Başkent Ankara pek dillendirilmiyor olsa da ülkemizin turistik kentlerinden biridir. Gezilmeye ve görülmeye değer çok sayıda yere ya da yapıya sahip olması nedeniyle her yıl yerli ve yabancı turist ağırlamaya devam ediyor. Ankara’da görülmesi gereken yerlere bazı örnekler verebiliriz.

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara

Anıtkabir

Elbette listemizin ilk sırasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını da içinde barındıran Anıtkabir bulunuyor. Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Anıtkabir 750 bin metrekarelik bir alana kuruludur. İnşasına 1944 yılında başlanan ve 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir’in mimari tasarımı, dünyaca ünlü bir isim olan Emin Onat ve Orhan Arda’ya ait. Anıtkabir, Çankaya ilçesinde yer alıyor ve ulaşımın gayet kolay olduğu bir bölgede bulunuyor. Anıtkabir’de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de yer aldığından mutlaka bu müzeyi de gezmenizi tavsiye ederiz.

Anıtkabir’de gezebileceğiniz diğer yerler ise şöyle:

 • İstiklal Kulesi
 • Hürriyet Kulesi
 • Mehmetçik Kulesi
 • Müdafaa-i Hukuk Kulesi
 • Zafer Kulesi
 • Barış Kulesi
 • 23 Nisan Kulesi
 • Misak-ı Millî Kulesi
 • İnkılâp Kulesi
 • Aslanlı Yol
 • Tören Meydanı
 • İsmet İnönü’nün Lahdi
 • Barış Parkı

BuaradaAtatürk’ün kişisel eşyalarını görme şansınızın da olacağını ekleyelim.

Ankara Kalesi

Çok sayıda tarihi yere sahip olan Ankara’da en önemli yapılardan biri de Ankara Kalesi’dir. Altındağ ilçesinde yer alan kale M.Ö. 2. yüzyılda inşa edildi. Galatlar tarafından inşa edilen yapı yüksek bir tepede konumlanmış durumdadır. Geçmişte Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılan bir kale olduğundan iç ve dış bölümünde bir hayli değişiklik yapılmış olsa da halen eski dönemlerin izlerini taşıyor. Bu arada kalede her yıl çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. 110 metre yüksekliğe sahip olan kalede iç odalar ziyarete açıktır.

Atakule

Kentin simgelerinden biri olan Atakule, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Çankaya’da yer alan Atakule, 1989 yılında inşaatı tamamlanan bir yapıdır. İçerisinde alışveriş merkezleri, sinema salonları, kafeler ve restoranlar olan yapıda bir de seyir terası bulunuyor. Muhteşem bir Ankara manzarası görmek istiyorsanız seyir terasına mutlaka uğrayın. Atakule’nin restoranlarının da büyük ilgi gördüğünü eklemeliyiz. Ancak genellikle fotoğraf çekmek isteyenler rotasını bu bölgeye çeviriyor. Hem gündüz hem de gece saatlerinde muhteşem kareler çekebileceğinizden emin olun.

Estergon Kalesi

Bu kale, Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de yer alan Estergon Kalesi’nin örneği olarak inşa edildiğinden son derece benzer bir görüntü sunar. Ankara’nın Keçiören ilçesinde yer alan kale, Estergon Türk Kültür Merkezi olarak hizmet veriyor ve ziyaretçilerini ağırlıyor. Turistlerin bir hayli ilgi göstermesi hem ilginç mimarisinden hem de muazzam bir Ankara manzarası sunmasından kaynaklanıyor. İçerisinde ise süs bahçeleri, restoranlar gibi farklı alanlar da var. Bu kalede Alanya’da yer alan Kızılkule mimarisinden de bazı örnekler görebilirsiniz.

Kızılay Meydanı

Türkiye’nin en hareketli meydanlarının başında Kızılay Meydanı gelir. Başkentin de merkezi konumunda yer alan Kızılay Meydanı, 1929 yılında büyük bir Kızılay merkezinin burada yer alıyor olmasından adını alır. Kızılay’dan kentin dört bir yanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Çünkü coğrafi açıdan da kentin tam göbeğinde bulunur. Kültür ve sanat etkinliklerine katılmak, alışveriş yapmak gibi pek çok amaçla tercih edilen bu meydan aynı zamanda kentlilerin buluşma noktası olarak da biliniyor. Yaklaşık olarak 38 bin metrekarelik bir genişliğe sahip olduğunu da ekleyelim. Kızılay Meydanını gezmeden Ankara’yı ziyaret etmiş sayılmazsınız.

Hamamönü

Hamamönü, Ankara’nın tarihi semtlerinden biri olmakla birlikte çok eski dönemlerden bu yana ciddi bir değişime uğramamıştır. Bu nedenle semte girdiğiniz anda sizi mistik bir atmosfer karşılar. 17. Yüzyıldan kalma geleneksel Osmanlı evlerini bu semtte görebilirsiniz. Üstelik bu evler hala mesken olarak kullanılıyor. Semtte çok sayıda konak, cami ve anıt da bulunuyor. Aynı zamanda mutlaka görmeniz gereken müzelerin de olduğunu hatırlatalım. Kentin en ünlü hamamlarından biri olan Karacabey Hamamı, Mehmet Akif Ersoy Evi de bu semtte konumlanıyor.

Beypazarı

Beypazarı
Beypazarı

Ankara’nın pek çok bölgesinde Osmanlı mimarisinin örnekleri olan eski yapıları görebilirsiniz. Bu yapıları size sunan bölgelerden biri de Beypazarı oluyor. Osmanlı döneminde Tımarlı Sipahi birliğinin eğitimlerini Beypazarı’nda aldığı biliniyor. Adeta bir açık hava müzesini andıran bu bölgede iki ya da üç katlı Osmanlı konakları dimdik ayakta kalmaya devam ediyor.

Bununla birlikte bölgede Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu döneminden kalma yapıları da görebilirsiniz. Büyük bölümü restorasyon çalışmasından geçmiş olsa da büyük oranda orijinalliği korunduğundan kendinizi eski dönemlerde hissetmenizi sağlamayı başarıyorlar.

Ahşap süslemelerine hayran kalacağınız pencereli ve cumbalı Beypazarı konakları ise mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor. Hatta bu bölgenin söz ettiğimiz konakları ile ünlü olduğunu söyleyebiliriz. El sanatlarının merkezi olarak da kabul ediliyor ve bölgede çok sayıda el sanatı atölyesi de var.

Eymir Gölü

Ankara’da çok sayıda doğal güzelliği de görme fırsatınız olacak. Eymir Gölü bunlardan sadece biridir ve eşsiz bir göl manzarası sunduğundan bölge halkının da sıklıkla ziyaret ettiği yerlerin başında gelir. Yemyeşil bir doğaya sahip olması nedeniyle doğa ile baş başa zaman geçirmek isteyenler rotasını Eymir Gölü’ne çeviriyor. Bu arada Eymir Gölü’nün bir set gölü olduğunu belirtelim. İçerisinde yürüyüş parkurları, kır bahçeleri, mesire alanları olan gölde eşsiz bir bitki örtüsü de bulunuyor. Kano tutkunları da yıl boyunca bu gölde kano keyfi yaşıyor.

Mavi Göl

Kentin en beğenilen doğal alanlarından biri de Mavi Göl’dür. Kent merkezine 12 km mesafede yer alan göl, Ankara – Samsun yolunun hemen kenarında konumlanmış durumdadır. Adını mavi sularından alan gölün denize benzer bir görüntü sunduğunu da ekleyelim. Tam 120 dönümlük yemyeşil bir alanın ortasında yer alan mavi bir göl manzarası hayal edin. Bu manzara eşliğinde muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Mavi Göl, çevre düzenlemesi de yapıldığından spor sahaları, çocuk parkları, yürüyüş parkurları da içeriyor. Ailelerin birlikte zaman geçirmek için de tercih ettiği bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Su bisikleti ve kano kullanabileceğiniz göllerden biridir.

Kuğulu Göl ve Kuğulu Park

Ankara’nın en güzel yerlerinden biri olan Kuğulu Göl ve Kuğulu Park, Çankaya ilçesinde bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi adını içerisinde yaşayan kuğulardan alıyor. Kuğuların yanı sıra ördekler ve kazlar için de bir yaşam merkezi haline gelen bu bölge, kent halkının sıklıkla uğradığı yerlerden biridir. Sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olan bölgede çay bahçeleri ve kafeler de bulunuyor.

Ankara’da Nerede Kalınır?

Ankara’da konaklayabileceğiniz son derece konforlu ve lüks otellerin olduğunu belirtelim. En uygun fiyatlı Ankara otelleri için hemen Odamax internet sitesine tıklayın. Otelleri, fiyatları ile beraber gözden geçirebilirsiniz. Ön ödeme olmadan rezervasyon yaptırabilir ve böylece düşük fiyatla konaklama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ankara’da konaklayabileceğiniz otel sayısı fazla olmakla birlikte fiyatların da bir hayli değişkenlik gösterdiğini hatırlatalım. Bazı oteller indirimli olarak konaklama şansını sunuyor. Bu otelleri internette araştırma yaparak bulmaya çalışmak yerine tümünü tek bir platform üzerinden; Odamax.com’dan görüntüleyebilirsiniz. Sadece birkaç dakikada otelinizi seçerek yerinizi ayırtabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz