Ana sayfa Güncel Türkiye’de Çiftler Balayı İçin Nereye Gidiyor? Çok Şaşıracaksınız

Türkiye’de Çiftler Balayı İçin Nereye Gidiyor? Çok Şaşıracaksınız

2116
0

ArastirmaBalayi2Yazın başından itibaren neredeyse düğünlerden tatile bile çıkamadığımı bloğumu ve sosyal medya hesaplarımı yakından takip edenler bilir. Üstelik bu yoğun düğün programım da ekim sonuna kadar da devam edecek. Tabi düğünlerin o yorucu sürecinin akabinde gelin ve damat Maldivller vb. egzotik destinasyonlarda balayına giderek o stresi üzerlerinden atarlar. Ya da biz öyle yaptıklarını sanıyoruz.

Aksigorta’nın Türk toplumunun seyahat tercihlerini anlamaya yönelik yaptırdığı araştırmaya göre, 5 evli çiftten sadece 1’inin balayına gittiği görülüyor. Üstelik de balayına giden her 3 çiftten birinin Antalya’yı tercih ettiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, çiftlerin maddi ya da herhangi bir kaygı taşımaksızın balayı hayali sorulduğunda ise yurtdışı turları bir adım öne çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 14’ünün tercihi yurtdışı turları olurken, bu oran evlilerde yüzde 12.

Beş Çiftten Biri Balayı Tatiline Gidiyor

Antalya en popüler balayı destinasyonuAksigorta’nın araştırması, Yöntem Araştırma tarafından yüzyüze anket tekniği ile İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Kayseri, Malatya, Samsun, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon’da yaşayan toplam 1.005 yetişkinle yapılan kantitatif görüşmelerle gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, 5 evli çiftten sadece biri balayı tatiline gidiyor. Balayına giden her üç çiftten biri Antalya’yı tercih ederken, Antalya’yı yüzde 8 ile Bodrum, yüzde 7 ile yurtdışı, yüzde 5 ile Mersin ve Marmaris takip ediyor.

Balayı Hayalinde Yurtdışı Turlar Bir Adım Önde

paris-banner yurtdışında en popüler balayı destinasyonu ParisAraştırmaya katılanlara maddi ya da herhangi bir kaygı taşımaksızın, olanakların sınırsız olduğu bir dünyada yaşamaları halinde balayında gitmeyi hayal ettikleri yer sorulduğunda ise yurtdışı turları ilk tercihe yükseliyor. Yurt dışı turlarını birinci sıraya koyanların oranı evlilerde yüzde 12 iken, araştırmaya katılanların tümünde yüzde 14.

Roma'nın simge yapılarından Kolezyum -en romantik balayı destinasyonlarından
Roma’nın simge yapılarından Kolezyum

Her iki kesimde de Antalya-Akdeniz seçeneği ikinciliğini korurken, Fransa-Paris, Maldivler ve Amerika yurtdışında en çok tercih edilen yerler. Araştırmaya katılanların yüzde 18’i ise hayalindeki balayı mekanını “diğer” seçeneği altında Miami, Karayip Adaları, İngiltere, İtalya, Piramitler olarak detaylandırıyor. Balayında, yurt dışı turu hayal eden çiftlerin yüzde 18’ini 20-34 yaş grubu, Antalya-Akdeniz seçeneğini tercih edenlerin yüzde 26’sını 35-54 yaş grubu oluşturuyor.

Bu arada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2013’te yurt dışına çıkan kişi sayısı 8 milyon 11  654

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here