Strati -2 3 boyutlu yazıcılar ile otomobil üreteceklerBundan 3 yıl önce DHL’in bir daveti üzerine Almanya’ya gitmiştim. DHL ınnovation Days etkinliğinde Alman lojistik devi yöneticileri bize geleceğin eknolojileri hakkında öngörülerini ve bu doğrultudaki çalışmalarını anlatmışlardı. O zamana kadar dikkatimi çekmeyi başaramamış bir konu olan 3 boyutlu yazıcılar ilk defa burada dikkatimi çekti. DHL yöneticileri geleceğin teknolojisi olarak gördüklerini söyledikleri 3 boyutlu yazıcılara çok ciddi kafa yorduklarını, bu teknolojinin ileride kendi iş yapış şekillerini bile değiştireceğini düşündüklerini söylemişlerdi. Bu teknolojinini gelişmesi ile üretim anlayışı değişecek ve tüketici aynı zamanda üretici olacak deniyordu.

O günden bugüne 3 boyutlu yazıcılar ve aldıkları ilerlemeyi dikkatle takip ediyorum. Bugün 3 boyutlu yazıcılar kısa süre için bile olsa yaşayan organ bile basılabilir kıvama geldi. Bu teknolojinin elbette etkileyeceği alanlardan biri de otomotiv. Yakın zamanda kendi otomobilinizi belki de evinizde 3 boyutlu yazıcılar ile basabileceksiniz. Size uçuk geliyor olabilir ama bu konuda çalışmalar hızla devam ediyor. Autodesk 3D Printer Main Assembly 3 boyutlu yazıcılarNitekim Autodesk’in pazara yeni sunduğu 3 boyutlu yazılım platformu “Spark”ın Local Motors tarafından kullanıldığı açıklandı. Yazılım, Local Motors’un halihazırda üzerinde çalıştığı dünyanın ilk üç boyutlu otomobili Strati’nin yaratım sürecinde kullanılacak.

Dünyanın lider yazılım şirketlerinden Autodesk bu yılın başında, 3 boyutlu baskı sürecini sadeleştiren ve daha güvenilir kılan yeni yazılım platformu “Spark”ı pazara sürme planlarını duyurmuştu. Autodesk, baskı üzerinde daha fazla kontrol imkanı sunan bu yeni yazılım platformuyla Local Motors ile işbirliği yaptığını açıkladı. Yazılım, Local Motors’un halihazırda üzerinde çalıştığı dünyanın ilk üç boyutlu otomobili Strati’nin yaratım sürecinde kullanılacak.

Local Motors Topluluk Yönetimi Müdürü Alex Fiechter bu işbirliğiyle ilgili “Spark platformu üretimde inovasyonu hızlandırmak için geliştirildi. Fikirlerimizi daha doğru şekillendirmekten, ‘masaüstü üretim için tasarıma’ (DFAM) yön vermeye ve makine kodu yaratma sürecinin sadeleştirilmesine kadar Spark, çeşitli şekillerde dijital modelleri fiziksel üretim parçalarına dönüştürmeyi her zamankinden çok daha hızlı bir hale getiriyor” açıklamasını yaptı.

Strati -1 3 boyutlu yazıcılar ile üretilmesi planlanan otomobilİşbirliği hakkında Autodesk Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Samir Hanna ise “Local Motors, Spark platformunun endüstriyel üretim projelerinde neler yapabileceğinin farkında. Bu işbirliği büyük formatta 3D baskının sınırlarını zorlamak ve tasarım – üretim sürecini baştan aşağı değiştirmek için önemli bir adım” yorumunu yaptı.

3 boyutlu yazıcılar teknolojik olarak giderek daha da ilerliyor. Bugün Local Motors’un attığı bu adımlar yarın sizin kendi garajınızda 3 boyutlu yazıcılar kullanarak otomobil basmanızı sağlayacak teknolojinin ilk adımları. Bence şimdiden büyük garajlı bir ev baksanız iyi edersiniz 🙂

Önceki İçerikLondra Tatili İçin 6 Farklı Neden! Londra Tavsiyeleri
Sonraki İçerikTürkiye’nin Otomobil Tercihleri-Araştırma
Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz