Avrupa’nın en batı noktasında yer alan Portekiz’e bir kere gittikten sonra birçok yerini keşfetmek istiyorsunuz. İspanya ile Atlas Okyanusu arasında sıkışmış bu küçük ama güzel ülkede özellikle Lizbon ve Porto en çok merak edilen şehirler. Mümkünse bir haftalık bir tatilde ikisini birden gezmek güzel bir tercih olabilir. İstanbul’dan hem Lizbon’a hem de Porto’ya doğrudan uçuşlar var. Ben son seyahatimde İstanbul’dan daha ucuz olduğu için Paris aktarmalı olarak Porto’ya uçtum. Porto Havalimanı’ndan ise doğrudan Lizbon’a doğru yola koyuldum.

Porto ve Lizbon gezi yazılarımı sizlerle daha önce paylaştım. Burada size Porto’dan Lizbon’a nasıl gidilir? Lizbon’dan da Porto’ya nasıl gidilir? Porto Lizbon tren seferleri hakkında bilgi vereceğim. Açıkçası Porto Lizbon arasında en mantıklı ulaşım alternatifi trenler oluyor. Yaklaşık 3 buçuk saatlik bir yolculuk ile iki şehir arasında ulaşım mümkün.

instagram hesabımı takip edin –>@cokgezenadam

Porto Havalimanı’ndan Lizbon’a nasıl gidilir?

Porto akbili Andante

Porto Havalimanı’na indikten sonra metro işaretini takip edin. Sizi geliş terminalinin bir alt katına indirecek. Burada metro biletleri satılıyor. Andande kartı ve bir kullanımlık bilet alın. Bu kartı atmayın. Kağıt olduğuna bakmayın Porto’nun akbili bu ve içine yükleme yapılıyor. Atarsanız her yolculukta yeniden bu karta 0,60 Euro ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bu arada Porto ve Lizbon’da akbiller ayrı. Porto’da Andande, Lizbon’da Vivagem. Tek kullanımlık bileti aldıktan sonra doğru bir üst kata çıkıyorsunuz.

Havalimanı önünde bir tramvay sizi bekliyor. Bu hat havalimanından başlıyor ve Porto’nun stadı Estadio Dragao’ya kadar gidiyor. Tabi maç izlemeyecekseniz siz oraya kadar gitmeyin. Campanha durağında inin. Burası şehirlerarası tren seferlerinin de yapıldığı merkezi bir durak. Buraya ulaşmanız havalimanından yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Lizbon akbili Viva Viagem

Campanha metro durağında indikten sonra şehirler arası trenlerin kalktığı bölüme 4-5 dakika yürümeniz gerekiyor. İşaretlere bakınca bulursunuz. Lizbon’a gitmek için en merkezi durak Santa Apolonia. Buradan Lizbon şehrinin önemli merkezi Praço Comerçio (Ticaret meydanı) 1,2 km. O yolu yürümem diyenler için de Santa Apolonia mavi metro hattının da başlangıç durağı. Buradan Baixa Chiedo ve Rossio gibi önemli merkezlere 5-6 dakikada ulaşmak mümkün. Sadece Vivagem kartı (0,6 Euro) ve 1,5 Euro’luk bileti almanız yeterli. Tek kullanımlık diyorum ama bir saat içinde aktarmalar ücretsiz.

Santa Apolonia durağından Lizbon Havalimanı’na nasıl gidilir?

Bu arada Santa Apolonia metro durağından Reboleira hattında bindiğinizde S. Sebastiao durağında indiğinizde buradan doğrudan havalimanına giden metroya aktarma yapabilirsiniz. Bu en kolay yolu ama 2 aktarmalı versiyonları da var. Yazıya Lizbon metro haritasını koyuyorum. Harita üzerinden alternatiflere de bakabilirsiniz.

Lizbon’dan Porto’ya nasıl gidilir?

Benim gibi yeniden Lizbon’dan Porto’ya dönecekler için metro ile Santa Apolonia oradan da Porto’dan Campanha durağına gitmenizi öneriyorum. Buradan şehrin merkezi olan Sao Bento’ya tren ulaşımı mümkün. Tren biletini alırken ikisini kombine şekilde alabiliyorsunuz.

Tabi biz Lizbon havalimanından şehir merkezine geçip oradan Porto’ya geçeceğiz diyenler dikkat. Lizbon havalimanından zaten bir hat var o da S. Sebastiao yönüne gidiyor. İster son durağa gider buradan da Santa Apolonia yönüne giden metroya binip son durağa kadar gidersiniz. Bu en kolayı. Ama benim zamanım var biraz Lizbon merkezde takılır sonra trene geçerim derseniz de yine S. Sebastiao durağında inip Baixa Chiado’da inebilirsiniz. Buraya gitmek için daha hızlı bir alternatif de havalimanından son durağa kadar beklemeden Alameda durağında inip yeşil hatta Cais de Sodre yönüne gidip ya Baixa Chiado ya da son durak Cais de Sodre’de inebilirsiniz. Buralar hep merkez patlıyor herkes 🙂

Porto Lizbon tren biletleri nereden alınır?

Portekiz’de tren biletlerini ülkenin TCDD’si olan CP’nin websitesinden önceden alabiliyorsunuz. Hatta önceden alırsanız bazen indirimli tarifeler mümkün oluyor. Ben Porto’dan Lizbon’a 28 Euro’luk bileti bu şekilde 14 Euro’ya aldım. 2. Sınıf ve indirimli bu biletleri iptal edemiyorsunuz. Dönüşte ise indirimli bilet bulamadım ama iyi ki de bulamamışım çünkü Lizbon’dan ilk başta hedefim Espinho idi. Burası Porto merkeze 20 km önce bir yer. Bileti de orası için 24 Euro’ya almıştım. Sonra konaklama yerim Porto merkeze dönüşünce Espinho’dan Porto merkeze bilet 11 Euro idi. Bileti değiştirmeme de izin vermeyince Lizbon Espinho biletini iptal edip 4 Euro ceza ödedim. 20 Euro’mu geri aldım. Sonra da Lizbon’dan Sao Bento’ya 25 Euro’ya aynı saate bilet aldım. Böylece 35 Euro ödemektense 29 Euro’ya kurtardık durumu.

Lizbon Porto trenleri nasıl? İzlenimlerim

Açıkçası Lizbon porto trenleri oldukça konforlu ve temiz. Bazı koltukların yanında priz var. Trende wifi da var ama süper çektiğini söyleyemem. Ara ara var çoğu zaman sürünüyor. Trende cafe de var. Üstelik fiyatlar da trende yakaladık öpelim o zaman tarzı değil. Bir cafe 1,1 Euro. Dışarıdan fiyatlar 10, 20 cent anca pahalı. Bazı yerlere göre ucuz bile. Açıkçası fiyat kalite olarak Porto Lizbon arası tren ile yolculuk kesinlikle düşünülmeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz