Yurtdışı seyahatlerinin şüphesiz ki en büyük problemlerinden biri de vize alma konusu oluyor. Avrupa Birliği ülkeleri, eğer o ülkelerin vatandaşı değilseniz “Schengen Vizesi” zorunluluğu getiriyor. AB’ye üye olmayan ülkelerde ise ülkenin kendi vizesini alma şartı koşuluyor. Fakat vize alma telaşı olmadan sadece pasaportunuzu yanınıza alarak gidebileceğiniz vizesiz ülkeler de bulunuyor.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

İşte Türk Vatandaşları için Vizesiz Ülkeler : 9 Popüler Destinasyon

1) Arnavutluk

vizesiz ülkeler

Türk vatandaşlarının Avrupa’da vizesiz gidebileceği ülkelerden biri olan Arnavutluk çok da bilinen bir rota değil. 1.5 saatlik bir uçak yolculuğuyla Tiran, Elbasan ve Butrint gibi Arnavutluk şehirlerini ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Butrint antik kentini görmeniz açısından iyi bir fırsat olacaktır. Seyahatinizi Arnavut ciğeri, elbasan tava ve Arnavut böreği ile tatlandırmayı ihmal etmeyin.

2) Belarus

Belarus veya diğer adıyla Beyaz Rusya, elinizi kolunuzu sallaya salaya seyahat edebileceğiniz bir başka vizesiz Avrupa ülkesi. Belarus gezinizi küçük bir Rusya gezisi olarak düşünebilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Minsk, sahip olduğu Sovyet mimarisi, modern şehir yapısı ve alışveriş merkezi olması dolayısıyla Belarus’un en önemli turistik yerlerinden biri. Canlı Minsk gece hayatı sayesinde günün ilk ışıklarına kadar hız kesmeden eğlenebileceğiniz başkent Minsk, Slav müzik festivallerinin şehri Vitebsk ve doğayla baş başa kalabileceğiniz Belarus köyleri sizi bekliyor!

3) Bosna Hersek

Osmanlı izlerini hala çok canlı olarak görebileceğiniz Bosna Hersek, en çok seyahat yapılan vizesiz ülkeler listesinde başlarda geliyor. Tarihi yapısı, maketi andıran evleri, zarif bir kolyeye benzeyen köprüleri ile bir film platosunu andıran Bosna Hersek’te yapacağınız seyahatten en güzel hikayeler ve dostluklarla ayrılmanız mümkün. Sıcakkanlı halkı, zengin mutfak çeşitleri ve meşhur tatlarıyla yanı başınızdaki Bosna Hersek, dostlarını karşılamaya her an hazır!

4) Karadağ

Sveti Stefan

2006 yılında bağımsızlığına kavuşan Karadağ’da vizesiz ülkeler arasında popülerliği sürekli artan bir rota. Özellikle de yaz aylarında. Doğal güzelliklere ve birçok tarihi esere sahip olan Karadağ, milli parkları ile ön plana çıkan şehirlere sahip. Doğa gezginleri için keyifli bir tatil vadeden noktalardan biri Durmitor Milli Parkı ve Skadar Gölü. En ünlü tatil bölgelerinden biri ise güzelliğiyle kendine hayran bırakan Sveti Stefan Adası…

5) Kosova

Avrupa’da gezebileceğiniz vizesiz ülkeler içerisinde kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz yerlerden biri Kosova. Geçmişi, kültürü ve sosyal dokusuyla adeta bir Türk şehrini andırıyor. Prizen ve Priştine görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Tarihi sokakları, Osmanlıdan kalma eserleri ile Balkanlardaki Türk izlerini takip edeceğiniz Kosova gezisinde en güzel yöresel yemekler sizi bekliyor olacak!

6) Makedonya

Vizesiz olarak seyahat yapılabilecek en yakın ve en ekonomik ülkelerden bir tanesi Makedonya. Üsküp ve Ohrid ülkenin en önemli şehirlerinin başında geliyor. Üsküp’te Büyük İskender heykeli, Rahibe Teressa Evi, hanlar ve bit pazarları görülmesi gereken yerlerden. Ohrid bölgesinde ise Ohrid Gölü ve Kalesi ziyaretçiler hoş vakit geçirebilirler. Vizesiz ülkeler arasında Makedonya’da son yıllarda yıldızı parlayan ülkeler arasında.

7) Moldova

Renkli gece eğlenceleriyle ün salmış olan Moldova vize uygulaması olmadan gidilebilecek bir başka ülke. Moldova, vize uygulamasının olduğu yıllarda bile hatırı sayılır şekilde turist çeken bir coğrafya. Başkent Kişinev ise en önemli turistik noktalarından biri. Vizesiz ülkeler arasında özellikle gece hayatı ile ön plana çıkan bir ülke Moldova. Ayrıca Türkiye’ye göre oldukça ucuz bir ülke.

8) Sırbistan

Belgrad

Sırbistan Balkanların yıldızı parlayan ülkelerinden biri. Başkent Belgrad özellikle son yıllarda Türk turistlerin uğrak yerlerinden biri oluverdi. İçerisinden Tuna Nehri geçen Belgrad tarihi güzellikleri ve modern şehir yapısıyla vizesiz olarak seyahat etmenin keyfini doyasıya çıkaracağınız bir şehir. Belgrad kalesi, Nicola Tesla Müzesi, Knez Mihailova Caddesi, Stari Grad’ı görebilir,Tuna Nehri tekne turuna katılabilirsiniz.

9) Ukrayna

Piddhirtsi Şatosu

Kiev, Donetsk, Lviv ve Odessa gibi önemli şehirlere sahip olan Ukrayna, Doğu Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri. Adı festival ve fuarlarla sık sık anılan şehir aynı zamanda önemli bir ticaret kapısı. Gece hayatıyla da gündemde olan Ukrayna’nın Odessa kıyıları, plajları ile gözde tatil mekânlarından bir tanesi. Özellikle Türk vatandaşlarına yeni kimlikleri ile pasaportsuz seyahat imkanı sunması ülke turizmini patlatabilir. Ukrayna şu günlerde vizesiz ülkeler arasında Türk erkeklerinin en sevdiği ülke konumunda

Ukrayna ile ilgili aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir:

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz