı teslim edeceğimi ve de geri kalan iki gün ücretinin iadesini talep ettim. Tahmin ettiğiniz gibi ona da olumsuz yanıt aldım; ancak % 25 kesintiyle mümkün olabilirmiş.

 Tabii ki bana daha önceki görüşmelerimizde uzatma hususunda söylediklerini hatırlattığımda bir cevap alamadım. Ofis yöneticisinin beni mutlaka aramasını istedim fakat üç gün boyunca hiç kimse aramadı.

Üç günün sonunda aracı söz verdiğim saatte teslim ettim ve aracı teslim alan yetkiliye de durumu anlattım. O da bana uzatma hakkımın her zaman olduğunu, Furkan Bey in bana yanlış bilgi verdiğini söyledi.

Cevap beklediğim sorular şunlardır:

  • Muadil araç kıstası Mercedes’e karşı Seat Leon mudur?
  • 

Seat Leon dizel oto fiyatı 92 TL; Mercedes A 180 dizel oto fiyatı ise günlük 162 TL ‘dir.

 Ben Seat istesem iki ay önceden 92 TL verip neden almayayım?
  • Gerçekten kaza veya uzatma olsa bile kendi yetersizliğinizden dolayı siz beni upgrade edeceğiniz yerde neden downgrade ediyorsunuz? Bu nasıl izah edilebilir?
  • Uzatma hakkı neden herkese karşı eşit uygulanmaz?

Şahsi kanaatim ve de telefon görüşmelerimden edindiğim izlenim, muadil araç saçmalığı adı altında insanlardan resmen fazla para tahsil ediliyor, haksız kazanç elde ediliyor.

 Başka türlü izahı varsa da öğrenmek isterim.’

2 YORUMLAR

  1. Muadil araç uyanıklığını sigorta şirketleri de yapıyor. Araç sınıflarını bilerek geniş tutup sizin aracınızın devletin belirlediği kasko değerinin altında gösterip alt sınıf araç tahsis ediyorlar. Groupama ile karşılaştığım sorun şöyle: 2013 yılında ufak kaza yapan aracımı servise verdim ve geçici araç temini istedim. Aracımın değeri 100.000 TL üzeri olmasına rağmen 98.000 TL gösterip alt sınıf araç (skala 50-100bin TL arası) tahsis edilebileceğini belirttiler. teklif ettikleri araç 50.000 TL lik eski bir araç. Kabul etmedim tabii ve kasko yenileme döneminde artık müşterileri değilim… araç sınıfları belirlerken 50 ile 100 bin TL üzeri değerinde araçları aynı tutmaları, muadil araca gelince farklı fiyat ve kasko fiyatlarını hesaplarken de devletin belirlediği fiyatlar üzerinden dikkate almaları ayrı… diğer şirketleri bilmem ama Groupama dan uzak durun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz