Etkileyici bir film seyrettikten ya da bir kitap okuduktan sonra onlardan aldığımız ilhamlarla birşeyler yapmaya karar veririz. “Ye, Dua Et, Sev” (Eat, Pray and Love) hem kitap hem de film olarak bu şekilde ilham veren bir eser. Hatta kitap sinemaya 2010 yılında uyarlandığında başrollerinde Julia Roberts ve Javier Bardem gibi önemli isimler yer alıyordu. Julia Roberts bu filmde yeni lezzetler keşfetmek için İtalya’ya, içselliğini geliştirmek için Hindistan’a gidiyor. Sonra da Bali’de aşkı ve romantizmi keşfediyor. Bu film birçok kadının Julia Roberts gibi yalnız seyahat etmesine ilham kaynağı olmuştur.

Yalnız seyahat etmek kadınlar için giderek popülerleşen bir olgu. Her ne kadar Türkiye’de pek aşina olmadığımız bir trend olsa da Avrupa ve Amerika’da kadınların yalnız seyahat etme olgusu giderek büyüyor. Örneğin İngiliz kadınların yüzde 60’ı yalnız seyahat etme olgusunu açıklar. Özellikle de 35-44 yaş arasındaki kadınlar bu fikre çok daha sıcak bakıyorlar.

instagram hesabımı takip edin –> @cokgezenadam

Tabi kadınların yalnız seyahat etmesi her zaman çok da güvenli olmayabiliyor. Maalesef özellikle de Türkiye’nin bu konuda çok kötü hatıraları var.   Gelinlikle dünya turuna çıkan ve Türkiye’de kaybolan İtalyan Sanatçı Pippa Bacca, İstanbul’da vahşice öldürülen Amerikalı Sarai Sierra ilk akla gelenler.

yanlız gezen kadınlar 1

İngiliz Kadınların En Güvenli Bulduğu 5 Ülke

1) Fransa

2) İspanya

3) Kanada

4) İtalya

5) Amerika Birleşik Devletleri

İngiliz Kadınlara Göre En Güvensiz 5 Ülke

1) Mısır

2) Kenya

3) Gambiya

4) Suudi Arabistan

5) Kenya

Yalnız Gezen Kadınlar İçin Tüyolar

yalnız seyahat eden kadınlar
Fotoğraf: François Duhammel
https://www.flickr.com/photos/spe_pics/4446820354

1) Yeni Bir Yere Hava Kararmadan Ulaşın

Saat 3ten sonraki uçuşlar çoğu zaman daha uygun fiyatlı olsa da tanımadığınız bir şehre geldiğinizde boş ve karanlık sokaklarda pek rahat etmeyebilirsiniz. Üstelik gün ışığında şehre  ulaştığınızda otelinizi beğenmezseniz, oteli değiştirip yeni bir otele geçmek çok daha kolay olabilir.

2) Muhafazakar Giyinin

Seyahat öncesinde destinasyonunuzun giyim kodları ile ilgili araştıma yapın. O ülkenin giyimle ilgili tabuları neler bunları öğrenmekte fayda var. Ayrıca özellikle Arap ve Afrika coğrafyasında seyahat edecekseniz mini etek, dekolte vb. dikkat çekici kıyafetlerden kaçınmanızda fayda var.

3) Dikkat Çekici Mücevherler Giymeyin

Üzerinizde dikkat çekici mücevherler bulundurmak doğal olarak hırsızların dikkatini çekecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca seyahat esnasında buna dikkat edin.

4) Bir Kriz Planınız Olsun

Soyulursam ne olur, kredi kartlarımı kaybedersem ya da pasaportumu kaybedersem ne yaparım gibi kriz planlarınız olmalı. Örneğin pasaport ve önemli belgelerinizin fotokopisini çekip kendi mail adresinizde bir yedeğini bulundurun. Para konusunda ise eski bir vitamin kutusuna bir miktar acil durum parası koyun ama içine birkaç tane de vitamin koymayı unutmayın. Bu kutuların içi transparan olmadığından görülmez. İçinde vitamin olunca biri kontrol amaçlı salladığında hap sesi duyunca açma gereksinimi duymayacaktır. Bu kutuyu da oteldeki çantanıza ya da kozmetik kutunuza koyabilirsiniz.

5) Zincir Otelleri Tercih Edin

Bilediğiniz ülke ve şehirlerde global zincir otelleri tercih etmek çok daha güveli bir tercih olacaktır. Bu oteller hem güvenlik anlamında hem de sizi şehrin güvenli ve güvensiz yerleri hakkında bilgilendirme anlamında çok daha donanımlı olma ihtimalleri çok daha yüksek oluyor.

Eat Pray and Love Filminin Fragmanı

1 Yorum

  1. seyahat ederken bile tüyoları erkeklerden alır olduk…

    Gece geç saatte sokağa çıkmayıp şehri tanımamak ve Zincir otellerde konaklamak hem seyahatin ruhunu öldürüyor hem de bütçeyi zorluyor. seyahat seyahatlikten çıkıp tatile dönüşüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz